Erken hasat zeytinyağı , zeytinlerin olgunlaşmadan yani yeşilken toplanıp hızlı bir şekilde zeytinyağına dönüşmesiyle elde edilmektedir.Zeytinyağının en değerli halidir. Zeytin yeşil haldeyken toplanılıp zeytinyağı elde edildiğinde besin değerlerinden maksimum oranda faydalanma şansı oluşturmaktadır.Bunun yanı sıra eğer kaliteli bir yağ elde edilmek isteniyorsa, toplanan zeytinin çok beklemeden zeytinyağı haline getirilmesi gerekir. Toplanan zeytinin bekleme süresi ne kadar uzun olursa asidik değeri(başta oleik asit) her geçen saatte artmakta ve besin değerlerinden de aynı oranda kayıp yaşanmaktadır.

Besin değerleri kısmında kafalarda soru işareti oluşturan bir durum yok , fakat bu asidik değer niye bu kadar önemli ?

Zeytinyağı, gliserin ve oleik asit maddelerinin birleşmesinden oluşur. Ancak bu karışımdaki oleik asit, gliserin içersinde tümüyle karışmaz, bir kısmı serbest olarak kalır. Serbest kalan oleik asit miktarı az olursa yağ o kadar kaliteli olur. Ayrıca oleik asit bir zeytinyağının “Sızma” olup olmadığının en büyük kriterlerinden biridir. Bir zeytinyağının sızma olarak kabul edilebilmesi için oleik asit değerinin 0 ile 0.8 arasında olması gerekmektedir. Zeytinyağı satışı yapan firmaların herhangi bir ürüne “sızma” ibaresi koyabilmesi için devlet laboratuvarlarındaki testlerden başarı ile geçmesi gerekir.

Zeytinyağı , hele ki erken hasat zeytinyağı sağlık demektir. Fakat merdiven altı yerlerde üretilen,hijyen koşullarına dikkat edilmeden muhafaza edilen ürünleri almamaya dikkat ediniz. Ambalajı olmayan, “TR” ibaresi bulunmayan ürünleri güvenmediğiniz yerlerden temin etmemenizi önerir, iyi günler dileriz.