G Kuvveti, insanların günlük hayatta karşılaştıkları bir durum olmasına rağmen çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Hakkında bilgi sahibi olmadıkları için G Kuvvetine maruz kaldıklarını fark edemeyen insanlar durumun açıklanmasına da biraz yabancı kalıyor. G Kuvveti Nedir? Neden Pilotlar Maruz Kalmaz? Adlı yazımızda G Kuvvetinin ne olduğu, nasıl hesaplandığı ve insanlara etkisi üzerine açıklamalar bulunmaktadır.

G Kuvveti Neden Vardır?

Her cisim, maruz kaldığı fiziksel müdahale ile ağırlık değeri üretir. Bu ağırlık değeri G Kuvveti olarak adlandırılır ve ortaya çıkan G Kuvveti Akselerometre ile ölçülür.

G Kuvveti hakkındaki bilinenler incelendiğinde, bu durumdan sadece pilotların etkilendiği düşüncesi ağır basmaktadır ancak insanlar hayatlarının her alanında bu kuvvet ile karşılaşabilir. Günlük hayatını rutin şekilde devam ettiren kişiler de bu kuvvetten payını alabilir.

Lunaparkta eğlenen bir kişi hızlı tren ve çarpışan arabalarda G Kuvvetinin etkisine maruz kalabilir. Araba kullanan bir kişinin ani fren yapması da örneklerden bir diğeridir. Sanılanın aksine G Kuvvetinden sadece pilotlar etkilenmez. Herkes G Kuvvetinden payını alır ancak aşırı derecede oluşan etkiler hasara sebep olur.

Pilotlar Neden G Kuvvetinden Etkilenmez?

Bir insanın günlük hayatta karşılaşabileceği G Kuvveti değeri 1’dir ve bu değer G Kuvvetinin başlangıcıdır. İnsanların dayanabileceği maksimum değer ise 5 G’dir. Bu etkiye uzun süre maruz kalan kişiler vücut hasarlarına ve daha sonrasında ölümle karşılaşır.

Pilotlar bu etkiyi en üst seviyede yaşarlar. Pilot adaylarının bu etkiye karşı dayanıklı olması gereklidir ve mesleğe başlamadan önce kişilerin dayanıklılıkları ölçülür. Pilotların sağlıklı bir uçuş sergilemesi temel esastır. Pilotlar uçuş esnasında daha yüksek G Kuvvetine maruz kalır. Bu etkiyi azaltmak için G Suit adı verilen etkiyi azaltıcı giysiler kullanırlar. Giysiyi kullanan pilotlar 9 G kuvvetine kadar dayanıklı hale gelir.

İnsanın yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için G Kuvveti de gereklidir. G Kuvvetinin 1 G’nin altında olduğu durumlarda hayati fonksiyonlar tehlike altına girer. Bunun en iyi örneği astronotlardır. Uzayda belirli bir süre yaşam süren astronotların kasları zayıflar, kemik boşlukları artar ve metabolik anlamda güçsüzlük yaşar.

İnsan yaşamının devam edebilmesi için bu kuvvetin dengeli bir şekilde var olması gerekiyor. Kuvvetin az olması yaşamsal faaliyetleri geriye götürürken çok olması da vücut hasarlarına sebebiyet verebiliyor.