Günümüzde telefon internet firmaları BTK’ya bağlı olarak hizmetlerinin isimlerini, paketlerinin kapsamlarını değiştirebiliyorlar. Bunların yeniside 2019 yılı itibariyle “Hız Yükseltme Ücreti“. Peki nedir bu ücret neden faturaya yansıtılır ?

Hız yükseltme ücretiyle ben Milleni Telekom’da karşılaştım. Aralık ayı faturama baktığımda 24,90 TL fazla fatura kesilmiş hemen müşteri hizmetleri ile görüştüm ve konu hakkında bilgi istedim. Hız yükseltme ücreti daha önce bildiğimiz açma kapama bedelinin yeni adıymış. BTK’nın yeni kanunu kapsamında artık açma kapama bedeli olmuyor eğer faturanızı son ödeme tarihinden itibaren  12 gün geç yatırırsanız hattınıza hız yükseltme ücreti yansıtılıyor.

Daha önce açma kapama olduğu zaman fatura ödenene kadar internet hattınız kapatılıyor ve faturayı ödediğinizde hattınıza açılarak ay sonu faturanıza açma kapama ücreti yansıtılıyordu.  Şimdi ise hattınızın dondurulmuyor / kapatılmıyor hızı düşürülerek fatura ödendikten sonra hızınız tekrar eski haline yükseltiliyor.

İyi yönü hattınız kapanmıyor kötü yönü ise ücret oldukça fazla. 24.90 TL neyi açıp kapadılar da faturaya yansıtıyorlar ? Neden bu kadar yüksek ücretler geliyor neden halk mağdur ediliyor 10 TL gibi cüzi bir ücret neden yetmiyor bu firmalara? Birşey diyemiyorum şunu da söyleyeyim açma kapama bedeline ek faturayada Aylık %2 geç ödeme faizi eklenmekteymiş bunu da eklemişler 🙂 Herşey için arayan yok kotanız tükendi yok paketiniz hızı şu yükseltelim mi diyen bu firmalar fatura ödemesi geçildiğinde niye aramaz.

Aynı şekilde Türk Telekom, SuperOnline, Vodafone ve Turknet gibi firmalar da bu ücreti talep etmekte ödemeyi geri iade almak ise oldukça zor belkide imkansız.