Elinizde ister 4 GB’lık isterseniz 64 GB’lık bir flash bellek olsun içerisine 1 GB’tan daha yüksek boyutta bir dosya atmaya çalışıyorsanız Dosya çok büyük … dosyası hedef dosya sistemi için çok büyük hatası alabilirsiniz.

Dosya Çok Büyük Hatası ve Fat32

Peki bu hata neden dolayı meydana gelmekte öncelikle ona bakalım. Flash belleklerin %99’u varsayılan olarak Fat32 formatı ile gelmekte fat32’nin açılımı File Allocation Table 32 / Dosya Yerleşim Tablosu 32 anlamına gelmektedir ve fat32 dosya biçimi 2 TB’a kadar diskleri desteklemektedir. Yukarıdaki hatanın sesbebide flash diskinizin formatının fat32 olmasından kaynaklıdır. Çünkü fat32 formatındaki bir diske tek dosya halinde 1 gb ve üzeri dosya atamassınız. Yukarıdaki resimde de görüleceği üzere 6 GB’lık bir dosya fat32 flash belleğe (16 GB’lık) yüklenmeye çalışıyor fakat hata meydana geliyor.

Hedef dosya sistemi için çok büyük hatası nasıl çözülür?

Yapmanız gereken işlem oldukça basit; (Aşağıdaki resimden de faydalanabilirsiniz)

1. Adım: Öncelikle flash belleğinizin içerisinde önemli dosyalarınız varsa bunları bir köşeye yedekleyin.

2. Adım: Bilgisayarım’a girerek flash belleğinize sağ tıklayıp Biçimlendir’i seçin.

3. Adım: Dosya sistemi bölümünü NTFS olarak seçip Hızlı Biçimlendir bölümünü aktif ederek Başlat tuşuna basalım artık dosya sistemimiz NTFS olacaktır.

NTFS dosya sisteminde 30 GB’a kadar tek dosyaları flash belleğinize yükleyebilirsiniz.WhatsApp Image 2019 04 05 at 12.17.04 - Dosya Çok Büyük "Hedef dosya sistemi için çok büyük" Hatası ve Çözümü

Bu işlemler Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10’da aynı şekilde işlemekte. 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB ve 128 GB flash belleklerde denenmiş kesin çözümdür.