Hashtag Türkçe’de “Başlık Etiketi” veya “Etiket” anlamına gelmektedir. Etiket oluşturmak için kelimenin başına # işareti yazılır. Şimdi sırasıyla Windows bilgisayarda, Mac’de, iPhone’da ve Android telefonda hashtag # işareti nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız.

Hashtag İşareti Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda klavye tuş kombinasyonlarını kullanarak hashtag işaretini yapabilir ve kullanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için klavye üzerinden ALT GR + 3 kombinasyonunu art arda yapmanız gerekmektedir. Word ve Office gibi dosyalar üzerinde bu işlemi gerçekleştirebilirken sosyal medya alanlarında da yazı oluşturma alanlarında rahatlıkla yapabilirsiniz.

Karakter Eşleme İle Hashtag İşareti Nasıl Yapılır?

Gerekli tuş kombinasyonları ile birçok sembol ve karaktere ulaşabilirsiniz ancak karakter eşleşme bölümünde yer alan ve değişmiş eşleşmeler ile karışıklıklar olabilir. Böyle bir sorun ile karşılaştığınızda bu durumu çözmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Bilgisayar ekranınızın sol alt kısmında yer alan BAŞLAT kısmındaki arama bölümüne “Karakter Eşlem” yazarak aratınız. Karşınıza çıkan pencere tuş kombinasyonlarının ve karakterlerin eşleşme ekranıdır.
  2. Bu penceredeki yazı tipi modelini Arial seçiniz ve karakter kümesini Unicode olarak belirleyiniz.
  3. Hashtag karakterinin Unicode olarak karşılığı U+0023 olarak belirlenmiştir. Bu işareti bulabilmek için “Unicode’ye git” yazan bölüme 0023 kodunu yazarak hashtag işaretine ulaşabilirsiniz.

MAC İşletim Sisteminde Hashtag Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarlarda işletim sistemi farklılığından Windows ile aynı klavye kombinasyonu ile bu işaret yapılmamaktadır. Mac bilgisayarlarda hashtag yapmak için OPTİON + 3 tuş kombinasyonu art arda yaparak başarıya ulaşabilirsiniz.

Android ve iOS Telefonlarda Hashtag Nasıl Yapılır?

Andorid ve İOS (iPhone) kullanıcıları hashtag işaretini yapmak için birçok sembolün ve işaretin yer aldığı semboller kısmını kullanabilir. İki işletim sisteminin de klavyenin sol alt köşesinde yer alan simgeler butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan işaret ve semboller kısmında hashtag işaretini seçerek kullanabilir ve kopyalayabilirsiniz.

Hashtag İşareti Anlamı Nedir?

Hashtag işareti sosyal medya platformlarında yoğun olarak kullanılırken bir işaretin çok ötesinde işlevlerin temelini oluşturmaktadır. Twitter, İnstagram, Facebook, Tumblr gibi milyonlarca kişinin paylaşımlarda bulunduğu ve dönem dönem ortak amaçlarda bulunduğu platformlarda Hashtag işaretinin önemi ortaya çıkmaktadır. Hashtag işaretini kullanarak yazdığınız konu ile alakalı milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Hashtag ile cümleler kuran kişiler, cümlelerinde ve yazdığı metinlerde bu kelimelerin önemli bir içerik olarak paylaşıldığını sosyal medyadaki diğer kişilere göstermiş olurlar. Bu sayede yaptıkları paylaşım var olan kitlenin de ötesine taşarak daha fazla kullanıcıya ulaşmış olur. Sosyal medyada yaptığınız paylaşımlar için herhangi bir hashtag sınırlaması bulunmamaktadır. Bu işareti bir anahtar kelime veya önemini arz edecek kelime olarak kullanabilir, mesaj, ileti veya metniniz için birden fazla konu etiketi yani hashtag kullanabilirsiniz. Yazacağınız cümlenin veya kelimenin başına hasthtag işareti koyarak ve devamında boşluk bırakmayarak istediğiniz hashtagi oluşturabilir ve var olan hashtagler için yazmaya başlayabilirsiniz.  Sosyal medya üzerinden belirli bir hashtagi aratan kişiler, o hashtag üzerinde yazılmış tüm metinleri ve paylaşımları görebildiği için sosyal medyanın ortak paylaşımlarla iletişim kurmasına olanak sağlamaktadır.