Google, günümüzde dünyanın en popüler internet servisleri arasında yer alan popüler mail servisi Gmail.com ve popüler video yükleme ve izleme sitesi Youtube.com’un sahibi. Durum böyle olunca tüm hesapları tek bir çatı altında toplayan Google böylelikle her servisi için ayrı bir kullanıcı açmanında önüne geçmiş oluyor.

Bu yazımızda sizlere Google hesabınızı kalıcı olarak nasıl iptal edeceğinizi yani komple nasıl sileceğinizi resimli olarak anlatacağım. İşlem sonrasında Google hesabınıza bağlı olan: Gmail, Google Drive, Youtube, Google Play, Kişiler, Fotoğraflar, Haberler, Haritalar, Çeviri ve Takvim uygulamalarına aynı mail adresinizle mail adresiniz dahil bir daha ulaşamayacaksınız ve başkasıda bu verileri silme sonrasında hiçbir şekilde göremeyecek.

LÜTFEN DİKKATLİ OLUN ve YUKARIDAKİ YAZIYI MUTLAKA OKUYUN!

Google Hesabı Kalıcı olarak nasıl silinir?

1. Adım: Google hesabımızı ve bu hesaba bağlı hizmetleri görmek için öncelikle: https://myaccount.google.com/ adresine giriş yapalım.

google hesabi silme 2 - Google (Gmail - Youtube - Drive) Hesabını Yedekleme ve Kalıcı Olarak Silme

2. Adım: Sol menüden Veri ve kişiselleştirme bölümüne girelim.

3. Adım: Veri ve kişiselleştirme bölümünde aşağı doğru indiğimizde Bir hizmeti veya hesabınızı silin bölümünü göreceksiniz buraya tıklayın.

google hesabi silme - Google (Gmail - Youtube - Drive) Hesabını Yedekleme ve Kalıcı Olarak Silme

4. Adım: Bir hizmeti veya hesabınızı silin sayfasına geldiğinizde 4 farklı seçenek göreceksiniz.

  1. Seçenek: Bir Google hizmetini silin: Buraya tıkladığınızda sadece belirli bir servisi örneğin; sadece Youtube hesabınızı silmek istiyorsanız buradan işlem yapabilirsiniz.
  2. Seçenek: Google Hesabınızı silin: Burayı kullanarak Google hesabınızda ne var ne yok herşeyinizi silebilirsiniz.
  3. Seçenek: Verilerinizi indirin: Eğer Google hesabınızı farklı bir hesaba aktaracak veya birleştireceksiniz buradan tüm hesaplarınızdaki verileri indirebilirsiniz.
  4. Seçenek ise örneğin 1 yıl boyunca Google hesabınızı kullanmadınız bu durumda hesabınız silinsin mi gibi bir planlama yapmanızı sağlıyor. Ölüm vb. bir durumda ne olacağınıda buradan ayarlayabilirsiniz

5. Adım: Biz hesabımızı komple sileceğimiz için 2. seçenek olan Google Hesabınızı silin bölümüne tıklıyoruz.

6. Adım: Bizden hesabımızın şifresini girmemiz isteyecek. Şifreyi girip devam edelim.

google hesabi silme 1 - Google (Gmail - Youtube - Drive) Hesabını Yedekleme ve Kalıcı Olarak Silme

7. Adım: Son adımda ise bağlı olan hesapların bir dökümü verilecek ve hesabınızı silmeden önce verilerinizi indirebileceğiniz hatırlatılacak. Alt tarafta yazılı olan 2 seçeneği tıklayarak artık hesabımızı silmiş olacağız.

Ekranınıza bu şekilde bir uyarı gelmeli:

Google Hesabınız ve tüm verileri silindi

Google Hesabınızı yanlışlıkla sildiyseniz geri almayı denemek için kısa bir zamanınız vardır:

Hesap desteğe gidin, Hesabın size ait olduğunu doğrulamak için adımları uygulayın

Gmail.com hesabı kalıcı olarak nasıl silinir ?

gmail silme - Google (Gmail - Youtube - Drive) Hesabını Yedekleme ve Kalıcı Olarak Silme

Yukarıdaki adımları eğer yaptıysanız Gmail hesabınız kalıcı olarak silinmiş olacaktır.

Eğer sadece Gmail hizmetini silmek istiyorsanız yukarıdaki 1. Seçenek kısmında yazan: Bir Google hizmetini silin bölümünden devam ederek şifrenizi girin ardından silmek istediğiniz hizmetin yanındaki çöp kutusu işaretine basın.

Google Drive hesabı kalıcı olarak nasıl silinir ?

Yukarıdaki adımları eğer yaptıysanız Google Drive hesabınız kalıcı olarak silinmiş olacaktır.

Eğer sadece Google Drive hizmetini silmek istiyorsanız yukarıdaki 1. Seçenek kısmında yazan: Bir Google hizmetini silin bölümünden devam ederek şifrenizi girin ardından silmek istediğiniz Google Drive hizmetin yanındaki çöp kutusu işaretine basın.

Youtube.com hesabı kalıcı olarak nasıl silinir ?

Yukarıdaki adımları eğer yaptıysanız Youtube.com hesabınız kalıcı olarak silinmiş olacaktır.

Eğer sadece Youtube.com hizmetini silmek istiyorsanız yukarıdaki 1. Seçenek kısmında yazan: Bir Google hizmetini silin bölümünden devam ederek şifrenizi girin ardından silmek istediğiniz Youtube hizmetin yanındaki çöp kutusu işaretine basın.

Google hesabımı silersem tekrar geri açabilir miyim?

Eğer Google hesabınızı yanlışlıkla sildiyseniz veya sildikten sonra silmekten vaz geçtiyseniz yapmanız gereken ilk işlem: https://accounts.google.com/signin/recovery sayfasına tıklayıp mevcut mail adresiniz ve şifrenizle giriş yapmak.

Eğer hesabı silmenizin üzerinden çok bir süre geçmediyse evet hesabınızı başarılı bir şekilde kurtarabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra ekrana: “Bu hesap yakın zamanda silindi ve kurtarılma ihtimali var. Bu hesabı kurtarmayı denemek için Sonraki’yi tıklayın.” bu yazı geliyorsa kurtarma olasılığınız var demektir.

GOOGLE silinen hesabi acma - Google (Gmail - Youtube - Drive) Hesabını Yedekleme ve Kalıcı Olarak Silme

Başarılı. Hesabınızı silme işlemini geri aldınız.Geçerli şifrenizi girdiğiniz için Google Hesabınıza devam edebilirsiniz. İsterseniz şifrenizi hâlâ değiştirebilirsiniz.

Son hatırladığımız şifreyi ve hesabımızda varsa telefon numarası ile doğrulama yaptıktan sonra kurtarma işlemini başarışı bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Google hesabımı nasıl yedeklerim ?

Google hesabınızı yedeklemek için: https://takeout.google.com/settings/takeout sayfasına giriş yapın.

Hangi hizmetleri yedeklemek istediğinizi seçin ve Sonraki adım butonuna basın.

Dışa aktarma dürü Tek seferlik arşiv seçin Arşiv oluştur butonuna basın.

İşlem hesabınızın büyüklüğüne göre birkaç saat hatta günlerde sürebilir veya çok fazla veriniz yoksa birkaç dakika içerisinde arşivin hazır olduğuna dair mail gelecektir.

Örnek gelen arşivleme maili aşağıdaki gibidir;

15 Mayıs 2019 Çarşamba itibariyle başlatmış olduğunuz Google veri arşivi hazır. Arama Katkıları, Canlı Hangouts, Classroom, Data Shared for Research, Drive, Eller serbest, Etkinliğim, Fit, G Suite Marketplace, Google Alışveriş, Google Benim İşletmem, Google Bookmarks, Google Fotoğraflar, Google Grupları, Google Haberler, Google Harf Çevirme Aracı, Google One, Google Pay, Google Play Console, Google Play Filmler ve TV, Google Play Kitaplar, Google Play Oyun Hizmetleri, Google Play Store, Google Yardım Toplulukları, Google’daki Yayınlar, Görevler, Hangouts, Haritalar, Haritalar (yerleriniz), Home Uygulaması, Kaydedildi, Keep, Kişiler, Konum Geçmişi, Posta, Profil, Satın Alma İşlemleri ve Rezervasyonlar, Street View ve Textcube verilerinizi içerir. 22 Mayıs 2019 Çarşamba tarihine kadar indirebilirsiniz.