Konusunu hatırladığımız filmlerin ismini hatırlayamamak zihnimizin bizlerle oynadığı bir oyundur. Finlandiya merkezli Valossa şirketi, oluşturduğu internet sitesi sayesinde konusunu bildiğiniz ama adını unuttuğunuz filmleri bulmaya yardımcı oluyor. Zihnimizi yenemesek de bu internet sitesi sayesinde aradığımız filmi bulabiliriz. Film Konusunu Yazarak Film İsmini Bulmak Mümkün Mü? Adlı yazımızda, Valossa şirketi tarafından geliştirilen What’s My Movie sitesi hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Vaktinizi film izleyerek geçirmek istediğinizde daha önceden anımsadığınız, duyduğunuz, arkadaşlarınız anlattığı veya okuduğunuz birçok filmin konusunu hatırlayabilirsiniz ancak filmin ismini öğrenmek büyük bir eziyet olacaktır. İnsanlar konuları zihinlerinde uzun süre saklayabilse de filmin ismi için bunu söylemek pek mümkün gözükmüyor.

What’s My Movie, internet sitesinin çalışma algoritması ise kullanıcıların aktardığı konu detaylarıyla ilişkili olan filmleri eşleştirmek üzerine kurulmuştur. Filmdeki karakteri, konuyu veya yönetmeni hatırlıyorsanız ancak filmin ismini bulamıyorsanız bu internet sitesi tam da size göre!

Film Konusunu Yazarak Aradığım Filmi Bulma

What’s My Movie programının algoritması film hakkındaki tüm bilgileri kayıt altına alarak kullanıcıların aramalarına göre sunacak şekilde oluşturulmuştur. Site şuan İngilizce filmleri bulmanıza yardımcı olmaktadır. Valossa şirketi, sitenin tüm dilleri kapsayacak şekilde hizmet vermesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

filmkonusu1 - Film Konusunu Yazarak Film İsmini Bulmak Mümkün Mü?

Sistemi kullanmak için whatismymovie.com internet sitenize giriş yapabilirsiniz. İlk etapta karşınıza çıkan arama butonuna film içerisinde geçen sözleri, başlıkları, filmin konusunu, oyuncuları veya yönetmeni yazarak arama gerçekleştirebilirsiniz. Filmin adındaki bir kelimeyi dahi biliyor olmanız sizlere yardımcı olmaktadır. Arama butonuna yazdığınız kelimenin geçtiği tüm filmler listelenmektedir.

Filmin konusunu yazarak film ismini bulmak için sayfadaki kategorilerden “General Matches” seçeneğine tıklayarak arama gerçekleştirmelisiniz. Filmin konusu, filmde geçen olay, filmin karakterinin yaptığı bir hareket gibi ifadeleri kullanarak filtreleme yapabilirsiniz. Konusunu hatırladığım filmin ismini bulamıyorum diyenler için başarılı bir çalışma yapılmaktadır.

Oyuncu Adıyla Film Bulabilir Miyim?

İnternet sitesinin bilgileri sıralı şekilde listelediği için filmde rol alan oyuncunun adını yazarak filtreleme yapabilirsiniz. Bir oyuncu adına arama gerçekleştirdiğinizde oyuncunun rol aldığı tüm filmler sıralanmakta ve bulmanıza yardımcı olmaktadır.

filmkonusu2 - Film Konusunu Yazarak Film İsmini Bulmak Mümkün Mü?

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi “Brad Pitt” hakkında arama gerçekleştirdiğimizde oyuncunun rol aldığı tüm filmler sıralanmaktadır. Bu filtreleme sayesinde aradığınız filme daha çok ulaşabilirsiniz. Filmin kaç yıldığı çıktığını hatırlıyorsanız “Brad Pitt 2013” şeklinde arama gerçekleştirerek filtrelemeyi daha da daraltabilirsiniz.

Yönetmen Adıyla Film Bulabilir Miyim?

Sitenin algoritmasında yönetmen ismini kullanarak filtreleme yapılmasına da imkan sağlanmaktadır.

filmkonusu3 - Film Konusunu Yazarak Film İsmini Bulmak Mümkün Mü?

Site kategorisi içerisinden “Director based matches” seçeneğini kullanarak istediğiniz yönetmene göre arama yapabilirsiniz. Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi “Quentin Tarantino” aramasını gerçekleştirdik ve yönetmenliğini yaptığı tüm filmler sırasıyla listelendi.

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, internet sitesinin sürekli olarak geliştirdiği ve hitap ettiği kitlenin arttırılmaya çalışıldığı ifade edilmektedir. Ziyaretçilerine aradıkları filmleri bulma imkanını sunarken herkesin doğru sonuç alabilmesi için diğer sitelerden veri alınmaktadır. Site üzerinde yapılan incelemelerde %98 doğru sonuca ulaştığı görülmüştür. Sinema alanında sonuçları direkt ulaştırması ise bu alanda Google ile yarış halinde olabileceğini düşündürmektedir.

Film Konusunu Yazarak Film İsmini Bulmak Mümkün Mü? Adlı yazımızda What’s My Movie adlı internet sitesine yer verdik. Şimdilik İngilizce aramalar yapılmasına imkan vermektedir. İlerleyen süreçte geliştirmelerin devam etmesiyle birlikte diğer dillerdeki aramalara da olanak sağlanması hedeflenmektedir.