HTML derslerinde bugün kısaca Frameset nedir nasıl kullanılır ve örnek kodları sizlerle paylaşacağız. İlk öğretim derslerinde web programlamanın ilk süreçleri gösterilirken ödevlerde bazı konuları öğretmenler araştırarak çocukların öğrenmesini isteyebiliyor. Bu konulardan biriside frameset kodu olmakta.

Frameset Nedir? Nasıl Kullanılır

Web sayfasını alt pencerelere ayırmanın yollarından birisi FRAMESET kodunu kullanmaktır. Frameset kodu ile pencereleri birçok şekilde yan düz yatay ayırabilir ve her frameset içinde farklı bir renk, web sayfası gösterebiliriz.

Ayrılan bu pencelerin her birisine FRAME denir. Bu küçük pencerelere URL (internet sitesi) adresi yazılabilir ve o sayfa o framede açılabilir veya başka bir web sayfasına bağlanabilir.

Web sayfasını alt pencerelere bölmek için kullanılacak kod <FRAMESET> </FRAMESET> kodudur.

Frameset Örnekleri ve Kodu

Bu kod ne işe yarar? Aşağıdaki kodu örneğin ders.html olarak bilgisayarınıza kaydedip bir internet tarayıcısında (Chrome, Firefox, İnternet Explorer, Edge vb) açtığınızda sayfanın yukarıdan aşağı 3’e bölündüğünü göreceksiniz. html1.html, html2.html, html3.html dosyalarını aşağıda indirdiğiniz frameset örnek kodu tablosunda bulunuyor her dosya farklı bir rengi temsil etmektedir. Böylece aşağıdaki kod ekranı 3 farklı renge bölmüş olacak.

<frameset rows=”*, * , * , *”>  bu bölümdeki yıldız ve nokta sayısını aynı orantıda attırdıkça ekranı çok daha fazla parçaya bölmeniz mümkün.

<html>

<head>
<title>Frameset Dersi</title>
</head>

<frameset cols=”25%” border=”1″>
<frameset rows=”*,*,*,*”>
<frame name=”a” src=”htm1.html”>
<frame name=”b” src=”htm2.html”>
<frame name=”c” src=”htm3.html”>
</frameset>
<frame name=”c” src=”htm3.html”>
</frameset>

</html>

Frameset Örneği İndirme Linki

İndirdiğiniz zip dosyasındaki ders.html ana dosyamız diğer dosyalarla birlikte hepsi bir klasör içinde olursa yukarıdaki resimde olduğu gibi ekranımızı 3 farklı renge bölmüş olacağız.

 

İndirmek İçin Tıklayın:  Frameset-Ornek.zip

 

Eğer yapamadığınız veya frameset ile ilgili takıldığınız bir konu olursa yorum kısmından bize sorabilirsiniz.