İster bireysel istel kurumsal olsun her bilgisayarda olmazsa olmaz programalardan birisi Office programlarıdır yani; Word, Excel, Powerpoint. Excel programı hesaplama tablolar vb. işlemlerde kullanılırken binlerce formülü barındırıyor ve hesaplama bilgi tutma konusunda kullanıcıların ilk tercihi haline geliyor. Eğer başlıkta belirttiğimiz gibi sizlerdede Excel formülleri otomatik hesaplamıyorsa bunun 2 farklı çözümünü resimli olarak anlatacağız.

  • 1. Yöntem (Kolay Olanı) Üst Menülerden Ayarlama

Excel’in üst bölümünde yer alan Dosya, Giriş, Ekle, Sayfa Düzeni,Formüllerİ Veri, Gözden Geçir ve Görünüm menülerinden Formüller menüsüne tıklayalım. Buranın altında açılan bölümlerden en sağdaki Hesaplama Seçeneklerinin yanındaki aşağı ok işaretine basarak sekmeyi açalım. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi eğer burası El ile olarak seçiliyse formüller otomatik hesaplanmaz. Bunun için Otomatik seçeneğine tıklayalım ve sayfamızı kaydedelim. Böylelikle formul hesaplanmıyor sorunu çözülecektir.

excel otomatik formul hesaplamama sorunu cozumu - Excel Formülleri Hesaplamıyor ? Resimli Çözüm

 

  • 2. Yöntem (Biraz Uğraştırıcı) Seçenekler Bölümünden Ayarlama

Excel’in seçenekler bölümünden yapılan bu ayarlama ise yine yukarıdaki yöntemle aynı şekilde çalışmaktadır. Seçenekleri açmak için Dosya menüsüne tıklayıp buranın en altında yer alan Seçeneklere tıklayalım.

excel otomatik formul hesaplamama sorunu cozumu 1 - Excel Formülleri Hesaplamıyor ? Resimli Çözüm

Ardından aşağıdaki şekilde Excel Seçenekleri ekranı açılacaktır. Buranın sol tarafından formüllere girelim ardından en üstte yer alan Çalışma Kitabu Hesaplaması bölümü El ile seçiliyse bunu otomatik yaparak formüllerin otomatik olarak hesaplanmasını saplayabiliriz.

excel otomatik formul hesaplamama sorunu cozumu secenekler - Excel Formülleri Hesaplamıyor ? Resimli Çözüm