Ekran kartı bilgisayarınızın işletim sisteminin olmazsa olmaz ve en önemli parçalarından bir tanesidir. Grafik sürücüsü, bilgisayarınızın grafik donanımını kullanmasını sağlayan yazılımlardır. Ekran kartı driver güncellemelerini yapmanız bilgisayar performansı açısından oldukça önemlidir.Oynadığınız oyunların, kurduğunuz programların ve yaptığınız işlemlerin tamamının performansını etkileyen bu işlem hassas şekilde yapılmalıdır. Güncel olmayan veya işlemini yitirmiş ekran kartları bilgisayar performansınızın azalmasına sebebiyet verir. Bu yüzden yüksek verim almak amacıyla bu yazılımları sürekli olarak güncel tutmak gerekiyor. Birçok ekran kartı firması bulunmaktadır. Bu yüzden ekran kartı güncelleme işlemi firmaların ve yazılımcıların yapılış esasına göre değişkenlik göstermektedir.

Ekran Kartı Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekran kartı güncellemesini yapmak için bilgisayarınız içerisinde yer alan ekran kartının modelini öğrenmeniz gerekmektedir. Her ekran kartı firmasının güncelleme işlemleri farklı olduğundan söz etmiştik. Ekran kartımızın modeline göre güncelleme işlemlerini sizin için detaylı olarak anlatacağınız. Ekran kartı modelinizi aşağıdaki adımları takip ederek öğrenebilirsiniz.

 1. Bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde bulunan Başlat kısmına basın ve çıkan arama noktasına “Çalıştır” yazın. Karşınıza çıkan alanda “Dxdiag” yazarak enterlayın. Burada karşınıza çıkan kısım bilgisayarınızın tanı araçlarını göstermektedir.
 2. Bu ekrandan “Ekran” seçeneğine tıkladıktan sonra bu seferde “Aygıt” seçeneğine tıklıyoruz.
 3. Aygıt bölümünde yer alan bilgiler cihazınızın ekran kartı bilgileridir. Öğrendiğiniz bu bilgiler sayesinde ekran kartınızın modeline göre güncelleme işlemini yapabiliriz.

AMD Ekran Kartı Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

AMD ekran kartınızın güncellemesini yapabilmeniz için AMD Radeon adlı web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. AMD ekran kartı sağlayıcısın orijinal destek birimi olan bu siteden ekran kartınızın modeline göre güncelleme işlemini gerçekleştirebiliriz.

 1. Üst kısımda yer alan Driver & Support sekmesine tıklayın.
 2. Yönlendirilen sayfadan karşınıza çıkan sol taraftan güncelleştirmeleri kontrol edin.
 3. AMD Ekran kartınızın modeline göre son güncellemeleri indirin. Bu işlemi yapmak için “İndir” e basmanız yeterli.
 4. İndirdiğiniz dosyanın kurulumunu yaparak AMD ekran kartının güncelleme işlemi yapılmış olur. Ayrıca AMD Driver Autodetect adlı programı indirdiğiniz takdirde bilgisayarınız içinde yer alan kartlarınız sürekli olarak incelenir ve ekran kartınız için en son güncellemeler otomatik olarak kurulabilir. Böylece her defasında AMD Radeon sitesine girerek işlemleri baştan yapmanıza gerek kalmaz.

NVİDİA Ekran Kartı Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Nvidia ekran kartı üreticisi de yazılımlarınızı sürekli kontrol edip güncelleyebilmeniz için Nvidia GeForce resmi web sitesine sizleri yönlendirmektedir. Bu siteye ulaşarak ekran kartı güncelleme işlemini yapabiliriz.

 1. Nvidia GeForce resmi web sayfasında orta kısımda yer alan “Sürücüler” sekmesine tıklayın,
 2. Karşınıza çıkan ekranda grafik yani ekran kartınızın modelini seçin,
 3. Ekran kartınızı seçtikten sonra karşınıza detaylı bir son güncelleme raporu çıkacaktır. Buradan en son güncellemeyi indirerek kurulum işlemini başlatabilirsiniz.
 4. Kısa yoldan bu işlemi sürekli olarak yapabilmeniz için Nvidia GeForce Experience’yi indirmenizi öneririz.

İNTEL Ekran Kartı Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İntel donanımlarınızın sürekli olarak güncellemesini takip etmek ve maksimum performans alabilmek için İntel’in size sağladığı İntel Driver & Support Assistant yazılımını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 1. İntel Driver & Support Assistant uygulamasını indirdikten sonra yazılımı çalıştırıp kurun,
 2. Bu yazılım bilgisayarınızdaki donanımları tarayarak karşısına çıkan bütün İntel ürünlerinin güncellemelerini size sunacaktır.
 3. Bu sırada “Download All Updates” bölümünü ya da sadece ekran kartını seçerek güncellemesine izin verin ve kurulumu tamamlayın.

MACOS Ekran Kartı Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Apple kendi bilgisayar ürünlerinde kullandığı ekran kartının güncellemesini yapabilmemiz için kolaylık sunmakta. MacOS ekran kartı güncelleme işlemi yapmak için,

 1. Apple menüsü üzerinden “Sistem Tercihleri” bölümüne girmeniz gerekmektedir.
 2. Bu alanda karşınıza güncellemeleri kontrol edebilmeniz için bir “Yazılım Güncelleme” bölümü çıkacaktır.
 3. Var olan veya yapmanız gereken güncelleme işlemleri varsa bu sayfadan takip edebilirsiniz.
 4. Güncelleme işleminin bitmesinden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak işlemleri tamamlamış olursunuz.