Enflasyon Nedir?

Bir ekonomide fiyatlar genel düzeyinde sürekli ve hissedilir artışı ifade eden enflasyondur. Elimizde bulunan bir lira ile önceki döneme oranla daha az hizmet ile daha az mal almamıza yine enflasyon yol açmaktadır. Yani enflasyon, satın alma gücünü düşürmektedir. Tüketiciler adına hoş olmayan bir durum oluşturuyor olsa da, ekonominin sağlığı açısından ılımlı denebilecek oranda enflasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum bir bakımda ekonomin hala nefes alabildiğini göstermektedir. Enflasyonun ılımlı olarak tanımlanabileceği aralığın çok üzerinde ve kontrol dışında ilerlemesi ise hiper enflasyon anlamına gelmektedir.

Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

Enflasyonu hesaplamak, resmi istatistik kurumları açısından son derece zor olmasının yanı sıra temsili bazı mallardan bir sepet oluşturularak hesaplama yapılmaktadır. Ardından ise bu değerinin zaman içerisinde oluşan değişimleri gözlemlenerek oluşturulmuş olan bu endeksin genel anlamda iki hesaplama yöntemi bulunmaktadır. Tüketici Fiyat Endeksi, tüketim malları ya da hizmetlerinin hesaplamasında kullanılmakta ve tüketicinin perspektifinden değişimi göstermektedir. Üretici fiyat endeksi ise, yurt içerisinde üretilmekte olan mal ve hizmetlerden oluşturulmakta olan endeksteki değişimleri göstermekte ve bu kez üreticinin perspektifine göre yorumlanmaktadır.

Enflasyon Neye Göre Hesaplanır 1 - Enflasyon Neye Göre Hesaplanır ?

Hem Tüketici fiyat endeksi hemde üretici fiyat endeksi için geçici etkilerin bulunmadığı ve core olarak yani çekirdek olarak adlandırılmakta olan hesaplama yöntemleri mevcuttur. Bu göstergeler ise, büyük çaptaki anketler olarak düşünülebilir ve her ay, resmi istatistik kurumları, hizmet sağlayıcıları, muayeneler, perakende satışçılar ve benzin istasyonları gibi pek çok yeri, fiyat değişiminin saptanması adına incelemektedir. Ayrıca, enflasyon oranlarının açıklanması sırasında merkez bankalarının mevcut rakamlar ile ilgili olan izlenimleri de yakından takip edilmekte ve pek çok ekonomi de faiz oranlarını, merkez bankaları belirlemekte ve bu bankaların en dikkat etmiş olduğu göstergeler arasında ise Tüketici fiyat endeksi ile Üretici fiyat endeksi bulunmaktadır. Kredi piyasasını faiz oranları doğrudan etkilemektedir. Bunun nedeni ise yüksek faiz oranının borçlanma maliyetini arttırmasıdır. Merkez bankaları, para piyasasında ki istikrarı sağlamak için faiz oranlarını değiştirerek bir yandan da istihdam ile büyümeye de destek olmaya çalışmaktadır. Faiz oranının düşüşü ise, tüketici harcamalarını arttırarak, büyümeyi destekleyici bir görünüm de oluşturmaktadır.

Enflasyon Nedir?