Güneş sisteminde toplam 8 gezegen bulunur. Bunlar; Merkür, dünya, Venüs, Uranüs, Satürn, Neptün, Mars ve Jüpiter’dir. Her bir gezegenin kendine ait özelliği bulunur.

1- Merkür

merkur gezeneni yakindan cekim resim - Gezegenler ve Özellikleri - Resimli

Güneş sisteminin en küçük gezegenlerinden biridir. Güneşe de en yakın gezegen olarak bilinir. Sıcaklığı olukça fazladır. Gündüz 500 C gece ise –175 C’de olur. Yüzey kısmında lav akıntıları kraterler ve dev havzalar görülmektedir.

2-Dünya

dunyanin resmi - Gezegenler ve Özellikleri - Resimli

Güneşe en yakın gezegenlerden 3. sırada yer almaktadır. Güneşe yakınlığı 149 km uzaklıkta bulunur. Dünya güneş etrafına dönerek mevsimleri kendi etrafında dönerek de gece ve gündüzleri oluşturmaktadır. Uzaydan görünüşü mavidir.

3-Venüs

venus gezegeni yakindan cekim - Gezegenler ve Özellikleri - Resimli

Halk arasında Çobanyıldızı olarak bilinen Venüs yörüngesi dünyaya yakın gezegendir. En parlak görünebilen yıldız dünyadan parlak olduğu için rahat bir şekilde görülebilir. Parlaklığı güneş ve aydan sonra gelen gezegendir. Yüzey olarak sülfürik asit ve aktif lavlarla kaplı kraterlere sahip olan gezegendir. Yoğun yapıda bir atmosfere sahip gezegendir. Büyüklüğü dünyayla neredeyse eşdeğerdedir.

4- Uranüs

uranus gezegeni ve ozellikleri - Gezegenler ve Özellikleri - Resimli

Teleskop yardımı ile görülebilir. Güneş sistemine ait 3. büyük gezegendir. Dönme ekseni eğiktir. Uranüs’ün çekirdeğinde kaya yapıda olan yüksek basınçlı su okyanusları ile çevrili bir gezegendir. Özellikle gaz bulutundan oluşmuş bulut tabakasına binmiş bir gezegen olarak bilinir ve en soğuk gezegendir.

Uranüs Neden En Soğuk Gezegendir ?

5-Satürn

saturn gezegeni ve ozellikleri - Gezegenler ve Özellikleri - Resimli

Sıcaklığı- 180 C yi bulur. Güneş etrafında 30 yılda dönüşünü tamamlar. Özelliği ise etrafının buz ve taşlarla oluşmasıdır. 30 ‘dan fazla iri ve ufaklı uyduları bulunur. Güneşe yakın gezegen olarak 6. sırada yer alır.

6- Neptün

netun gezegeni ve ozellikleri - Gezegenler ve Özellikleri - Resimli

14 uyduya sahip gezegendir. Sıcaklığı- 218 c ye düşer. Güneş sisteminde bulunan en soğuk gezegendir. Gezegende helyum ve hidrojen oldukça fazladır.

7- Mars

mars gezegeni ve ozellikleri - Gezegenler ve Özellikleri - Resimli

Güneşe yakın 4. Gezegen olarak bilinir. Demir oksitten kaynaklanan kızıl bir görünümü vardır. Diğer adı kızıl gezegen olarak bilinir. Dünyayla benzer özellikler gösterir. Dünyaya yıl içerisinde uzaklaşır ya da yakınlaşabilir.

8- Jüpiter

jupiter gezegeni ve ozellikleri - Gezegenler ve Özellikleri - Resimli

Gezegen –140 C dir. Güneş etrafında 12 yılda dönüşünü tamamlar. Jüpiter’in 4 tane uydusu bulunur. Güneşe 5. yakın olan gezegendir. Bol miktarda helyum ve hidrojen içeren gezegendir.