Firmaların iletişim rehberi ve müşteri hizmetleri numaralarını öğrenebilirsiniz.


#Ay

 • Gezegenler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Evrenin ve evrende yer alan diğer alanlar insanlığın merak ettiği en büyük sorulardan biridir. Bu konuda edinilen bilgilerin temeli, kısıtlı imkanlarla evreni sorgulayan insanlardır. Teknolojinin gelişimi ile evreni gözlemlemek için imkanlar oluşmuştur. Evrende yer alan gezegenler hakkında birçok bilgi edinilse de halen gizemini korumaktadır. Gezegenler Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı yazımızda, yapılan araştırma ve gözlemlerin sonucunda edinilen birçok bilgi yer.. devamını oku. 17 Ağustos 2020 tarihinde Astronomi kategorisine yazıldı. 61 kez okundu.
 • Ay Neden Kızıl Görünür ?

  Güneşten dünyamıza gelen güneş ışınları aynı zamanda ayı aydınlatan güneş ışınlarıdır. Güneşten aya yansıyan ve aydan dünyamıza gelen ışınlar havadaki yabancı parçacıklar nedeni ile kırılır ve kısa dalga boyuna sahip renkler ile uzun dalga boyuna sahip renkler olarak ikiye ayrılır. Aydan gelen ışınlar dünyamıza ulaşana kadar kısa dalga boyuna sahip olan renkler atmosferde kaybolur. Atmosferde kaybolan renkler gibi kaybolmadan dünyamıza ulaşan.. devamını oku. 19 Aralık 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 266 kez okundu.
 • Ay Neden Turuncu Olur?

  Dünyanın uydusu olan ay, sabah doğarken ve akşam batarken ufuk çizgisine en yakın noktada yer alır. Ufuk çizgisine en yakın noktada yer alan ay, yer atmosferine gönderdiği ışıkların kırılmasına bağlı olarak kısa dalga boyuna ve uzun dalga boyuna sahip renkler ortaya çıkar. Yer atmosferi dışında atmosferde yer alan parçacıklar sayesinde ışık dalga boyları  farklı uzunluklara sahip olur. Kısa dalga boyuna sahip olan mavi ve mor ışıklar atmosferde.. devamını oku. 30 Kasım 2019 tarihinde Coğrafya kategorisine yazıldı. 2326 kez okundu.
 • Ay Neden Dolunay Olur ?

  Ay; bir gök cismi olarak dünya ile arasında oluşan çekim kuvvetine bağlı olarak hem kendi etrafında döner hem de dünyanın etrafında döner. Ayın dönüş hareketini tamamlaması 29.5 günde tamamlanır. Bu süre içinde ayın dönüş hızına bağlı olarak güneşten aldığı ışıkların etkisi ile farklı yüzey alanları aydınlanır. Burada ayın yüzey alanlarının farklı olmasının temel sebebi dünyanın dönüş hızına bağlı olarak ayın güneş ışıkları.. devamını oku. 04 Kasım 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 228 kez okundu.
 • Ay Neden Kırmızı Olur ?

  Ay'ın zaman zaman kırmızı renkte görmemizin birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerin başında rayleigh saçılımı gelir. Rayleigh saçılımı; kısa dalga boyuna sahip olan mor ve mavi ışıkların uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı ışıktan daha fazla dağılması nedeni ile ay ışıklarının yoğunluklu olarak kırmızı renkte görünür. Kısa dalga boyuna sahip olan renklerin çok fazla saçılması nedeni ile yoğun olarak kalan kırmızı renk aya kırmızı rengini.. devamını oku. 14 Ekim 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 240 kez okundu.
 • Evrendeki Tüm Gezegenlerin Adları

  Bir yıldızın etrafında dolanan gök cismine gezegen ismi verilir ve Güneş Sistemi içerisinde Güneş'in direkt olarak uydusu olan ve Ulusal Gökbilim Topluluğu tarafından bu tanıma orantılı bulunmuş olan sekiz adet gök cismini belirlemekte kullanılmaktadır. Güneş Sistemi'nde, resmi olarak kabul edilmiş olan bu sekiz gezegenin haricinde, bu cisimler ile fiziksel, boyut ve yörünge özellikleri açısından aynı gruba dâhil edilebilecek olan yeni gök cisimlerinin.. devamını oku. 15 Ocak 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 2127 kez okundu.
 • Ay Neden Parlar ?

  Dünya'nın uydusu konumunda olan ay, bir yıldız olmadığı gibi güneş gibi ışık da yaymamaktadır ancak dünyanın güneşin etrafında dönmesi gibi dünyanın etrafında dönen bir cisimdir. Uydumuz olan Ay’ı, dünyadan görebilmemizin ve parladığını görmemizin tek nedeni ise, güneşten gelen ışığın ayın yüzeyine çarpmasıdır. Ay, güneş ışınlarını bir projektör gibi aydınlatmaktadır. Yani ay neden parlar sorusunun cevabı aslında güneşten gelen.. devamını oku. 01 Ağustos 2018 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 3073 kez okundu.
 • Ay’ın Dünya’ya Olan Uzaklığı Ne Kadardır?

  Ay, gökcismi olarak nitelendirilmesinin yanı sıra Dünya'nın da tek uydusudur. Uydumuz olan ay'ın Dünya'ya olan uzaklığı 384.403 kilometre olarak hesaplanmıştır. Ancak bu hesaplama Dünya'nın merkezi ile ayın merkezi arasında olan uzaklık olarak ölçülmüştür. Dünya'nın yarıçapı 6.378 kilometre ve ayın yarıçapı da 1.737 kilometre olması nedeniyle Dünya'nın ve ayın toplam yarıçapı 8.000 kilometredir. Buna bağlı olarak da Dünya yüzeyinden ay yüzeyine olan.. devamını oku. 31 Temmuz 2018 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 276 kez okundu.