İyi bir mesleğe sahip olabilmek birçok insanın hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek içinse kariyerli bir meslek seçmek gerekiyor. İnsanların seçeceği meslek, hayatlarında bir dönüm noktası oluyor.

Bilimsel çalışmalara göre en geç 50 yıl sonra bazı mesleklerin en popüler meslekler arasında olması bekleniyor. Günümüzdeki mesleklerin ise en az yüzde yetmişinin öneminin büyük ölçüde azalacağı öngörülüyor. Var olan popüler mesleklerin bir kısmının da gelecek 50 yıl içinde yok olması bekleniyor.

Turist Rehberliği

Rehberlik, seyahat sektörü başta olarak turizmin hemen her alanında ihtiyaç duyulacak bir meslek olacak. İnsanların gelir seviyesinin artması ve teknolojik gelişmelerle birlikte hem popülerliği hem de önemi artış gösterecek.

Havacılık

Hava taşımacılığı son yıllarda trendi artan bir sektördür. Havacılık faaliyetlerinin çalışabilmesi ve ilerleyebilmesi için nitelikli elemana ihtiyacı vardır. Pilot, hava alanı planlaması gibi alanlarda görev alabilecek kişilere ihtiyaç gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu nedenle büyük bir istihdam sağlayacak bir sektör olmasını gittikçe arttıracaktır.

Yapay Zekâ Uzmanlığı

Teknoloji hayatımızda her an gelişim göstermektedir. Her adımda teknolojinin faydalarından yararlanmaktayız. Son zamanlarda ortaya çıkan ve gittikçe önem arz eden yapay zekanın gelecek vadettiği apaçık ortada. Hayatın her alanına giren yapay zekâ, ilerleyen yıllarda oldukça popülerleşecektir. Robotların ve yazılımların gelişim gösterdiği bir dünyada yapay zekâ uzmanı görevini üstlenmek, iş garantisinin yüksek olduğu bir meslek dalını seçmektir.

Hologram Tasarımcılığı

Hologram teknolojisi, son yıllarda Türkiye’de popülerleşen bir meslek grubudur. Hologram teknolojisi üç boyutlu kayıttır. İlerleyen zamanlarda bu alanda ciddi iş imkanları oluşacağı aşikardır.

Beslenme Uzmanı

Sağlıklı beslenmek zor yıllarda oldukça zor bir hal aldı. Her şeyin sahtesi ya da kalitesiz olanının üretilmesi insan hayatına ciddi anlamda zararlar verecek. Beslenme ile ilgili doğru bildiklerimizin yanlış olduğunun ortaya çıkması sonucunda kafamız karışmaktadır. Sağlıklı olabilmenin temelinde de beslenme bulunmaktadır. Beslenme konusunda da insanların bilgi kaynağı olacak olan beslenme uzmanlarına talep de her geçen gün artış göstermektedir.

Mobil Uygulama Geliştiriciliği

Teknoloji çağında bulunduğumuz için her evde bir telefon değil her bireyin telefon sahibi olduğu dönemdeyiz. Telefonlar artık lüks hayattan çok ihtiyaç haline gelmiştir. Hayatımızın her anında sıkça kullandığımız telefonların yapı taşı da içinde bulunan uygulamalardır. E-ticaretten eğitime kadar pek çok alanda mobil uygulamalar bulunmaktadır. Yazılımcı olmak isteyenler için mobil uygulama geliştiriciliği oldukça önem arz eden bir alandır ve her geçen popülerleşmektedir.

3D Mühendislik

Son zamanların en önemli buluşları arasında yer alan 3D yazıcılar gittikçe önemini arttırmakta ve hayatın her alanında var olmaya başlamıştır. İnşaat sektöründen sağlık sektörüne kadar pek çok alanla rağbet görmektedir. Bu kadar geniş bir çalışma alanına sahip olması önemli bir istihdam yaratacak.

Veri Güvenliği Uzmanlığı

Verilerin, dijital dünyada korunabilmesi her geçen gün önem arz etmektedir. Her gün bir teknoloji devinin çalınan veriler için özür dilemesini duymak hayatın bir parçası oldu. Dijital alanda güvenin sağlanması da veri güvenliği uzmanlarının çalışma alanı içerisinde bulunuyor. Dijital dünya son bulmadığı sürece bu meslek de son bulmayacaktır.

Aşçılık Gastronomi

Artık beslenme bir ihtiyaç olmaktan çıkıp bir zevk haline gelmiştir. Bu nedenle insanların farklı ve lezzetli yiyecekler yeme istekleri her geçen gün artmaktadır. Sadece tat olarak değil sunum gibi birçok unsur insanların ilgisini çekmektedir. Günümüzde de popüler olan bu alan popülerliğini hep koruyacaktır. Farklı yörelerin tatlarının aşçılığını yapmak oldukça kazandıracaktır.