Kripto paralar hayatımıza girdikten sonra büyük soru işaretlerini de beraberinde getirmişti ancak bazı para birimlerinin yükseliş göstermesi, soru işaretli havayı daha olumluya çevirdi. Birçok şirket kendi kripto parasını oluşturmak için harekete geçti ve buna Facebook’ta dahil oldu. Facebook 2020 yılında Libra adını verdiği kripto parayı sunmaya hazırlanıyor. Facebook’un Kripto Para Birimi Libra Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı yazımızda, Libra para birimi hakkında tüm detaylar yer almaktadır.

Dünya piyasalarındaki dijital paraların önemi her geçen gün artış gösteriyor. Başka Bitcoin olmak üzere çeşitli para birimleri büyük değer kazanarak yatırımcılarına önemli gelir sağladı. Dijital paraların kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde güvenlik endişesi sebebiyle çeşitli sorular beraberinde geliyordu ancak güvensizlik duygusunun yerini olumlu havaya bıraktığı düşünülüyor.

Bitcoin’in yükselişinden sonra bazı şirketler kripto para borsasında yer almak için kolları sıvadılar. Şuan dijital para borsasında çeşitli kripto para birimleri bulunuyor. Facebook ise bu işe önemli bir yatırım yaparak Libra adlı kripto parayı sunmaya hazırlanıyor.

libra1 - Facebook’un Kripto Para Birimi Libra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Facebook Libra Kripto Parası Ne İşe Yarayacak?

Facebook şirketi Libra adını verdiği kripto para üzerinde yıllardır çalışmalarını sürdürüyor. Şirkete göre Libra “küresel para birimi” haline gelerek yaygınlaşacak ve tıpkı Bitcoin gibi borsada işlem görebilecek. Libra’nın arkasındaki şirketin Facebook olması, duyulan güveni arttırıyor ve olumsuz havayı açarak daha ılımlı düşüncelere yer veriyor.  Şirket bu konudaki hedeflerine ulaşır ise Libra, tıpkı normal paralar gibi işlem görebilecek.

Libra’nın Kelime Anlamı Nedir?

  • Libra kelimesinin Türkçe karşılığı Terazidir.
  • Antik Roma döneminde 340 grama denk olan ağırlığa verilen isimdir.
  • Astronomide de terazi anlamını karşılar ve Terazi Takımyıldızı bulunur.
  • Astrolojide ise terazi burcunun karşılığıdır.

Facebook Libra Kripto Parası Güvenilir Mi?

Kripto paralar üzerinde soru işaretlerinin olduğunu söylemiştik ancak Facebook şirketinin işin içinde olması güven duygusunu tazeliyor. Günümüzde Facebook’u kullanan kişi sayısı 2 milyarı aşmış durumda. Facebook’a ek olarak İnstagram ve WhatsApp uygulamalarında da her saniye sayısız veri akışı gerçekleşiyor. Kullanıcılar kripto para biriminin Facebook çatısı altında olması ile birlikte daha güvenli yaklaşacaktır.

Kripto paraların devletler tarafından engellenmemesi, yasal bir sorunun olmaması, komisyon oranlarının düşüklüğü ve vergi oranlarının düşüklüğü sebebiyle Libra kripto parasını tercih edebilirsiniz. Milyonlarca değere sahip olan kripto paralar, düşük komisyon oranlarıyla dünyanın bir diğer ucundaki kişiye aktarılabilir.

Her sektörde olduğu gibi kripto para borsasında da kötü kullanımlar bulunuyor. Ancak kötü kullanımların olması, sektörün tamamen güvensiz olduğu anlamını taşımıyor. Kripto paralarını satın aldığınız platformları iyi seçmeli ve süreçleri düzenli takip etmelisiniz.

Facebook Libra’yı Kimler Kullanabilir?

Facebook Libra’yı herkes kullanabilir ancak şirketin genel hedefi banka hesabı bile bulunmayan dünya nüfusunun %31’lik kesimine sahip kişiler olarak belirlenmiş. Libra para biriminin bir tercih değil zorunluluk olmasını isteyen şirket yetkilileri, hedef kitlelerini bu doğrultuda seçiyor. Dünya genelinin %31’lik diliminin banka hesabı dahi bulunmuyor. Facebook’ta Libra için bu insanları gözüne kestirmiş durumda.

Libra para birimi şuan Hindistan’da sunularak deneme aşamasına alındı. Kısa süre içerisinde dünya genelinde herkesin ulaşabileceği düzeyde olması bekleniyor.

libra2 - Facebook’un Kripto Para Birimi Libra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Facebook Libra’nın Ortakları Kim?

Facebook Libra kripto parasının başında yer alan şirket ancak para biriminin gerekli değeri görmesi ve iyi yönetilmesi için Libra Birliği adı verilen bir çatı şirket oluşturulmuş durumda. Libra Birliği şirketinin merkezi İsviçre’de bulunacak ve bağımsız şekilde görevlerini yerine getirecek.

Libra Birliği’nin görevi kripto para rezervlerini kontrol etmek ve blok zincirindeki işlemleri doğrulamak olarak geçiyor. Libra dünya genelinde aktif hale gelirse şirkete büyük sorumluluk düşecek. Libra Birliği üyeleri:

Şirket Şirket Şirket Şirket
Women’s World Bank Bookıng Holdings Andreessen Horowıtz Kiva
Farfetch İliad Mastercard Uber
PayU Mercedo Pago Coinbase PayPal
Creative Destruction Bison Trails Calibra Facebook
Xapo Anchorage Spotify Ebay
Breaktrough Inıtıatıves Stripe Lya Vısa
Thrıve Capıtal Ribbit Capital USV Vodafone
Mercy Corps

 

Facebook Libra Türkiye’de Kullanılacak Mı?

Kripto para birimlerinin çoğu Türkiye’de aktif şekilde yer alıyor. Türkiye’ye gelişi hakkında net bilgiler bulunmasa da dünya genelinde yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Türkiye’deki yerini de alacaktır. Türkiye halkı kripto paralara ilgi gösteren toplumlardan bir tanesi.

Facebook Libra’nın Kullanılacağı Tarih Belli Mi?

Facebook Libra ilk defa 2020 yılında Hindistan’da denenmeye başlandı. Şirketin stratejisine göre ilk olarak banka işlemlerini en az kullanan ülkelerde yaygınlaşacak ve daha sonrasında dijital işlemlere alışık ülkelere geçiş yapacak. Tarihler belli olmasa da kısa süre içerisinde dünya genelinde yaygınlaşması bekleniyor.

libra3 - Facebook’un Kripto Para Birimi Libra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Facebook Libra’nın Üretim Sınırı Olacak Mı?

Kripto para piyasasında üretim sınırı olan ve üretim sınırı olmayan kategorilerine ayrılan para birimleri bulunuyor. Bitcoin’de üretim sınırı varken Etherum gibi kripto paralarda üretim sınırı bulunmuyor. Facebook Libra’da üretim sınırı bulunmayan para birimlerinden olacak. Arz ve talep dengesinin yakalanması üzerine çalışmalar yapılarak ihtiyaç duyulan kripto paralar insanlara ulaşabilecek.

Facebook Libra’dan Para Kazanabilecek Mi?

Kripto para piyasasında yapılan işlemlerden düşük komisyon ücretleri alınıyor. Facebook’ta kripto paralar üzerinde yapılan her işlem için komisyon alabilecek. Milyarlarca üyeye sahip platformların sahibi olan bu şirketin, Libra’yı da milyarlarca kişiye ulaştırabileceğini düşündüğümüzde düşük komisyon ücretleri birikerek büyük seviyelere ulaşabilir.

Facebook şirketinin İnstagram ve WhatsApp’a da sahip olması bir avantaj olarak görülüyor. Örneğin WhatsApp üzerinden para transfer işlemine onay verileceği söylentiler arasında. Bu gibi avantajlar gerçekleşirse Libra kripto para biriminin kullanıcı sayısı bir hayli yüksek olabilir.

Facebook Libra ile Alışveriş Yapabilir Miyim?

Para biriminin geçerliliğinin olabilmesi için karşılıklı anlaşmaların yapılmış olması gerekiyor. Tıpkı diğer ülkelerin para birimlerinin sadece anlaşmalı yerlerde geçmesi gibi. Libra ile alışveriş yapabilmek için ilgili satıcıların bu parayı kabul etmeleri gerekiyor. Bu duruma çözüm yaratmak isteyen Facebook, birçok farklı satıcı ile anlaşmalar yaparak Libra ile alışveriş yapılabilmesini sağlayacak.

Libra para biriminin günlük hayatın her noktasında olabilmesi için işbirliği hamleleri geliştiriliyor. Örneğin Lyft ve Uber şirketin yatırımcılarından olarak Libra Birliği’ndeki yerlerini aldılar.