Türkiye’nin doğal güzelliklerinden biri olarak adını duyuran Ihlara Vadisi, yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Özellikle doğa severler vadinin tadını çıkarmaktadır. Ihlara Vadisi çok popüler olmasına rağmen hakkında bilinenler sınırlıdır. Ihlara Vadisi Nerededir? Adlı yazımızda, vadinin nerede olduğu, nasıl ulaşıldığı ve nasıl gezildiği hakkında detaylı açıklamalar yer almaktadır.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Kapadokya coğrafyasının en önemli ve özel yerlerinden bir tanesidir. Kanyon 100 metre derinliğe ulaşmakta ve toplam 10 kilometre uzunluğundadır. Ihlara Vadisinin yakınlarında bulunan Hasan Dağı’nın volkanik aktiviteleri ve Melendiz nehrinin aşındırması sonucunda vadinin son hali ortaya çıkmıştır. Turist ve doğaseverlerin büyük ilgisini çeken bu bölge, insanların gezi ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için düzenlenmektedir.

  • Ihlara Vadisi Nerededir? Sorusunun tam cevabı;
    Aksaray ilinde yer alan Güzelyurt ilçesinin Ihlara Kasabası’ndadır.

Vadi üzerinde doğal ve yapay birçok güzellik bulunmaktadır. Volkanik hareketlerin, rüzgarın ve suyun aşındırmaları ile oluşan bu vadinin üzerine manastır, kilise ve yerleşim yerleri yapılmıştır. Doğal ve yapaylığın güzel karışımına ek olarak bölgedeki peri bacaları da manzaranızı süslemektedir. Kapadokya gezisi sırasında Ihlara Vadisini mutlaka gezmeli ve vakit geçirmelisiniz.

Ihlara Vadisinde Gezilecek Yerler

Vadi doğal ve yapay birçok faktörden etkilenerek bugünlere kadar güzelliğini korumuştur. Ihlara Vadisinde gezilecek yerlerden birkaçı;

  • Vadiye yukarıdan bakmak bile içinizi huzurla kaplayacaktır ancak yaklaşık 5 – 10 dakika arasında vadinin altına iniş yapabilir ve tadını çıkarabilirsiniz.
  • Vadideki Melendiz nehri diz kapaklarınıza kadar gelen bir suya sahiptir.
  • Vadide birçok yaşam alanı ve kayaların oyularak oluşturulduğu mağaralar bulunmaktadır. 4 – 13.yüzyıllar arasında insanların uğraş bir noktası olan bu bölge, saklanmak ve inzivaya çekilmek için kullanılırmış. Melendiz çayının sesi, doğanın güzelliği ve sakinlik karşısında siz de aynı şeyleri düşüneceksiniz. Oyulmuş kaya sayısı 4.000 civarındadır. Bunların içinde kiliseler de vardır.

Bölgede birçok kilise bulunmaktadır. Bunlardan en meşhuru ve girişe yakın olanı Ağaçaltı Kilisesidir. Kilise içinde ejderha, aslan, Hazreti İsa’nın doğumu ve göğe yükselişi hakkında fresklerle süslüdür. Bu bölgeyi ziyaret eden kişiler kiliselere de uğramaktadır. Süslemeler ve tarih, eski dönem insanları hakkında hayranlık uyandırmaktadır.

Batkın Kilisesi, Bahattin Samanlığı Kilisesi, Bezirhane Kilisesi, Ala Kilisesi, Karagedik Kilisesi, Kıkrkdamaltı Kilisesi, Direkli Kilisesi, Eğritaş Kilisesi, Pürenliseki Kilisesi, Kokar Kilisesi, Yılanlı Kilisesi ve Sümbüllü Kilisesi görülmesi gereken kiliselerdir. Her birinde farklı süslemeler ve detaylar vardır.

Ihlara Vadisinin huzurlu coğrafyasında 3,5 kilometre yürüdükten sonra eski bir Anadolu köyü ile karşılaşırsınız. Bu köy Belisırma olarak bilinir. Burada nehrin tadını çıkaracağınız oturma alanları ve restoranlar bulunmaktadır. Yürüyüşe katılan kişiler bu köyde yemek ve dinlenme ihtiyaçlarını giderirler.

Vadinin devamında Yaprakhisar köyü bulunmaktadır ve mükemmel bir manzaraya sahiptir. Köyden hem vadi hem de peri bacaları görünmektedir.

Yaprakhisar köyünün 1 kilometre ilerisinde ise ünlü Selime Manastırı vardır. Burası bölgenin en büyük ve etkileyici dini bölgesidir. 13.yüzyılda yapıldığı düşünülen Selime Manastırı, rahiplerin kayaları oymasıyla hazırlanmıştır.