İnsan vücudu, mükemmel bir sisteme sahiptir. Vücudumuzda birçok organ bulunur. Bu organların her birinin ayrı bir görevi ve vazifesi vardır. İç organlarımız, göğüs kafesinde harika bir şekilde dizilmiştir. Göğüs kafesi aynı zamanda darbelere karşı organları korumaktadır. Vücudumuzda bulunan iç organlar; kalp, karaciğer, akciğer, ince bağırsak, dalak, mide, kalın bağırsak, onikiparmak bağırsağı, böbrek, pankreas, apandisit, yemek borusu, rektum ve anüstür.

Kalp

Kalp; içi boş kas yapısında ve etrafı perikart adı verilen bir zar ile sarılıdır. Vücuttaki kanı pompalayan kalp, günde 100 bin defa atar. Hayatın devamının en temel organı olan kalp, göğüs boşluğu içinde her iki akciğer arasında büyük bir alanda bulunmaktadır.

Yetişkin bir insanın kalp büyüklüğü, ortalama kendi yumruğu kadardır. Kalbin ağırlığı; erkeklerde 280 ile 340 gram, kadında ise 230 ile 280 gram arasındadır. Kalp; sağ kulakçık, sol kulakçık, sağ karıncık ve sol karıncık bölümlerinden oluşmaktadır. Asit-baz dengesinin korunması, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması, vücut ısısının düzenlenmesi gibi önemli ve hassas işlerde kalp yardımıyla yapılmaktadır. Ayrıca kalp, dakikada 60 ile 80 arasında vuruş yaparak kanı vücuda pompalar.

Karaciğer

Karaciğer, diyaframın alt kısmında sağ tarafta bulunan bir organdır. Karaciğer, koyu kırmızı renkte yumuşak bir yapıya sahiptir. Karaciğer diğer tüm organlar gibi birçok önemli görevi vardır. Şekerin depolanması ve kanda bulunması gereken miktarı ayarlamaktadır. Proteinlerin üretilmesi ve depolanması görevi de karaciğere aittir. Karaciğer vücut ısısını ve kan miktarını belirlenmektedir. Ayrıca kırmızı kan hücreleri ve başka kan elemanları üretimi için gerekli olan maddelerin üretim ve depolanmasını sağlamaktadır.

Akciğer

Akciğer, göğüs boşluğunun sağ ve sol yanlarında bulunan ve solunumu sağlayan organdır. Üzeri plevra denen bir zarla kaplı olan akciğerin sağ kısmında 3 lop, sol kısmında ise 2 lop bulunmaktadır. Akciğerin içerisi, hava ile dolu olan akciğer kesecikleri denen boşluklar bulunmaktadır. Akciğer havadaki oksijen kana nakleder ve karbondioksiti dışarı çıkartmaktadır.

İnce Bağırsak

Yetişkin bir insanda ortalama 7 metre uzunluğunda olan ince bağırsak, kıvrımlı bir yapıya sahiptir. İnce bağırsak besinlerin, bağırsak duvarında emilimi için uygun zemini hazırlamaktadır.

Dalak

Dalak karın boşluğunun sol tarafında bulunmaktadır. Dalağın görevi eskimiş kırmızı kan hücrelerini yok ederek yeni kırmızı kan hücrelerini üretmektir. İnsanlarda görülen bazı hastalıklar sonucu dalak zarar görebilir.

Mide

Karın bölgesinin sol tarafında bulunan mide, yemek borusu ile bağırsak başı arasındadır. Torba şeklindeki mide yaklaşık 15-20 santim uzunluğunda ve 10 santim genişliğindedir. Mide içerisinde bulunan özel asit özellikli sıvı sayesinde yiyecekleri parçalar.

Böbrek

Böbrek, boşaltım görevi yapan fasulyeye benzeyen bir organdır. Böbrek, proteinlerin parçalanması sonucunda ortaya çıkan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. ayrıca vücudun mineral ve asit dengesini düzenlemektedir.

Kalın Bağırsak

Kalın bağırsak, 1,5 metre uzunluğunda ince bağırsak ile anüs arasında karnın sağ alt tarafında bulunmaktadır. Karın içerisinde ters U şekline benzemektedir. Su ve minerallerin emilimi, kalın bağırsakta gerçekleşir. Kalın bağırsakta sindirim atıkları yani dışkı 24 saat kadar kalabilir. Su ve mineraller kalın bağırsakta emilir ve sindirim atıkları anüsten dışarıya atılır.

Onikiparmak Bağırsağı

Onikiparmak aslında ince bağırsağın bir kısmıdır. Midenin hemen yanında bulunan oniki parmak bağırsağı, mideye tesir eden rahatsızlıklardan etkilenmektedir. Onikiparmak bağırsağı, sindirime yardımcı olan bazı usareleri üretmektedir.

Pankreas

Pankreas, karın boşluğunun üst tarafında bel omurlarının ön kısmında bulunan sindirime yardımcı olan bir organdır. Çengele benzeyen pankreas, ortalama kadınlarda 55 gram, erkeklerde ise 70 gram kadardır. Pankreas, iç ve dış salgı görevini yapmaktadır. Pankreasın salgıladığı iç salgı maddeleri insülin glikozun metabolizmasında yetersizliği diyabet hastalığına neden olmaktadır.

Soluk Borusu

Nefes borusu vücuda alınan havanın geçtiği organdır. Boru şeklindeki bu organın görevi, havayı akciğerlere göndermektir. İnsanların en hayatı organlarından olan nefes borusu, yiyecekler mideye giderken küçük dil tarafından kapatılmaktadır. Nefes borusuna yiyecek gitmesi insanların soluk alıp vermesini önlemektedir.

Yemek Borusu

Yemek borusu, gıdaların ağızdan sonraki geçiş bölgesidir. Yenilen gıdalar yemek borusundan geçerken yemek borusu peristaltik hareketler yapmaktadır. Yemek borusu, besinlerin mideye geçişini sağlamaktadır. Bir nevi ağız ile mide arasındaki bağdır.

Apandisit

Apandisit kalın bağırsaktan uzanan 8 -9 santim uzunluğunda kalın bağırsağa tutunmuş solucan şeklinde bir bağırsak çıkıntısıdır. Apandisit kör bağırsak olarak ta bilinmektedir. Apandisit, kalın bağırsakta bulunan mikropları yok etmektedir.

Safra Kesesi

Safra kesesi, karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklindeki bir organdır. Safra kesesinin görevi safrayı depolamak ve onikiparmak bağırsağına safra salgılamaktır. Safra kesesinin diğer bir görevi ise yemeklerin sindirilmesine yardımcı olmaktır.

Rektum

Sindirim sisteminin son kısmı olan rektum, kalın bağırsağın bir bölümüdür. Rektum, sindirim sonrasında çıkan dışkının atılmadan önceki tutulduğu yerdir. Rektum, ortalama 15 santim kadardır.

Anüs

Anüs; sindirimin bitiş kısmı, dışkıların vücuttan atıldığı yerdir. Kalın bağırsakta biriken atıklar, anüsten geçerek vücuttan atılmaktadır.