Mobil ve bilgisayar tabanlı oyun kullanıcıları, kendi aralarındaki iletişimlerde terimler kullanmaktadır. Bu terimler, iletişimi kolaylaştırmakta ve durumların daha kolay ifade edilmesini sağlamaktadır. Terimler kelime anlamı olarak sözlük karşılığını yansıtmayabilir çünkü kelimelerin kullanım alanı oyunlardır. Bazen bir durum ve olayı tanımlamak için kullanılan kelime, kalıcılık kazanarak oyuncu terimlerinden biri haline gelebilir. En çok kullanılan oyuncu terimleri ve oyuncu sözlüğü adlı yazımızda, bu kelimeler hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

En Çok Kullanılan Oyuncu Terimleri Nelerdir?

Oyuncu terimleri, oyun içerisindeki kullanıcılar tarafından kabul gören kelimelerdir. Bazıları Türkçe kısaltmaları içerirken bazıları ise yabancı dillerden geçiş yapan kelimelerin kısaltmaları olabilir. Bunlara ek olarak konuyla alakasız birçok terime de denk gelebilirsiniz. İşte en çok kullanılan oyuncu terimleri;

GLHF: İyi şanslar, eğlenceli vakit geçirin. / Good luck have fun

Oyun başlarken kurulan cümlelerden bir tanesidir. Takım arkadaşlarına ve rakibe karşı söylenir. Oyun sırasında eğlenerek vakit geçirmeleri temenni edilir.

Ganking: Baskın / Güç birleşimi

Güçlü bir takım oluşturarak daha az kişiyle olan takıma karşı saldırı gerçekleştirmeye Ganking denmektedir. Diğer bir tabirle baskın da denebilir.

AFK: Klavyeden uzaktayım / Away from keyboard

Klavyeden uzaktayım anlamını taşımaktadır. Bilgisayar açıktır ve oyun aktiftir ancak oyuncu bilgisayardan uzak olduğunu belirtir.

PvP: Oyuncuya karşı oyuncu / Player versus player

Oyuncuların, diğer oyunculara karşı mücadele ettiğini ifade eder.

PvE: Oyuncuya karşı çevre / Player versus environment

Oyuncuların seçtikleri karakterlerin, çevreye ve yapay zekaya karşı mücadele ettiğini ifade eder.

MMO: Çevrimiçi çok oyunculu / Massively multiplayer online

Oyun kullanıcılarının birbiri ile iletişim halinde olabileceği oyunları ifade eder.

OP: Aşırı güçlü / Overpowered

Oyun içinde seçilebilecek birçok karakter bulunmaktadır. Diğerlerine göre daha güçlü olan karakterler için OP kelimesi kullanılır.

DPS: Saniye başı hasar / Damage for second

Karakterinizin kullandığı yetenek veya silahın, saldırı sonucunda saniye başı verdiği hasarı gösterir.

CtF: Bayrağı ele geçir / Captura the flag

Birbirinin bölgesini işgal etmek üzere kurulu olan oyunlarda bayrağı ele geçirmek için kullanılan oyuncu terimidir.

Leveling

Oyun karakterleri, ilk etapta düşük seviyede iken gelişerek daha üst seviyelere çıkar. Leveling burada seviye anlamını taşır.

GG: Güzel oyun / Good game

Tebrik kelimesi olarak kullanılır. Oyuncular, oyun bitiminde kendi takımını veya karşı takımı tebrik etmek için kısaca GG kullanır.

Camper: Pusu kur

Takımlar halinde oynanan bir oyun içerisinde iseniz rakibinizi alt etmeniz için çeşitli stratejiler geliştirmeniz gerekebilir. Camper, pusu kur anlamını taşımaktadır. Başka bir karaktere komut olarak söylenmektedir.

Oyuncu Sözlüğü

Yabancıların da mücadele ettiği internet tabanlı oyunlar oynuyor iseniz oyuncu sözcüklerine aşina olmanız daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Diğer oyuncular sizlerle arkadaşlık kurmak isteyebilir, beraber hareket etme talebinde bulunabilir veya sizlerin oyunculuğu ile dalga geçebilir. Oyuncu sözlüğü içerisinde yer alan bazı kelimeler;

 • Newbie: Oyuna yeni başlayan, seviyesi düşük veya oynamayı bilmeyen kişilere söylenir. Daha kıdemli olanların dalga geçmek için kullandığı sözcüklerden biridir.
 • GTG: Good to go kelimelerinin kısaltılmış halidir. Benim gitmem gerek anlamını taşır.
 • OOC: Out of chracter kelimesinin kısaltılmışıdır. Bir karakterin diğer karakteri oyun dışına atacağı yani öldüreceğini ifade eder.
 • TLDR: Too long, didn’t read kelimesinin kısaltılmış halidir. Yazdığınız cümleler çok uzun, okuyamıyorum demektir.
 • DL: Dowloand yani indirme anlamında kullanılır. Bir karakteri öldürdüğünüzde “birini indirdim” kelimesinin yerini tutar.
 • Beast: Başarılı oyuncu, oyuna hakim anlamındadır.
 • Fail: Başarısız oyuncu veya başarısız görev anlamını taşır. Yenilen takımlar bu kelimeyle daha çok karşılaşır.
 • FTW: Fort he win, yani kazanmak için oyna anlamındadır. Kendi takım arkadaşlarını motive etmek için kullanılır.
 • Zone: Bölge anlamını taşımaktadır. Oyun haritasında belirli bir yeri tarif etmek için kullanılır.
 • Loot: Çevrimiçi oyunlarda, oyunun verdiği para, eşya veya hediyelere verilen isimdir.
 • QQ: Diğer oyuncuyu aşağılamak için kullanılır. Ağlamayı bırak, oyununa bak gibi bir anlamı vardır.
 • Nuke: Tüm gücün bu mu? Tüm gücünü topla öyle saldır anlamını taşır.
 • BRB: Biradan dönerim anlamını taşır. Oyuncu kısa süreliğine pasif duruma düşer.
 • BAN: Oyunun kurallarına uymayan, küfür eden veya hile kullanan kişilere erişim engeli uygulanarak hesapları kısa süreli veya uzun süreli olarak ellerinden alınır. Kısaca BAN diye ifade edilir.
 • MMPORG: Çok oyuncunun çevrimiçi olarak oynadığı oyun anlamını taşır.
 • Scrub: Acemisin, kendini geliştir anlamında kullanılır.
 • Smurf: Oyunu daha önce oynamış, tecrübeli ve yüksek seviyedeki kişinin yeni bir hesap açarak oyuna sıfırdan başlamasıdır.
 • Sandbox: Oyunda sınırın olmadığını ve kullanıcıların hayal gücüne bıraktıklarını ifade eden kelimedir. Minecraft böyle bir oyundur.
 • LAG: Oyundaki işlemleri yaparken gecikme yaşandığını ifade eder.
 • B4N: Gidiyorum, şimdilik hoşça kalın anlamını taşır. Oyuncunun ihtiyaç molası gibidir.

En çok kullanılan oyuncu terimleri ve oyuncu sözlüğü adlı yazımızda belirtilen kelimeler, oyuncuların çok sık kullandığı kısaltmalardır ancak dünya üzerinde sayısız oyun ve oyuncu bulunmaktadır. Oyuncular kendi aralarındaki iletişimi geliştirmek için düzenli olarak yeni kelimeler öğrenmekte ve kelimelere yeni anlamlar yüklemektedir.