Bilgisayardaki Driver terimi sürücü anlamı taşımaktadır. Bilgisayara bağlantılı olan fare, klavye ve harici sabit sürücülerin düzgün bir şekilde işlevlerini tamamlamaları için Driver yazılımları gereklidir. Bilgisayara takılan diğer aygıtlar Driver sayesinde çalışabilir ve sağlıklı sonuçlar verebilir. Sürücülerin sağlıklı bir şekilde sonuç vermeye devam etmesi için belirli dönemlerde güncellemeler yapılmalıdır. Driver Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır? Adlı yazımızda, bu işlemi nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında yönlendirmeler bulunmaktadır.

Driver Güncelleme Nedir?

Driver, sağlıklı bir şekilde işlevini devam ettirebilmek için belirli dönemlerde iyileştirmelere, onarımlara ve yükseltilmelere ihtiyaç duyar. Güncellemeler, sürücülerin bu ihtiyaçlarını karşılayarak bilgisayar ve aygıtların performansını üst seviyelere çıkarmaktadır. Bilgisayarınızın performansını üst seviyede tutmak için belirli dönemlerde güncelleme yapmayı ihmal etmeyiniz. Driver güncelleme işlemi birçok farklı yöntemle yapılabilmektedir.

Driver Güncelleme Nasıl Yapılır?

Driver, bilgisayar donanımındaki tüm aygıtlar için zorunlu bir ihtiyaçtır. Ses kartı, ekran kartı, aygıtlar vb. gibi tüm ana faktörler Driver ile yürütülmektedir. Driver güncelleme nasıl yapılır sorusunun birçok yolu bulunmaktadır. Driver güncelleme;

  • Bilgisayar donanımınızın sahip olduğu Driver markasına göre internet sitesine giriş yapabilir ve model numaralarına göre güncel sürücüleri indirip kullanabilirsiniz.
  • Bilgisayar sistemi üzerinden “Aygıt Yöneticisini” çalıştırabilir, manuel şekilde güncellemeleri yapabilirsiniz.
  • Güncelleme programları olarak tabir edilen bilgisayarlarınızı kontrol eden yazılımlardan yararlanabilirsiniz.

Driver Güncelleme Yolları

Driver güncellemesi yapmak için yukarıda belirtilen yöntemleri kullanabilirsiniz. Yöntem başlıklarının altındaki yönlendirmeleri takip ederek işleminizi kısa sürede ve sağlıklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Driver güncelleme yolları;

  • Driver Markasına Göre Güncelleme

Bilgisayarınızın özellikler kısmından Driver markasını öğrenebilir ve internet sitesinden en güncel yazılımları indirebilirsiniz. Bilgisayarınızın işletim sistemi, tip ve seri numarası donanım bölümünde yer almaktadır. Buradan öğrendiğiniz bilgileri not ederek Driver markasının resmi sitesine giriş yapınız. Donanım özelliklerinize uyan en güncel sürücüyü indirerek güncelleme işlemlerini başlatabilirsiniz.

  • Aygıt Yönetici ile Driver Güncelleme

Bilgisayarınızın arama bölümüne “Aygıt Yöneticisi” yazarak ilgili uygulamayı açtıktan sonra karşınıza yüklü sürücüler çıkmaktadır. Bu alanda güncelleştirmek istediğiniz sürücüyü seçerek “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” butonuna tıklayınız. Yaptığınız işlemin başarıyla sonuçlanması için güncellenecek dosyanın bilgisayarınızda var olması gerekmektedir. Dosyalar bilgisayarınızda yok ise birinci yöntemi kullanmanız daha garantidir.

  • Güncelleme Programları ile Driver Güncelleme

Bilgisayarınızdaki yazılım ve uygulamaların düzenli olarak güncel kalması için güncelleme programları adı verilen uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar, bilgisayarınızı takip ederek eksik, hatalı veya eskimiş sürücüleri sizleri bildirmektedir. Sizlerin onayı ile güncelleme işlemleri yapılmaktadır.

Güncelleme programlarına “Driver Updater” örnek gösterilebilir. Uygulamayı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurunuz. Uygulama çalıştıktan sonra bilgisayarınızın sürücülerini taratarak ihtiyaç duyulan güncellemeleri yapabilirsiniz. Bu işlemin süresi internet hızınızla bağlantılı olarak değişkenlik göstermektedir.