1800’lerden sonra pekçok icat ve yine birçok modern buluş hayatımıza girdi ve bunlar bizlere olumlu yönde yenilikler kattı. Sizler için hazırladığımız bu listede 1831 yılında icat edilen elektrik dinomosundan 2000’li yılların modası olan akıllı telefonlara kadar arada yer alan birçok ürün, araştırma, buluş ve icatları kişileriyle birlikte sıralayacağız.

Elektrik Dinomosu – 1831

faraday elektrik dinomosu - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Antik yunanlıların elektrikle ilgili araştırmalar yaptığı biliniyordu. Benjamin Franklin yıldırım ve elektrik arasındaki ilişkiyi gören ilk bilim adamıydı. Ancak elektriğin pratik kullanımına giden yolu açan kişi ise Michael Faraday olmuştur ve Faraday tarafından icat edilen elektrik dinomosu bizi daha modern elektrikli cihazlara götüren bir başlangıç olmuştu. Dinomo ile elektrik üretimi yapmaya imkan sağlayan Faraday bunu 1831 yılında başarmıştı.

Analitik Motor (İlkel Bilgisayar) 1860’lar

analitik motor - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Modern bilgisayarın öncüsü olarak görülen Analitik motoru Charles Babbage tarafından icat edilmiştir. Ürün programlanabilir bir hesaplama yeteneğine sahipti. 1940’lara kadar bu şekilde kullanıldı ardından dijital hesap makinalarının çıkmasıyla müzedeki yerine kaldırıldı.

Bilgisayarın icadıyla ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Pastörüzasyon – 1864

Pastörüzasyon  - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Louis Pasteur tarafından geliştirilen pastörizasyon teknolojisi şarap, bira ve süt gibi maddelerde bakteri üremesini önlemekteydi. Özellikle sütün içinde oluşan bakterileri önlediğinden süt içmeyi çok daha güvenli hale getirmiştir.

Plastik – 1869

plastik bilardo topu - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Plastik 1869 yılında Honh Weslet Hyatt tarafından geliştirildi. Hyatt amerikalı bir mucittir fildişinden yapılan pahalı bilardo toplarına alternatif ararken çok yönlü bir materyal olan selüloit üretmek için selüloz nitrat ve kafuru birleştirdi ortaya plastik çıkmış oldu.

Telefon – 1876

graham bell telefonu - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Telefon 1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. İskoç doğumlu olan Bell, Boston Üniversitesi’nde duyma engelliler öğretmeniydi. Kulakları duymayanla eğitim vermenin yollarını araştırırken sesi elektrik yoluyla iletmeyi denedi. Dersleri dışında kalan boş vakitlerinde telefonu geliştirmek için çaba harcadı. 7 Mart 1876 yılında patent için başvuruda bulundu. Üç gün sonra yeni cihazının bir şovunu yaptı ve ilk dedikleri “Bay Watson, buraya gelin sizi istiyorum”du. Beş yıl içerisinde birçok ABD şehrinde özel telefon santralleri kuruldu çok çabuk tutulan bir icat olmuştur.

Fonograf – 1877

edison fonograf - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Thomas Edison, parafin kağıdı ve kalemle kaplı dönen bir silindir kullanılarak sesin yakalanıp çalınabileceğini keşfetti. Aralık 1888’de Edison patent başvurusunda bulundu ve birkaç yıl sonra modern gramofonun geliştirilmesine yardımcı oldu.

Ampul – 1879

ampul - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

19. yüzyıl boyunca mucitler basit elektrik ışıklarını ürettiler. Örneğin Joseph Swan basit bir elektrik ışığı üretti ancak gücü koruyamadığından ve filament vakum tükendiğinden ışık kısa süre yandı. Ampülü pratikte düşük akım versiyonuna ulaştıran Thomas Edison’du. Yanmış bir dikiş ipliğine dayanan filament kullandı.

Ampülün icadı ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın.

Bisiklet – 1885

ilk zincirli bisiklet rover safety - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Bisikletler 19. yüzyılın başlarında icat edildi. O zamanlar popüler olan devasa büyük tekerleği ile Penny Farthing’di. Ancak bisiklet teknolojisinde en büyük gelişme pedalları arka tekerleğe bağlamak için zincirin kullanılmasıyla oldu. Zincir sistemi bisikletin daha yüksek bir hıza yükselmesini sağladı. Zincire sahip olan ilk bisiklet modeli John Kemp Starley’in geliştirdiği Rover Safety bisikletiydi.

Motorlu Araçlar – 1895

ilk benzinli araba karl benz - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Motorlu taşıtlar 1895’te gelişmeye başladı ve 1898’de Alman mühendis Karl Benz, patentli bir içten yanmalı motor kullanan ilk modern otomobili üretti. Otomobilde elektrikle ateşleme, su soğutma, içten yanmalı bir motor ve farklı dişliler kullanılmıştır. (Vites geçişi için düşünülebilir)

Alüminyum -1886

aluminyum icadi - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

1890’lara kadar alüminyumun altın gibi değerli bir metal olduğu düşünülüyordu çünkü izole etmek çok zordu. Kimyager Charles Martin Hall, elektroliz işlemiyle alüminyumu nasıl izole edebileceğini keşfetti. Bu basit yöntem yüksek miktarlarda alüminyum üretilmesini sağladı. O yıllarda alüminyumun fiyatı 18 dolardan 18 centlere kadar düştü, endüstrideki en popüler ve çok yönlü metallerden biri haline geldi.

Havalı Lastik – 1888

havali tekerin icadi - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

John Boyd Dunlup tarafından icat edilen havalı lastik üç tekerlekli bisikleti sürmeyi daha konforlu hale getirmek için geliştirilmişti. İlk prototipi hava ile donatılmış eski bir bahçe hortumu kullanılarak yapıldı. Daha sonra bu fikri pnömatik lastik kullanarak geliştirdi ve 1888 yılında patent başvurusunda bulundu. Daha sonra hem bisiklet hem de motorlu araçlarda kullanıldı.

Tekerleğin icadı ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz: Tekerleğin İcadı – Tekerleği Kim İcat Etmiştir ?

Kutu Kamera – 1888

kodak kutu kamera - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

George Eastman dünyanın ilk küçük kutu kamerasını geliştirdi markası Kodak’tı. Fotoğrafçılığı halka daha erişebilir hale getirdi.

Röntgen – 1898

x ışınları röntgenin icadi - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Marie Curie, radyoaktivitenin keşfedilmesinde ve ölçülmesinde kilit bir rol oynadı. Keşifleri, X-ışını makinelerinin Birinci Dünya Savaşı tarafından başarıyla uygulanmasına ve kullanılmasına yol açtı.

Transatlantik Telgraf – 1901

transatlantis telgrafı - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Guglielmo Marconi ilk uzun mesafeli kablosuz iletişimini geliştirdi. 12 Aralık 1901’de Mors alfabesini kullanarak telgrap cihazı ile Atlantik karşısına veri gönderdi. Buluşu kablosuz veya telsiz olarak geliştirildi.

Uçak – 1903

Wright kardeşler ilk uçuş - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Wright kardeşler ilk olarak 1903’te bir uçağı pilot kontrolüyle uçurmayı başardılar. Bu uçuşa Orville Wright pilotluk yaptı ve uçuş 12 saniye sürdü 120 metre yükselebildi. Aynı gün üç uçuş daha yapıldı . Birkaç yıl içinde uçaklar uzun yollar kat etti ve kısa sürede hem savaş hem de yolcu transferinde kullanılmaya başlandı.

Vakumlama (Süpürge) – 1908

ilk arac supurgesi - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

James Murray Spangler, ilk elektrikli süpürgeyi icat etti. İlk model süpürgesi yastık, elektrik motoru ve fandan oluşan bir kutuydu. 1908 yılında patent başvurusunda bulundu. William Hoover ürünün kitlelere ulaşması için finansörlük yaptı.

Radar – 1924

ilk radarlar - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Edward Appleton, sonik radar kullanarak uçakları tespit etmenin bir yolunu geliştirdi. Bu gelişme, İkinci Dünya Savaşı’nda radar kullanımına öncülük eden İngilizler için oldukça faydalı oldu.

E-Posta – 1972

e posta logo - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

İlk gerçek e-posta sistemi, 1965’de MIT’in CTSS MAIL’iydi. Fakat bu sistem kapalı devre çalışıyor sisteme giriş yapanlar için işe yarıyordu. E-posta ağları ise, 1972’de Ray Tomlinson tarafından geliştirildi ve @ işaretini ilk kullanan kişiydi.

Kişisel Bilgisayarlar – 1980’ler

ilk kişisel bilgisayarlar - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

1980’lerle birlikte mikroçip teknolojisi gelişmeye başladı ve ev kullanıcılarına kişisel bilgisayara sahip olma fırsatı sağladı. Kişisel bilgisayarlar kullanıcılarına yazı yazma, hesaplama,  eğlence gibi pekçok farklı konuda kullanım sağladı. Bilgisayarın icadı her ne kadar abaküse kadar gitsede ilk kişisel bilgisayarlar 1980’lerden sonra kullanıma sunuldu.

İlginizi Çekebilir; Sıfırdan Bilgisayar Toplama ve Yapılan Hatalar

Cep Telefonu – 1980’ler

80 lerde cep telefonu - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Cep telefonu, sabit hatlara bağlı olmak yerine insanların konumdan bağımsız hareket halindeyken arama yapmalarına ve kısa mesaj göndermelerine olanak sağladı.

İnternet – 1990

internetin icadi - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Tim Berners Lee, 1990 yılında WWW (World Wide Web) için bir yazılım geliştirdi. Bu, internette devrim yaratmaya ve dünyaya özgürce erişebilmeye yardımcı oldu.

Akıllı Telefonlar – 2000’ler

akilli telefonlar - Dünyayı Değiştiren Modern Buluşlar / İcatlar

Akıllı telefonlar birçok teknolojiyi birleştirerek bunların cebimize kadar girmelerini sağladı. Modern akıllı telefonlar arama yapmanın yanı sıra mesajlaşma, internet erişimi, görüntülü görüşme, kamera ve çeşitli uygulamalarıyla sürekli etkileşim halinde olmamızı sağlıyor. İlginizi çekebilir: en ucuz android telefonlar.