İşim gereği pekçok sorunla uğraşıyorum bugün gelen bir sorunda kullanıcılardan birisi faresinin tekerleğinin ters tepki verdiğini yani ara sıra tekerleği yukar çevirmesine rağmen aşağı indiğini veya aşağı indirirken sayfaları yukarı kaydırdığını belirtti. Bu sorun kablolu veya kablosuz mouseların hepsinde olabilir.

Denediğim ve çözüm bulduğum tamir yöntemlerini sizlerle paylaşmak istedim belki sizlerde de işe yarayabilir. En son çare olarak faremizi ameliyat yani tamir etmeyi içini nasıl açacağınızı göstereceğim.

1. Yöntem – Mouse Zeminini Değiştirin

fare tekerlek sorunlari 1 - Fare Tekerleği Dönme Sorunları

Bazı mouselar cam yüzeylerde dahi çalışırken bazıları masada çalışmakta zorlanabilir. Eğer tekerlek sorununuz varsa ilk denemeniz gereken farenin altına mousepad koymak veya mousepad varsa onu çekip düz bir zeminde farenizi test etmek. Yine siyah zeminlerde bazı fareler daha iyi çalışırken bazıları beyaz zeminde daha iyi çalışabiliyor.

2. Yöntem – Tekerleğe Üfleyin

Fare tekerleğinin bulunduğu yerdeki boşluklardan hava girecek şekilde güçlü bir şekilde üfleyin veya saç kurutma makinası, hava tabancası gibi bir üründe kullanabilirsiniz pekçok kişi üfleme ile sorununun çözüldüğünü belirtmekte.

3. Yöntem – Tekerleği Bastırın

Fare tekerleğinin altına ufak bir cisim kaçmış olabilir öncelikle pilini çıkartın ve tekerleğe parmağınızla üstten normalden daha fazla bastırıp çekin bunu birkaç kez tekrarlayın. Ayrıca tekeleği avcunuzun içine gelecek şekilde iyice bastırın ve ileri geri hareket ettirin.

3. Yöntem Farklı  Bilgisayara Takın

Mümkünse farklı bir bilgisayara farenizi takarak test edin. Eğer farklı bir bilgisayarda sorun yoksa Aygın Yöneticisinden farenizin driverını kaldırıp yeniden yükleyin.

4. Farenin İçini Açın ve Temizleyin

Farenin içini açmak oldukça basit resimli olarak anlatmak istedim. Bendeki mouse Trust marka fakat vidalar genelde tüm farelerde aynı yerde oluyor.

fare tekerlek sorunu yapilmasi gerekenler tamir ve sokme - Fare Tekerleği Dönme Sorunları

Farenin içini açtıktan sonra tekerleğin olduğu yerin altında bir sensör var bunu kuru bir bezle temizleyin veya yine kuvvetli bir şekilde üfleyin. Çevresindeki devrelerin vidaları gevşemiş olabilir bundan dolayı fare ile geri oynuyor olabilir. Bu yöntemle ben sorunumu kesin olarak çözdüm arkadaşlar umarım sizlerde çözer ve yeni bir fare almaktan kurtulursunuz.