Forticlient vpn programında bazı bilgisayarlarda kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra yükleme göstergesi  %98’de takılı kalmakta. Bu sorun benim üç kez başıma geldi ve hepsi Windows 10 profesyonel işletim sistemine sahipti. Bunlardaki bu hatayı her seferinde farklı şekilde çözebildim bunları sizler için lazım olabilir diye listelemek istedim. Ben kesin çözümü bunlarla buldum sizde deneyebilirsiniz.

1. Çözüm Yöntemim: Kurulumu Yönetici Olarak Çalıştırmak

Mevcut forticlient programını kaldırın ardından bilgisayarı yeniden başlatın ve programın setup dosyasına sağ tıklayın yönetici olarak çalıştırın  kurulumu bu şekilde devam ettirin. Kurulum bittikten sonra finish sonrası yeniden başlatmayın birkaç dakika bekleyin program ufak bir download yapacak sonrasında yeniden başlayıp deneyebilirsiniz.

2. Çözüm Yöntemim: Windows Güncellemeleri 

Son başıma gelen olayda ise forticlient bazen %20’de bazen %98’de takılıyor sürekli şifre soruyordu. Yaptığım araştırmalardan (Fortinet firewall sürümü 6.0.3) windows güncellemelerini program eksik gördüğü için takılı kaldığı yazıyordu. Hemen Windows 10 Güncelleme Yardımcısı programını indirerek Windows 10’u son sürüme yüksletme yaptım güncellemenin bitmesi ile anında sorun çözüldü.

3. Çözüm Yöntemim: Sürüm Düşürmek

Yukarıdaki iki yöntemdede olumlu sonuç aldım eminim sizinde sorununuzu çözecektir fakat halen devam ediyor derseniz son çare olarak daha eski bir forticlient sürümü yüklemeniz olacak. Firewall sürümü 6.x.x ise siz 5.x.x bir forticlient sürümü yüklerseniz muhtemelen sorunsuz çalışmaya devam edecektir.

Sonuç olarak benim deneyip tecrübe ettiğim yöntemler bunlar arkadaşlar inşallah sizlerde aynı sorunu yaşıyorsanız çözebilirsiniz veya farklı öneriniz varsa yorumdan bize iletebilirsiniz.