Hektar, dönüm için kullanılan bir birimdir. Metrik birim yerine arazi ölçümlerinde kullanılır. Bir dönüm yaklaşık olarak 0.405 hektara tekabül etmektedir. Artı olarak bir hektar yaklaşık 2.47 dönümdür. 1795 yılında metre sistemi çıktığında “are” 100 metre kare olarak belirlendi, hektar ise (hekto ve aredan gelmektedir) 100 “are” olarak belirlendi. Metre sistemi 1960 yılında tekrar geliştirilip rasyonalize edildiğinde “are” uluslararası sistemde tanınan bir birim oldu. Hektar “ha” sembolü ile gösterilir.

Hektar Ölçü Birimi Tarihçesi:

Hektar ölçü birimi Fransız Devrimi ile 1795 yılında resmi bir ölçü birimi haline geldi.Yasa metre uzunluğunu tanımlamış olmasına rağmen, ilk standart metre 1799 yılında imal edildi ve dolayısıyla bu tarihe kadar doğru ölçmenin hiçbir pratik yolu yoktu. Johnson Matthey&Co Of Londra tarafından yeni bir standart metre üretildi ve hektar 1889 yılında CGPM’nin ilk toplantısında otomatik olarak yeniden tanımlandı. Günümüzde ki tam tanımını ise 1960 yılında aldı. 2006 yılında tanımında bir takım yeni düzenlemeler yapıldı.

hektar nedir hesaplama - Hektar Nedir ? Bir Hektar Kaç Dönümdür ?

Hektarın Kullanım Alanları Nelerdir ?

Hektar geniş arazi alanlarının ölçümü için tüm dünyada kullanılan bir birimdir. Tarım, ormancılık ve şehir planlama da dahil olmak üzere toprak mülkiyeti, planlama ve yönetimi ile ilgili alanlardaki yasal ölçü birimidir.

Bir Hektar Kaç Dönümdür?

1 hektar 10 dönüme tekabül etmektedir.

1 hektar kaç m2 eder? 1 hektar 10.000 m2 yapmaktadır.

1 hektar kaç kilometrekare yapar? 1 hektar 0,001 kilometrekare etmektedir.

Yunanistan’da ise 1 hektar 10 stremmata ya eş değerdir. Stremmata dönüm ile aynı şey anlamına gelmektedir.

Japonya’da bir hektar 1.008 cho ya denk gelmektedir. Ayrıca örnek vermek gerekirsek, futbol sahaları gibi büyük alanlar hektar cinsinden hesaplanarak hazırlanmaktadır.