Firmaların iletişim rehberi ve müşteri hizmetleri numaralarını öğrenebilirsiniz.


#eserleri

 • Mustafa Kemal Atatürk’ün Yaşamı ve Hayatı – Kısaca

  Mustafa Kemal Doğumu ve Ailesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1881'de Selanik'te doğdu, doğmuş olduğu ev bugün Selanik'te halen müze olarak kullanılmakta. Babası gümrük memurluğunda çalışan Ali Rıza Efendi, annesi ise ev hanımı Zübeyde Hanım'dır. Mustafa Kemal Okul Yılları Öncelikle mahalle mektebine yazılan Mustafa, sonrasında babasının isteği üzerine Şemsi Efendi Okulu'na geçiş yaptı. Şemsi Efendi Okulu'nda okurken babasını kaybetti. Daha yedi yaşında.. devamını oku. 30 Ocak 2019 tarihinde Kimdir & Biyografi kategorisine yazıldı. 662 kez okundu.
 • Sami Paşazade Sezai Kimdir ? Hayatı ve Eserleri

  Sami Paşazade Sezai, Tanzimat Edebiyatı hikâye ve roman yazarlarındandır. 1860 yılında İstanbul’da doğdu. Özel öğrenim gördü ve Evkâf Nezareti (Vakıflar) Mcktubî kaleminde memur oldu. Sonra Londra elçilik katipliği yaptı. II. Abdülhamit’in baskılı yönetiminde Paris e geçerek İttihat ve Terakkı’nin yayın organı Şûra-yı Ümmet gazetesine yazılar yazdı. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Madrit elçisi oldu. I. Dünya Savaşı yıllarında.. devamını oku. 28 Ağustos 2018 tarihinde Kimdir & Biyografi kategorisine yazıldı. 341 kez okundu.
 • Abdülhak Hamit Tarhan Kimdir ? Eserleri ve Hayatı

  Tanzimat Dönemi şairlerindendir. 1852 yılında İstanbul’da doğdu. Özel öğrenim gördü, bir ara Robert Kolejinde okudu. Bab-ı Âli tercüme odasına girdi. Babasının İran elçisi olarak  görevlendirilmesiyle oraya gitti, Farsça öğrendi. Babasının ölümü üzerine İstanbul’a döndü. Elçilik katipliğine atandı. Paris’te 2,5 yıl kaldı. Çeşitli ülkelerde konsolosluk ve başkonsolosluk yaptı. 1885 yılında Bombay’da (Hindistan) eşi Fatma Hanım m.. devamını oku. tarihinde Nasıl? kategorisine yazıldı. 248 kez okundu.
 • Ziya Paşa Kimdir ? Eserleri ve Hayatı Nelerdir

  Ziya Paşa, Tanzimat Edebiyatı şair ve yazarlarındandır. İstanbul’da 1825 yılında doğdu. İlk öğrenimini bir süre mahalle mektebinde yaptı, sonra Bayazıt Rüştiyesinde okudu. Sadaret Kaleminde  memur oldu. Fransızca öğrendi. Elçilik ve valilik görevlerinde bulundu. Yeni Osmanlılar Cemiyetine girdi. Namık Kemal ile önce Paris’e, oradan da Londra’ya geçti ve Hürriyet gazetesini çıkarttı. Siyasi aftan yararlanarak İstanbul’a döndü. Adana valisi iken 1880.. devamını oku. tarihinde Nedir? kategorisine yazıldı. 271 kez okundu.
 • Muallim Naci Kimdir ? Hayatı ve Eserleri

  Muallim Naci Kimdir ? Hayatı ve Eserleri Nelerdir ? Muallim Naci, Doğu edebiyatını çok iyi öğrenmiştir. Ahmet Mithat Efendi ile tanıştıktan sonra ve onun yönlendirmesiyle öğrendiği Fransızca ile Batı edebiyatının önemini kavramıştır. Doğu ve Batı  kültürlerinin etkisiyle eski tarzda şiirler ve bazı Fransız sanatçılarından (La Fontaine, Musset, Lamartine, Hugo vb.) çeviriler yapmıştır. Hem klasik tarzda hem de yeni anlayışla şiirler yazmakla  birlikte.. devamını oku. tarihinde Kimdir & Biyografi kategorisine yazıldı. 282 kez okundu.
 • Namık Kemal Kimdir Hayatı ve Eserleri

  Namık Kemal, Tanzimat Dönemi şair ve yazarlarındandır. 1840 yılında Tekirdağ'da doğdu. Çocukluğu, dedesi Abdüllatif Paşa'nın yanında geçti. Onunla birlikte Kars, Sofya gibi pek çok yerleri dolaştı. Düzenli bir öğrenim göremedi, kendi kendini yetiştirdi. Bir süre tercüme odasında memurluk yaptı. Şinasi ile tanıştı. Şinasi'nin Avrupa'ya gitmesi üzerine Tasvir-i Efkar gazetesini çıkardı. Yeni Osmanlılar Cemiyeti üyelerinin İstanbul'dan uzaklaştırılması.. devamını oku. 17 Ağustos 2018 tarihinde Kimdir & Biyografi kategorisine yazıldı. 513 kez okundu.