Dünyada en çok konuşulan girişimciler arasında bulunan Elon Musk, 1971 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. 2016 yılında dünyanın en güçlü 21. insanı seçilen Musk, her geçen yıl daha da zirveye doğru gitmektedir.

Tesla ve SpaceX’in kurucusu, baş mühendisi ve CEO’sudur. 20,8 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 53. insanıdır. Bilgisayar programlamayı 12 yaşında kendi kendine öğrenen Musk, 1995 yılında eğitim hayatını girişimcilik için bırakmıştır.

İlk olarak Zip2 adında yazılım şirketi kuran Musk, Compaq’a 340 milyon dolara sattı. Sonrasında online ödeme şirketi X.com’u kurdu ve Confinity ile birleşerek Paypal.com haline dönüştü. 2002 yılında Paypal, eBay’e 1,5 milyar dolara satıldı.

2002 yılında SpaceX uzaycılık şirketini kuran Musk, 2003 yılında Tesla’nın kurucu ortağı oldu. 2015 yılında OpenAl adında kar amacı gütmeyen bir yapay zekanın olumlu olarak kullanılmasına yönelik çalışmalar yapan şirketi kurdu. Neuralink’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Elon, son olarak 2016 yılında Boring Company’i kurdu ve bu şirketinde CEO’su.

Bu girişimlere ek olarak Musk, Hyperloop adında bir projeyi yürütüyor. Küresel ısınma sürdürülebilir enerji konularında, özellikle de Mars’a koloni kurma hususunda çok sıkı çalışmalar yürütüyor. Ayrıca Elon Musk birkaç filmde oynamıştır. Kendi kurmuş olduğu birkaç tane yardım dernekleri de bulunmaktadır.

Zip2

1995 yılında Musk, kardeşi Kimbal ile Zip2 yazılım şirketini melek yatırımcılardan destek alarak kurdu. Zip2, Google Maps ile Yel arası bir iştir denebilir. New York Times ve Chicago Tribune gibi şirketlerle görüşen Musk, bu gazetelere sarı sayfalar adındaki hizmeti verdi. Yani Zip2 bir tür online şehir rehberi olmaktaydı.

Zip2’nin CEO’su olmak isteyen Musk, yönetim kurulu tarafından onay alamadı. Nihayetinde Zip2, 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon hisse senedi teklifi ile 1999’da Compaq tarafından satın alındı. %7’lik hissesine karşılık bu satıştan 22 milyon dolar aldı.

X.com ve Paypal

Zip2’yi sattıktan bir ay sonra Musk, X.com’u kurdu. X.com’un kurucu ortağı olan Musk, şirketi Confinity ile birleştirdi ve şu an bilinen Paypal’ı oluşturdu. Online para transfer ve ödeme sistemi olan Paypal’daki CEO’luk görevinden 2000 yılında anlaşmazlıklardan dolayı ayrıldı.

2002 yılında Paypal, eBay tarafından 1,5 milyar dolara satın alındı ve Musk bu satıştan 165 milyon dolar elde etti.

SpaceX

2001 yılında Musk, uzay keşfi için Mars’ta tarım yapılmasına dair bazı fikirler öne sürdü. 2002 yılında Moskova’ya giden Musk, balistik füze alma istemesinin sonucu 8 milyon dolarlık fahiş bir fiyat çekilmesinden dolayı kendi roket şirketini kurmaya karar verdi.

2002 yılında 100 milyon dolar sermaye ile kurulan SpaceX’in CEO’su ve CTO2su olan Musk, şirketi uzayın derinliklerini keşfetme amacıyla kurdu. Falcon 1, Falcon 9 gibi roketleri uzaya yollayan şirket, 2008 yılında Falcon1’i dünyanın yörüngesine oturttu. 2012’de SpaceX Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’na entegre olmuştur.

2006 yılında NASA ve SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu kargo taşıması için anlaşma imzalamıştır. SpaceX, Falcon Heavy projesi ile uzaya çıkmanın maliyetlerini önemli derecede düşürdü.

Tesla

Tesla Motors, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpening tarafından kuruldu. 2004’te Musk, yaptırımlar sağlayarak şirketin CEO’su oldu. Sonrasında elektrikli araç üretimini gittikçe geliştiren şirket Semi adında bir proje oluşturuyor.

Tesla’daki hisse payı %22 olan Musk, şirketin piyasa değerini 2020 yılında 650 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

SolarCity

2006 yılında kuzenleri ile birlikte SolarCity girişimini hayata geçiren Elon, 2013 yılı itibari ile ABD’nin en büyük ikinci güneş enerjisi sistemleri üreticisi olmuştur. 2016 yılında Tesla’nın bünyesine alınan SolarCity, küresel ısınmanın önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

HyperLoop

2013 yılında tüp şeklindeki kapsüllerle ulaşım sağlayan HyperLoop projesini tanıtan Musk, pek çok mühendisi bu projeye sevk etmiştir. 2017 Ocak’ta inşasına başlayan Musk, New York ve Washington eyaletlerinden bu projesi için izin aldığını ifade etmiştir.

OpenAl

2015 yılında Musk bu projesini açıkladı. Kar amacı gütmeyen yapay zeka şirketi araştırma şirketi olan OpenAl, yapay zekanın olumsuz yönlerini önlemek ve insanlık için faydalı yönlerini hakkında çalışmak için kurulmuştur. Musk 2018 yılında OpenAl’daki görevini bırakmıştır.