Hesaplar arası para transfer işlemleri gerçekleştiren kişiler EFT ve havale ile çok sıcak karşılaşmaktadır. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarında dahi iki işlem yan yana gösterilmektedir. Bu iki işlemin benzerliği, para transferi gerçekleştiren kişilerde kafa karışıklığı yaratmaktadır. EFT Nedir? EFT ve Havale Arasındaki Fark adlı yazımızda, bu iki işlemi ayıran özellikler açıklanmaktadır.

EFT Açılımı Nedir?

EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferidir. Para transfer işlemi iki farklı bankanın hesaplarına yapılıyor ise bu EFT kapsamına girmektedir.  1 Nisan 1992 tarihinde Merkez Bankası tarafından kabul edilerek kullanılmaya başlanmıştır.

  • A bankasındaki hesaptan B bankasındaki hesaba para transfer işlemi yapılırsa bu EFT olarak adlandırılır.

Farklı bankaya ait hesaba para göndermek için kişinin hesap numarasını veya IBAN numarasını kullanabilirsiniz. EFT işlemleri müşteri temsilcisi, banka şubeleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

EFT Saatleri

EFT işlemleri bankalar arası gerçekleşen para transferi olduğu için yapılan her işlemin onaylanması gerekmektedir. Onay işlemleri mesai saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden mesai saatleri içerisinde yapılan EFT işlemleri ortalama yarım saat içerisinde başarı ile gerçekleşirken mesai saatinden sonra yapılan işlemler bir diğer iş gününde işleme alınmaktadır.

Resmi tatillerde ve hafta sonlarında bankalar kapalı olduğu için EFT işlemleri bekletilmekte ve ilk iş gününde işlem gerçekleştirilmektedir.

EFT Ücreti

EFT işlemleri farklı bankalar arasında gerçekleştiği için masraf ücreti talep edilir. EFT ücretini etkileyen faktörler;

  • Bankanın masraf ücreti prosedürü. (Bankalar arası değişkenlik gösterir)
  • Göndereceğiniz para miktarı.
  • Parayı göndermek için kullandığınız platform. (Banka şubesi, müşteri temsilcisi, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM için farklı fiyatlar kabul edilmiştir)

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir

EFT ile havale arasında önemli bir fark vardır. Geriye kalan farklılıklar bu durumlardan kaynaklıdır.

EFT işlemleri iki farklı bankadaki hesaplar arası para transfer işlemidir. Havale işlemlerinde ise aynı bankaya ait iki farklı hesap arasındaki para transfer işlemidir. Bunu örnekle açıklayacak olursak;

  • A bankasından B bankasına para transferi olursa EFT olarak adlandırılır.
  • A Bankasından yine A bankasına para transferi olursa Havale olarak adlandırılır.

Havale ücretleri EFT ücretlerine göre daha düşüktür. Çünkü aynı banka arasında gerçekleşir. Bazı bankalar havale için ücret talep etmemektedir.

Havale işlemlerinizi günün her saati gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik resmi tatil veya hafta sonunda beklemenize de gerek yok. EFT ise sadece mesai saatlerinde gerçekleşmektedir. Mesai saatleri dışındaki işlemler diğer iş gününü beklemek zorundadır.