İçindekiler

Enflasyon Tanımı

Enflasyon; paranın alım gücünü ifade eden bir ekonomi terimidir. Genel olarak fiyatların yükselmesi sonucunda enflasyonun yükseldiği gözlemlenir. Birçok kişi tarafından enflasyon ve faiz karıştırılmaktadır. Enflasyonun düşmesi, faiz üzerinde etkili değildir ancak faizlerin düşmesi enflasyon üzerinde etkili olur ve enflasyon oranında düşüş yaşanır. Faizlerin yükselmesi de enflasyonun yükselmesine neden olan faktörlerden birisidir.

Enflasyonu Etkileyen Faktörler

Enflasyonu etkileyen birçok faktör olduğu için “Enflasyon düştü!” dendiği zaman paranızın alım gücünün yükselmesini beklemeniz mümkün değildir. Ülkeler enflasyon oranlarını belirli bir sepetteki ürünler üzerinden hesaplarlar. TUİK; Türkiye için enflasyon oranını açıklayan kurumdur. Açıklanan enflasyon verileri içerisinde birçok ürün yer aldığı için hangi ürünün enflasyonun düşmesinde etkili olduğunu anlamanız için TÜİK tarafından açıklanan verilere bakmanız gereklidir.

Enflasyon Neye Göre Hesaplanır 1 - Enflasyon Neye Göre Hesaplanır ?

Enflasyon değerleri hesaplanırken; beyaz eşya, yiyecekler, mobilya gibi ürünler de hesaplamaya dahil edilir. Mobilya fiyatlarının düşmesi enflasyonun düşmesine neden olur. Bu mobilya için alım gücünün arttığının göstergesidir ancak buna rağmen en sık tükettiğiniz peynirin fiyatı sabit kalabilir ve siz sürekli mobilya almadığınız için enflasyonun düşüşünü hissedemiyor olabilirsiniz.

Enflasyon ve enflasyonun neden oluştuğu ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız; https://bilgim.net/enflasyon sayfasına uğrayarak; enflasyon ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Enflasyonun Nedenleri

Enflasyonun kontrol edilememesi yani paranın alım gücünün doğru bir politika ile kontrol altında tutulamaması durumunda krizler ortaya çıkar. Enflasyon oranının hiçbir zaman iki haneli rakamlara çıkmaması gerekmektedir. İki haneli rakamlara yaklaşması kriz sinyalleri anlamına gelebilmektedir.

Enflasyon; stagflasyon ve slumpflasyon gibi iki farklı krizi ortaya çıkarabilir. İşsizliğin, ekonomik küçülmenin ve fiyat yükselişlerinin sürmeye devam ettiği piyasalarda genelde büyük krizler meydana gelir. Krizlerden çıkmanın yolu iyi para politikaları ve üretimin arttırılmasıdır.

Enflasyon oranlarının yükselmesinin temel nedeni yerli üretimin az olması ve dışa bağımlı bir ekonomi modelidir. Kendi içinde üretimini yapan ve ihracat hacmi yüksek olan ülkelerde enflasyon verileri çok nadir olarak beklenen üstünde gelmektedir.

Enflasyon ve daha birçok ekonomik veri ile ilgili detaylı bilgi arayanlardansanız konuları her yönden inceleyen https://bilgim.net/k/ekonomi sitesini ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.

Enflasyon Neye Göre Hesaplanır ?