Gökkuşağı meteorolojik olaylar sırasında ortaya çıkmaktadır ancak ilk zamanlarda insanların doğa olaylarına karşı efsaneler yaratma ihtiyacı, gökkuşağı hakkında birçok doğru ve yanlış bilgiyi günümüze kadar getirmiştir. Sizinle aynı gökkuşağına bakan birisi, sizden daha farklı renkler görebilir. Bunun gibi birçok ilginç bilgi için gökkuşağı renkleri ve hakkında bilinmeyenler yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Gökkuşağı nedir? Gökkuşağı nasıl oluşur? Ve birçok sorunun yanıtını sizler için derledik.

Gökkuşağı Nedir? Nasıl Oluşur?

Güneş ışınlarının sis bulutları veya yağmurun içinden geçerken kırılmaya uğramasıyla yay şeklinde renkler oluşur. Güneşten gelen beyaz ışıklar gökkuşağı olarak renklere bürünür ve gökyüzünde izlenilesi bir görüntü ortaya çıkarır.  Öyle ki her yağmur yağdığında gökyüzünde oluşacak bu görüntüyü takip ederiz. İçinde birçok rengi barındırdığı için gökkuşağı olarak adlandırılmıştır.

Gökkuşağı Renkleri

Gökkuşağındaki renkli görüntünün oluşmasında yedi renk hakimdir. Bunlar; kırmızı, sarı, mavi, yeşil, lacivert, mor ve turuncudur. Her gökkuşağı aynı renklerden oluşmaz ve oluşan her gökkuşağında tüm renkler bulunmaz. Bunun sebebi ışığın geliş açısı ve hava olaylarının şiddetidir.

  1. Birinci Gökkuşağı: En sık karşılaşılan gökkuşağı çeşididir. Renk sırası en içten en dışa doğru; mor, mavi, lacivert, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak görülür.
  2. İkinci Gökkuşağı: Işığın daha zayıf şekilde yansımasıyla oluşmaktadır ve renk sırası en içten en dışa doğru; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mor olarak görülür.
  3. Küçük Gökkuşağı: Işığın en zayıf yansıdığı gökkuşağı çeşididir. Yalnızca yeşil ve kırmızıdan oluşmaktadır.

Gökkuşağı Hakkında Bilinmeyenler

Gökkuşağı, tarihin ilk dönemlerinde yaşanan doğa olayları sırasında da gerçekleştiği için insanlar tarafından anlamlaştırılmaya çalışılmış ve birçok hikaye de söylenmiştir. Bunların birçoğunun gerçekliği bulunmamaktadır. Gökkuşağı hakkında bilinmeyenler;

  • Gökkuşağının büyüsü insanların birçok hikaye üretmesine yol açmıştır. Roma ve Yunan imparatorlukları zamanında gökkuşağının insanlar ile ölümsüzler arasında bir yol olduğu hakkında inanç duyulmuştur.
  • Gökkuşağının doğa olaylarına bağlı olarak gerçekleştiğini düşünen ve tanımlayan ilk kişi Rene Descartes’dir. Descartes 1637 yılında güneş ışığının yağmurdan sonra farklı renklere bölündüğünü ifade etmiştir.
  • Sizinle aynı gökkuşağına bakan başka bir kişi sizden daha farklı renkler görebilir. Bunun sebebi ışığın yansıma açısıdır.
  • Gökkuşağı doğa olaylarından sonra ortaya çıktığı için kısa süreli olarak gözlemlenmektedir. Daha uzun süre gökyüzünde görülmesi ilginç karşılanmaktadır. Dünyanın en uzun süren gökkuşağı 14 Mart 1994 yılında İngiltere’nin Sheffield bölgesinde görülmüştür. Kayıtlara geçen bu gökkuşağı sabah 9’dan akşam 3’e kadar gökyüzündeki yerini korumuştur.
  • Renkler arasında herhangi bir şerit bulunmaz. Tonlama iki renk arasında da devam etmektedir.
  • İnsanlar gökkuşağı hakkında birçok sanatsal eser ortaya çıkarmıştır. Bu konu üzerine yapılan araştırmalarda gökkuşağı gibi kısa süreli doğa olaylarının insanlarda romantizm etkisi yaratması olarak açıklanmıştır.
  • Gökkuşağı yağmurdan sonra ortaya çıkar ancak bu her zaman geçerli değildir. Su damlaları ve sisin birleşimiyle de gökkuşağı oluşur. Gökyüzünde aradığınız gökkuşaklarına bir şelalede de denk gelebilirsiniz.