FTP programları arasında en gelişmişlerden birisi olan Filezilla, bu gelişmiş özelliklerine rağmen ücretsiz olarak kullanılabilmesi ile öne çıkıyor. Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bu FTP programı kendi içinde yedek alma ve yedeği geri yükleme özellikleri sunuyor. (İçe aktar – dışar aktar) Peki nasıl olacakta bu işlemleri yapacağız işte resimli anlatımımız.

FileZilla Yedek Alma

Öncelikle bendeki Filezilla sürümü 3.40.0 anlatımı ve resimleri bu sürüme göre yaptım.

filezilla yedek alma - FileZilla Yedek Alma ve Geri Yükleme

1. Adım: Yedek almak için Filezilla Dosya menüsüne tıklayalım ardından Bilgileri Dışa Aktar kısmına tıklayalım.

filezilla yedek alma 2 - FileZilla Yedek Alma ve Geri Yükleme

2. Adım: Verileri Dışa Aktar ekranındaki herşeyi seçip tamam diyelim FileZilla.xml dosyasını istediğimiz bir konuma kaydedelim. Bu dosya bizim Filezilla yedeğimiz başka birisinin eline geçmemesi önemli.

FileZilla Yedeği Geri Yükleme

FileZilla Yedeği Geri Yükleme - FileZilla Yedek Alma ve Geri Yükleme

1. Adım:  Yukarıda Filezilla yedeğimizi aldık şimdi almış olduğumuz Filezilla.xml dosyasını geri yükleyeceğiz. Bunun için Dosya menüsünden Bilgileri İçe Aktar yazan yere tıklayalım ve aldığımız yedeği seçelim.

FileZilla Yedeği Geri Yükleme 1 - FileZilla Yedek Alma ve Geri Yükleme

2. Adım: Dosyayı seçtikten sonra yukarıdaki gibi bir ekran çıkacak burada alınan yedekte şu şu veriler var hangisini içe aktarmak istediğimizi soracak. Hepsini seçerseniz tüm yedeği komple geri yükleyecektir.

Filezilla programının yedeğini alıp geri yüklemek veya başka bir bilgisayara aktarmak işte bu kadar kolay umarım yardımcı olabilmişizdir işlerinizde kolaylıklar…