Kısa bir tedavi sürecinden sonra tamamen ortadan kaldırılabilen göz kuruluğu rahatsızlığı hakkında göz hekimleri uyarılarda bulunmakta ve bu göz sorununun belirtilerinin görülmesi durumunda hemen göz doktoruna başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Günümüzde hemen her yaş grubundaki bireylerde görülebilen göz kuruluğu rahatsızlığı özellikle uzun süreli olarak etkili olduğunda göz korneasının olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

Göz Kuruluğu Rahatsızlığı Nedir?

Göz kuruluğu rahatsızlığı; göz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleşmesi ve göz sağlığının korunması açısından büyük bir öneme sahip olan gözyaşının miktarı ve kalitesi bazı durumlar karşısında azalım gösterebilmektedir. Bu olumsuz durumun beraberinde ise göz kuruluğu rahatsızlığı yani diğer bir adıyla göz kuru göz sendromu hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Göz Kuruluğu Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Kontakt lensler: Özellikle de son yıllarda bazı durumlar karşısında veya göz renginin değiştirilmesi amacıyla tercih edilebilen kontakt lensler göz kuruluğu sorununun başlıca nedenlerindendir. Kontakt lenslerin uzun süreli olarak kullanılmasının gözyaşı salgılanmasında ciddi anlamda olumsuzlukların ortaya çıkabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Lazerle göz ameliyatı: Günümüzde birçok göz sorunlarının tedavisinde tercih edilen tedavi yöntemlerinden olan lazerle göz cerrahi müdahalesi de göz kuruluğunun nedenleri arasında yer almaktadır. Lazer ışınlarının gözyaşlarının işlev bozukluğuna neden olabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Klimalı ve kaloriferli ortamlar: Göz kuruluğunun nedenlerinden biri de klimalı ve kaloriferli ortamlardır. Klimanın ve kaloriferin göz nem dengesinde olumsuzlukların oluşmasında rol alabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Yoğun ışığa maruz kalınması: Göz kuruluğu rahatsızlığının nedenlerinden biri de güneş ışınları, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik cihazlardan çıkan ışınlara ve ışığa maruz kalınması durumudur. Bununla birlikte elektrik wat potansiyeli bakımından yüksek enerjili elektrik lambalarının ışığına maruz kalınması da göz kuruluğu rahatsızlığının diğer bir nedenidir.

Sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalınması: Günümüzün hemen her hastalığın oluşumunda aktif rol alabilen sigara ve sigara dumanı aynı zamanda göz kuruluğu rahatsızlığının da ana nedenleri arasında yer almaktadır.

Romatizmal hastalıklar ve kalp hastalıkları: Göz kuruluğu rahatsızlığının nedenlerinden biri de romatizmal ve kalp hastalıklarıdır.

Diyabet hastalığı: Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet hastalığı da göz kuruluğu rahatsızlığının meydana gelmesinde rol oynayabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Göz tansiyonu: Başlı başına önemli bir göz hastalığı olan göz tansiyonu rahatsızlığı da göz kuruluğunun nedenlerindendir. Göz tansiyonu rahatsızlığının göz kuruluğu rahatsızlığının oluşmasında aktif rol alabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Yaş faktörü: Göz kuruluğu rahatsızlığının nedenlerinden biri de hiç kuşkusuz ki yaş faktörüdür. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak gözyaşı işlevlerinde bozulmalar meydana gelmekte ve bu olumsuz durumun sonucunda ise göz kuruluğu rahatsızlığı meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle 60 ila 70 yaşa aralığında bulunan yaşlı bireylerde göz kuruluğu sorunu sıkça görüldüğü gözlemlenmiştir.

Uyku ilaçları: Günümüzde uyku sorunlarının giderilmesi veya azaltılması açısından kullanılan uyku ilaçları da göz kuruluğu rahatsızlığının meydana gelmesinde etkin rol alabildiği tespit edilmiştir. Özellikle de yüksek etkilerinin bulunabildiği antidepresanların göz kuruluğuna neden olabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Gözün uzun süreli olarak kırpılmaması: Birçok insanlar gözlerini kırpmaktan kaçınmaktadırlar. Oysaki göz doktorları gözlerin uzun süreli olarak kırpılmaması durumunun beraberinde göz kuruluğu rahatsızlığına neden olabildiğini belirtmektedirler. Dolaysıyla göz sağlığı açısından önem taşıyan göz kırpması eyleminin alışkanlık haline getirilmeden gerçekleştirilmesinde faydalar bulunmaktadır.

Oksijen yetersizliği nemsiz ve havasız ortamlar: Göz kuruluğu rahatsızlığının nedenlerinden biri de oksijensiz nemsiz ve havasız ortamlardır. Bu olumsuz ortamlarda uzun süreli olarak kalınması durumunda aynı zamanda genel sağlığın da olumsuz yönde etkilendiği uzmanlarca vurgulanmaktadır.

Göz Kuruluğu Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

 • Gözde yanma ve batma hissi
 • Gözde uzun süreli kızarıklık görülmesi
 • Bulanık görme ve görmede bozukluk
 • Diğer Belirtileri ise şunlardır;
 • Göze yabancı cisim batma hissi
 • Aşırı sulanma
 • Gözün ağrıması
 • Karıncalanma hissi

Göz Kuruluğu Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Makalemizin konusu olan göz kuruluğu nedir belirtileri nelerdir hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de tedavisi ve korunma yolları hakkında sizlere bilgiler sunalım. Göz kuruluğu rahatsızlığının tedavisinin oldukça basit ve kısa süreli olduğunu makalemizin giriş kısmında belirtmiştik. Göz kuruluğu rahatsızlığı kronik bir hal almadığı takdirde genellikle göz damlaları ile tedavi edilmektedir. Ancak kronikleştiği takdirde ise yapay gözyaşları ve cerrahi müdahale uygulamasına başvurulmaktadır. Ancak göz kuruluğu rahatsızlığının kronik bir hal alması çok nadiren görülebilmektedir.

Göz Kuruluğu Rahatsızlığından Korunma Yolları Nelerdir?

 • Göz lensleri mümkün olduğunca az kullanılmalı ve doktor gözetiminde kullanılmalı
 • Nemsiz, havasız ve oksijensiz ortamlarda uzun süreli olarak kalınmamalı
 • Klimalı ve kaloriferli ısıtma sistemleri kontrollü bir şekilde kullanılmalı
 • Sigara ve sigara dumanın uzak durulmalı
 • Antidepresan gibi uyku ilaçları kontrollü olarak ve ilgili doktor gözetiminde kullanılmalı