Bu yazımızda sizleri 5000 yıl geriye götürecek ve Eski Mısır hakkında merakla okuyacağınız 10 gerçeği listeleyeceğiz. Bu eski uygarlığın sırlarını keşfetmeye hazır olun.

Mısır Hakkında 10 İlginç Bilgi

1. Eski Mısır piramitlerinin çoğu firavunlar (Eski Mısır hükümdarları) ve aileleri için mezar olarak inşa edildi.  Mısır’da bugüne kadar 130’dan fazla piramit keşfedildi.

mumyalama nasil yapilir - Eski Mısır Hakkında 10 Gerçek!

2. Ölüm sonrası dünya Mısırlılar için inanılmaz derecede önemliydi. Ölü bir insanın bedenini koruyarak – mumyalama sürecinde yaptıkları – ruhlarının yaşamdan sonra sonsuza dek yaşayacağına inanıyorlardı.

Khufu Piramidi - Eski Mısır Hakkında 10 Gerçek!

3. Giza’daki Khufu Piramidi , en büyük Mısır piramididir. Bu inanılmaz yapı 16 Empire State binasına kadar ağırdır!

4. Genellikle göz boyası sürerlerdi bu boyaların yeşil renk olanı bakırdan yapılırken siyah renk olanı kurşundan yapılırdı. Güneşten korunmanın yanı sıra, Mısırlılar da makyajın büyülü iyileştirici güçleri olduğuna inanıyorlardı!

5. Mısırda uygulanan mumyalamada bir insan vücudu yaklaşık 1.6 km’lik bandajla sarılırdı.

Eski Misir Alfabesi - Eski Mısır Hakkında 10 Gerçek!

6. Mısır alfabesi 700’den fazla hiyeroglif içeriyordu! Hiyerogrif kısaca harflerin yerine çeşitli resim ve figürlerin kullanılmasıdır.

7. Eski Mısırlılar 2.000’den fazla tanrıya inandılar! Tehlikelerden ev işlerine kadar her şey için tanrıları vardı! Her birinin farklı sorumlulukları vardı ve hayatın dengede kalması için ibadet edilmesi gerekiyordu.

8. Eski Mısırlılar tarafından kedilerin kutsal bir hayvan olduğu kabul edildi. Çoğu ailenin bir kedinin evcil hayvan olarak tutulduğu ve evin iyi şanslar getireceğine inandıkları düşünülüyor!

Senet Oyunu

Senet Oyunu

9. Mısır’da milattan önce 5000’li yıllara dayanan Senet adlı oyun bulunmaktadır. Bu oyun dünya tarihinde bilinen en eski oyundur.

10. Eski Mısırlılar bugün halen kullandığımız kağıt, kalem, kilit ve anahtar gibi birçok şeyi icat etti ve – ister inanın ister inanmayın hergün kullandığımız diş macunu dahi Mısır’lılar tarafından icat edilmiştir.

Kısaca Mısır Tarihi

kisaca misir tarihi - Eski Mısır Hakkında 10 Gerçek!

Nil kıyılarında yaşayan ilk insanlar, 8.000 yıl önce oraya yerleşen avcılar ve balıkçılardı. Ekin yetiştirmeyi ve hayvan yetiştirmeyi öğrendiler, köy ve kasabalar inşa etmeye başladılar. Komşularıyla takas alışverişi yaptılar ve yelkenlilerle yelken açmayı öğrendiler. MÖ 3000 yılına kadar bir medeniyet kurmayı başardılar.

MÖ 3100 civarında, Yukarı ve Aşağı Mısır krallıkları, daha sonra firavun olarak adlandırılan güçlü bir kral altında toplandı. Bu krallar büyük piramitler, tapınaklar ve diğer etkileyici anıtlar inşa ettiler. Ayrıca diğer toprakları da fethettiler.

MÖ 1000 yılına kadar Mısır, küçük parçalara ayrılmıştı ve krallık düşüşe geçti. Güçlü komşular saldırdı ve Mısır topraklarını ele geçirdi – M.Ö. 31’de, Mısır Roma kontrolü altına girdi ve yüzyıllar sonra, MS 640’ta, Müslüman savaşçılar Mısır’ı ele geçirdi. Bu Arap güçleri Mısır’ı birkaç yüzyıl boyunca yönetti ve modern başkent Kahire’yi kurdu.

1882’de İngilizler Mısır’ı işgal etti. İngilizler, Akdeniz’i Kızıldeniz’le birleştiren ve Asya’dan Avrupa’ya yapılan yelken gezisini büyük ölçüde kısaltan Süveyş Kanalı’nın kontrolünü istedi . 1952’de Mısır bağımsızlığını ilan ederek tam bağımsız yönetime geçti.