İnovasyon yapabilmek birçok etmenin bir araya gelmesiyle oluşan süreçtir. Ekip çalışmasının veya yaratıcı düşüncenin getirdiği fikirleri doğru şekilde sunarak inovasyon örnekleri oluşturabilir, fikirlerinizden kazanç sağlayabilirsiniz. Fikirler bazen cesaret ister. Konfor alanınızın dışına çıkarak o fikri bulmanız gerekebilir. Bazen ise çok olağan şekilde hemen yanı başınızdadır. Yaratıcılık ve gerçeklik arasında oluşturduğunuz fikirler arasındaki dengeyi koruduğunuz takdirde, bu fikirlerin nelere yol açabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Günümüzde kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran birçok inovasyon örnekleri sade düşüncelerin sağlıklı bilinç ile düşünülmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bazen gereksiz yapılanmalardan ve detaylardan arınmak, sadeliğin güzelliğini getirmektedir.

USB ile Şarj Edilebilen Piller

Pillerin tek kullanımlık olarak üretilmesi ve kullanıldıktan sonra çöpe atılması üzerine kafa yoran insanlar, pillerin tekrar şarj edilmesinin mümkün olup olmadığını araştırdıktan sonra çok pratik çözümler üretmişlerdir. İnternette çok ucuza bulabileceğiniz pil şarj aparatını laptop ve bilgisayarlarınızın USB kısmına takarak pilleri şarj edebilir, pil ömrünü tek kullanımlık olmaktan çıkarabilirsiniz.

Elektrik Üreten Güneş Panjurları

Doğaya zarar vermeden doğal materyaller ile enerji üretimi oluşturma fikri son dönemlerde yaygınlaşmaya başlamışken güneş panelleri önemini daha da arttırdı. Ev ve işyerlerimizdeki pencerelerde yer alan panjurlarınızın güneş paneli görevi görüp enerjiyi depolamasını düşünebiliyor musunuz? Evet, artık güneş ışınları panjurlarda birikerek enerjiye dönüşebiliyor. Bu panjurlar küçük bir ofisin enerji ihtiyacını karşılayabiliyor.

Kaybolunca Bulunan Akıllı Cüzdan

Son dönemin inovasyon örnekleri incelendiğinde dikkat çeken bir fikir ise kaybolunca bulunan akıllı cüzdandır. Global GPS özelliği sayesinde, cüzdanınızı kaybettiğinizde veya olası hırsızlık durumlarında nerde olduğunu kolayca tespit edebiliyorsunuz. Telefonunuza yaptığınız entegre sistemi ile unutkanlığınıza ve hırsızlığa karşı çözümünüz oldukça basitleşecektir. Ayrıca kablosuz şarj uygulamasını da destekleyen cüzdanlar sayesinde telefonunuzu kolayca şarj edebilirsiniz.

Çocukların Korkuları Alan MR

İnovasyon örnekleri sadece yeni bir ürünün ortaya çıkarılması değil bazen bir tasarımın bazen bir düşüncenin sunulmasıdır. İnovasyon örnekleri pazarlamanın bir parçasıdır. Çocukların MR cihazına girerken korktuğunu ve sabit durmadığını fark eden bir tasarımcı, bu olaya çözüm bulmak amacıyla çocukların çok daha rahat hissedebileceği basit ama yaratıcı bir tasarım yaparak, çocukların bir oyun içinde hissetmesini sağlamış ve korku seviyelerini aşağıya çekmiştir. MR cihazından daha sağlıklı sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

Mizu Akıllı Havlu

Ev aksesuarları üreten Mizu firmasının tasarladığı akıllı havlu inovasyon örnekleri olarak değerlendirilmektedir. Firma sizlere sadece yumuşak bir havlu sunmuyor. Suya karşı dayanıklı hale getirilen, kötü kokuyu engelleyen, güzel kokan antibakteriyel yapısı sayesinde kullanıcılarının büyük ilgisini çekmiş durumda.

Havaalanı konseptli restoran

Havaalanlarındaki bavulların sürüklendiği sistemleri hatırlarsınız. Londra’daki bir restoran bu fikri inovasyon örnekleri olarak değerlendirip kendini vazgeçilmez bir restorana dönüştürmüş durumda. Oluşturulan sistem havaalanı bavul sisteminin aynısı olmakla birlikte, birçok yemek dakikalar boyunca tüketicilerin önünden sırayla geçmektedir. Tüketiciler istedikleri yemeği ve ürünü bu sistemden kendileri almaktadırlar. Restoranın dikkat çekici bu çalışması ile birlikte müşteri potansiyeli artmış ve iş hacmini yaklaşık 10 kat arttırmıştır.

Her daim kuru kalan bank

Geliştirilen bu fikir de inovasyon örnekleri bakımından basitliğin ve düşüncenin güzelliğini ortaya koymaktadır. Bu banklar yanlarındaki kol sayesinde 360 derece dönebilmektedir. Yağmur ve ıslanma gibi durumlarda deforme olan bir taraf olduğunda bu kolu çevirerek diğer tarafına rahatlıkla ve güvenle oturabilirsiniz.

Kendi kendini temizleyen t-shirt

Genç bir girişimci tarafından ortaya çıkarılan bu fikir birçok farklı kesimden takdir toplamış durumda. T-shirt üretiminde oluşturan kumaşın yapısı sayesinde bu ürünler üzerlerinde su tutmuyor. Suya ve birçok lekeye karşı dayanıklı haline getirilen kumaşlar sayesinde kendi kendini temizliyor, sizlere yük olmuyor.

USB priz

Teknolojinin gelişip değişime uğraması birçok inovasyon örnekleri olarak yenilikler getirdi. Elektrik prizlerinde yer alan USB girişleri sayesinde telefonlarınızı direkt olarak prizlerden şarj edebilirsiniz. Yanınızda ek olarak bağlantı kabloları taşımanıza gerek kalmamakta.

Uzatma kablolu priz

Prizlerin içerisinde yer alan uç noktasının çıkabildiğini ve uğraşsız bir şekilde uzatma kablosuna dönüştüğünü düşünmek güzel görünüyor değil mi? Bir girişimci bu fikri gerçekleştirerek basit bir şekilde hayatımızı kolaylaştırmış durumda. Elektronik aletleriniz veya telefon şarj aletleriniz kablosunun yetmediği durumlarda bu prizler oldukça önemli ve kolaylaştırıcı bir inovasyon örneği olarak karşımıza çıkmış durumda.