Microsoft Excel’in sayısı nimetleri geçmişten günümüze pekçok konuda bizlere yardımcı olurken gerçekten işlerimizi ne kadar kolaylaştırdığını görebiliyoruz. Bugün sizlere sunacağımız bu içerik ile “Excelde çalışırken imleç hangi hücredeyse hücrenin bulunduğu satır sütun renklensin” bunu nasıl yapabileceğinizi resimli olarak anlatacağız.

Öncelikle bu özellik Excel içerisinde kendiliğinden bir tık bir seçenek olarak ye almıyor renklendirme yapmak için Makro kod kullanacak ve bu sayede çözümü bulmuş olacağız.

Excelde Çalışırken imleç Hangi Hücredeyse Hücrenin Bulunduğu Satır Sütun Renklensin 2 - Excelde Çalışırken imleç Hangi Hücredeyse Hücrenin Bulunduğu Satır Sütun Renklensin

Makro kodunu eklemek için Excel’in alt bölümünde yer alan Sayfa 1, Sayfa 2, Sayfa 3 yazan yere sağ tıklayalım Kod Görüntüle diyerek karşımıza çıkan kod bölümüne aşağıdaki kodu yapıştırıp kaydet diyelim (CTRL+S)

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Excel.Range)
Cells.Interior.ColorIndex = xlColorIndexNone
ActiveCell.EntireColumn.Interior.ColorIndex = 20 ‘Sütun Rengi
ActiveCell.EntireRow.Interior.ColorIndex = 17 ‘ Satır Rengi
ActiveCell.Cells.Interior.ColorIndex = 4 ‘ Hücre Rengi
End Sub

İşlem sonrasında Excel sayfamızda satır ve sütunlar şu aşağıdaki şekilde olacaktır renklerini beğenmediyseniz 20 – 17 – 4 yazan yerlerdeki rakamları değiştirerek farklı renkler çıkartabilirsiniz. Umarım yapmak istediğiniz işlem budur Excel ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa yardımcı olmamız için yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Excelde Çalışırken imleç Hangi Hücredeyse Hücrenin Bulunduğu Satır Sütun Renklensin - Excelde Çalışırken imleç Hangi Hücredeyse Hücrenin Bulunduğu Satır Sütun Renklensin