Firmaların iletişim rehberi ve müşteri hizmetleri numaralarını öğrenebilirsiniz.


#Gezegenler

 • Ay Neden Turuncu Olur?

  Dünyanın uydusu olan ay, sabah doğarken ve akşam batarken ufuk çizgisine en yakın noktada yer alır. Ufuk çizgisine en yakın noktada yer alan ay, yer atmosferine gönderdiği ışıkların kırılmasına bağlı olarak kısa dalga boyuna ve uzun dalga boyuna sahip renkler ortaya çıkar. Yer atmosferi dışında atmosferde yer alan parçacıklar sayesinde ışık dalga boyları  farklı uzunluklara sahip olur. Kısa dalga boyuna sahip olan mavi ve mor ışıklar atmosferde.. devamını oku. 30 Kasım 2019 tarihinde Coğrafya kategorisine yazıldı. 619 kez okundu.
 • Ay Neden Kırmızı Olur ?

  Ay'ın zaman zaman kırmızı renkte görmemizin birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerin başında rayleigh saçılımı gelir. Rayleigh saçılımı; kısa dalga boyuna sahip olan mor ve mavi ışıkların uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı ışıktan daha fazla dağılması nedeni ile ay ışıklarının yoğunluklu olarak kırmızı renkte görünür. Kısa dalga boyuna sahip olan renklerin çok fazla saçılması nedeni ile yoğun olarak kalan kırmızı renk aya kırmızı rengini.. devamını oku. 14 Ekim 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 102 kez okundu.
 • Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı

  Başka bir gezegende yaşam veya yaşama şansı nedir? Bu soru günümüz dijital dünyasında birçok kişinin en çok merak ettiği sorulardan birisi. Teknoloji gelişti, roket sistemleri geliştir aynı şekilde uydu ve görüntüleme sistemleri artık çok daha iyi fakat diğer gezegenlerde hayat olduğunu kanıtlayacak kadar ilerleyebildi mi ? Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı Sıcaklık Soğukluk Faktörü Çoğu bilim adamı bulunduğumuz bu sonsuz evrende dünya dışında.. devamını oku. 20 Mayıs 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 130 kez okundu.
 • Ay Hakkında 10 İlginç Özellik

  Dünyanın incisi, şairlerin ilham kaynağı, astronomik olayların başkahramanı olan ay, dünyamızın tek uydusudur. Tarih öncesinden beri gökyüzü gizemini çözmeye çalışan herkesin ilk araştırma konusu olmuş fakat yakın zamana kadar gizemi çözülememiştir. Şiirlere, şarkılara konu olmuş Ay hakkında enteresan 10 özellik ile ilgili bir yazı hazırladık. Hem kendisi hem de dünya çevresinde dönmesi sebebiyle her açısına güneş ışığı alabiliyor. Dünyaya.. devamını oku. 01 Nisan 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 139 kez okundu.
 • Evrendeki Tüm Gezegenlerin Adları

  Bir yıldızın etrafında dolanan gök cismine gezegen ismi verilir ve Güneş Sistemi içerisinde Güneş'in direkt olarak uydusu olan ve Ulusal Gökbilim Topluluğu tarafından bu tanıma orantılı bulunmuş olan sekiz adet gök cismini belirlemekte kullanılmaktadır. Güneş Sistemi'nde, resmi olarak kabul edilmiş olan bu sekiz gezegenin haricinde, bu cisimler ile fiziksel, boyut ve yörünge özellikleri açısından aynı gruba dâhil edilebilecek olan yeni gök cisimlerinin.. devamını oku. 15 Ocak 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 914 kez okundu.
 • Neptün Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Neptün, güneş sisteminin sekizinci gezegenidir ve güneşe en uzak gezegendir (dünyadan yaklaşık 30 kat daha uzak. Teleskop ile görülmeden önce matematiksel hesaplamalarla var olduğu tahmin edilen ilk gezegendir. Dünyadan Kat ve Kat Büyük Neptün, Dünya'dan yaklaşık dört kat daha geniştir. Dünya büyük bir elma olsaydı, Neptün bir basketbolun büyüklüğü olurdu. Güneş Sistemine Uzaklığı Neptün güneş sisteminin sekizinci gezegenidir ve güneşten 4.5 milyar.. devamını oku. 09 Ocak 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 140 kez okundu.
 • Uranüs Neden En Soğuk Gezegendir ?

  Güneş sistemindeki 7. gezegen olan Uranüs, güneş sistemindeki en soğuk atmosfere sahiptir. Neptün'ün keşfedildiği yıl olan 13 Mart 1781 yılında Sir William Herschel tarafından keşfedilen Uranüs, Satürn ve Jüpiter'den biraz farklı bir kategoride buz devi olarak bilinir. Her iki gezegende gaz yerine buzdan oluşan soğuk atmosfere sahiptir. Uranüs gezegeni ağırlıklı olarak hidrojen, helyum ve metandan oluşur. Çoğu katmanında daha hafif gazlar yer alır. Uranüs'teki.. devamını oku. 01 Ocak 2019 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 266 kez okundu.
 • Evrende Kaç Tane Yıldız Vardır ?

  Açık bir gecede çıplak gözle görülen gökyüzünde bulunan yıldızları saymak amatör astronomlar için dahi kolay birşeydir. Bir teleskop ile, hele ki büyük olan bir tanesi ile daha fazla yıldız göz önüne çıkar, sayıları o kadar artar ki tek tek saymak imkansız hale gelir. Peki olay böyle iken nasıl oluyorda astronomlar evrendeki yıldızların ne kadar olduğunu tahmin edebiliyorlar? Bunun nasıl yapıldığını anlayabilmek için öncelikle bir kelimenin ne anlama.. devamını oku. 15 Ağustos 2018 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 127 kez okundu.
 • Dünya ve Evren Kaç Yaşında?

  İnsanların aksine, Dünya’nın bir doğum belgesi olmadığı için bilim insanları yüzlerce yıldır gezegenimizin yaşını hesaplamaya çalışmış halen de çalışmaktadırlar. Dünya’nın sürekli değişen kabuğu üzerinde yapılan araştırmalar, en yakın komşumuz Ay üzerine yapılan araştırmalar ya da Dünya’ya düşen meteorlar üzerinde yapılan araştırmalar gibi bir takım incelemeler sonucu bir kanıya varan bilim insanlarına göre Dünya, 50 milyon yıllık bir.. devamını oku. 10 Ağustos 2018 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 131 kez okundu.
 • Mars’ta Nasıl Yaşarız?

  İnsanlık eğer bir gün Mars üzerinde yaşamayı umut ediyorsa, en başta kapalı bir alanda yaşamayı öğrenmek zorunda. Bugüne kadar yapılan tüm hırs dolu keşif çabalarının tek amacı Dünya dışında bir yerde kendi kendine yetme olmuştur çünkü Dünya’dan yapılması olası olan bir ikmal son derece pahalı olurdu hiç şüphesiz. Uzmanlara göre, kızıl gezegenin kaynaklarını kullanmak kısa dönemde yapılacak insanlı seyahatler ve uzun dönemde yapılacak Mars.. devamını oku. 09 Ağustos 2018 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 116 kez okundu.
 • Gezegenler ve Özellikleri – Resimli

  Güneş sisteminde toplam 8 gezegen bulunur. Bunlar; Merkür, dünya, Venüs, Uranüs, Satürn, Neptün, Mars ve Jüpiter'dir. Her bir gezegenin kendine ait özelliği bulunur. 1- Merkür Güneş sisteminin en küçük gezegenlerinden biridir. Güneşe de en yakın gezegen olarak bilinir. Sıcaklığı olukça fazladır. Gündüz 500 C gece ise –175 C'de olur. Yüzey kısmında lav akıntıları kraterler ve dev havzalar görülmektedir. 2-Dünya Güneşe en yakın.. devamını oku. 07 Ağustos 2018 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 276 kez okundu.
 • Ay Neden Parlar ?

  Dünya'nın uydusu konumunda olan ay, bir yıldız olmadığı gibi güneş gibi ışık da yaymamaktadır ancak dünyanın güneşin etrafında dönmesi gibi dünyanın etrafında dönen bir cisimdir. Uydumuz olan Ay’ı, dünyadan görebilmemizin ve parladığını görmemizin tek nedeni ise, güneşten gelen ışığın ayın yüzeyine çarpmasıdır. Ay, güneş ışınlarını bir projektör gibi aydınlatmaktadır. Yani ay neden parlar sorusunun cevabı aslında güneşten gelen.. devamını oku. 01 Ağustos 2018 tarihinde Bilim kategorisine yazıldı. 1375 kez okundu.