Kullanıcılar, bankalar aracılığıyla para transfer işlemini gerçekleştireceği sırada IBAN numarası ile çok sık karşı karşıya kalmaktadır. Para göndermek istediğinizin kişiye ait hesap numarası veya IBAN numarası gerekli şartlardan bir tanesidir. Hesaba ait IBAN numarasını yazarak para transfer işlemini gerçekleştirirler ancak IBAN kelimesi hakkında bilgi sahibi olan sayısı azdır. IBAN nedir? IBAN numarası nasıl öğrenilir? Adlı yazımızda, kelime anlamı, nasıl ortaya çıktığı ve nasıl kullanıldığı hakkında detaylı açıklamalar yer almaktadır.

IBAN Nedir?

IBAN kelimesi İnternational Bank Account Number isminin kısaltılmış halidir. Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkan bu anlayış, para transfer işlemlerinin karışıklığa yol açmadan gerçekleşmesi için oluşturulmuştur ve banka numarası standardını kapsamaktadır. Diğer ülkeler bu uygulamanın belirli bir standart oluşturduğunu düşünerek kullanmaya başlamış ve ülkeler arası IBAN sistemi oluşturulmuştur.

IBAN’ın amacı, para transfer işlemi sırasındaki zaman kaybını önlemek ve olası karışıklıklara tamamen çözüm bulmaktadır. IBAN numarası kullanılarak yapılan işlemlerde hata payı aşağı seviyelerde olmakta ve para transferi daha kısa sürede diğer banka hesabına ulaşmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 01.01.2010 tarihli açıklamasının ardından ülkemizde para transfer işlemlerinde IBAN kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Yurtiçi ve yurtdışı para transfer işlemlerinin standart oluşturması için bu karar alınmıştır.
 • Her ülkenin IBAN numarası uzunluğu değişkenlik gösterebilir ancak en fazla 34 haneden oluşabilir. Ülkemizin IBAN standartlarına göre 24 haneden oluşmaktadır.
 • Bir hesabın bir IBAN’ı vardır. Her IBAN bir hesaba aittir.

Türkiye’nin örnek IBAN numarası;

İBAN - IBAN Nedir? IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Hesabınızın bağlı bulunduğu banka aracılığıyla IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Her hesaba ait bir adet IBAN bulunmaktadır. IBAN numarası nasıl öğrenilir? Sorusuna cevap olan yöntemler aşağıdaki şekildedir.

 • Banka müşteri temsilcisi aracılığıyla IBAN numarası sorgulama
  Hesabınızın bağlı bulunduğu bankanın müşteri hizmetleri temsilcisini arayarak hesabınız hakkında IBAN bilgisine ulaşabilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı aracılığıyla
  İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra seçenekler kısmından “Hesaplarım” ı seçiniz. Bankaya bağlı hesaplarınız sıralanacaktır. Kullanmak istediğiniz hesaba tıklayarak IBAN numarasını öğrenebilirsiniz.
 • Mobil bankacılık aracılığıyla IBAN numarası öğrenme
  Cep telefonlarınızdan bankanıza ait mobil bankacılık uygulamasına giriş yapınız. Seçenekler kısmından “Hesaplarım” a tıklayınız. Kullanmak istediğiniz hesabınızı seçiniz ve IBAN numarasını kopyalayınız.
 • ATM aracılığıyla IBAN sorgulama
  ATM’lere giriş yaptıktan sonra IBAN numaranızı öğrenebilir ve bu bilgiyi fiş aracılığıyla yazılı hale getirebilirsiniz.
 • Banka şubesinden öğrenebilirsiniz.

IBAN numarasını öğrenmek için yukarıda belirtilen yöntemleri kullanabilirsiniz. Hesabınıza ait IBAN numarası, sizlerin bilgilerini taşıdığı için para transfer işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir.

Kredi ve hesap kartları üzerindeki bilgiler kartınıza ait numaralardır. IBAN numarası kart üzerinde bulunmaz. Bu numaraları kullanarak IBAN hesaplama yapma imkanınız bulunmaktadır. Bunun için;

 • Hesabınızın bulunduğu bankanın internet sitesine giriş yaparak IBAN hesaplama seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Hesap numaranızı yazdığınız takdirde IBAN numarası hesaplanacaktır.