Milyonlarca kullanıcıya ulaşan Instagram sosyal medya uygulaması içinde keşfetmediğiniz birçok yenilik bulunurken uygulama yöneticileri belirli dönemlerde yenilikler de getirerek uygulamanın çekiciliğini arttırmaya çalışıyor. İnstagram hikaye link ekleme yöntemleri sayesinde ise kullanıcılar kullanıcı profilindeki hikaye paylaşma mekanizmasına ek olarak link ekleyip, diğer kullanıcıları bu linke yönlendirme imkanına sahip. Profilinize giren diğer kullanıcılar, hikayenizdeki fotoğrafı aşağıdan yukarı doğru kaydırarak direkt olarak yönlendirmek istediğiniz linke ulaşabilir durumdalar.

Instagram Hikaye Link Ekleme Nasıl Yapılır?

İnstagram uygulaması kullanıcılarına hikaye ekleme özelliğini kullanma imkanı vermiştir ancak bu işlem için belirli kriterlere uymanız gerekmektedir. Gerekli şartlar sağlandığında başarılı bir şekilde instagram hikaye link ekleme işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için kullanıcı profilinizin aşağıdaki şartları sağlaması gerekir.

  • İnstagram içindeki kullanıcı profilleri kişisel ve işletme hesabı olarak ayrılmaktadır. Birçok kurumsal firma bu şekilde hesap oluşturup ürün tanıtımı yapabildiği gibi farklı alanları kullanan kişiler de işletme hesabını oluşturabilir. İnstagram hikayeye link ekleme işlemini gerçekleştirmek için hesabınızın “İşletme Profili” olması gerekiyor. Var olan bireysel hesabınızı işletme hesabına çevirebilir ya da direkt olarak sıfırdan işletme profili kurabilirsiniz.
  • İnstagram hikayeye link ekleme işlemini gerçekleştirmek için bir diğer önemli nokta ise hesabınızın 10.000 takipçiye ulaşması gerekmektedir. 10.000 takipçinin altındaki hesaplar hikayeye link ekleme işlemini gerçekleştiremiyor.
  • İşletme profili ve 10.000 takipçi şartlarını sağlayan her kullanıcı hesabı link ekleme yöntemini kullanabilir. Bu şartları sağlıyor iseniz kullanıcı profilinize girdikten sonra sol üst köşede yer alan hikaye ekleme alanına tıklayın. Hikayeniz arka planı için bir görsel seçmelisiniz. Görseli de ekledikten sonra üst kısımda yer alan zincir sembolü sayesinde İnstagram hikayeye link ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

IGTV ile Instagram Hikayeye Link Ekleme

IGTV instagramda yer alan daha uzun videolar ve canlı yayınlar yapabilmenizi sağlayan bir kanaldır. IGTV üzerinde yaptığınız paylaşım ve yayınlar sırasında açıklama kısmına yönlendirme yapmak istediğiniz linki ekleyebilir ve takipçilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

İnstagram hikayenize IGTV link ekleme işlemi için kullanıcı profilinizde yer alan hikaye ekleme seçeneğine tıklayın. Arka plan resmini seçtikten sonra üst taraftaki zincire tıklayın. Yukarıdaki işleme benzer bir yöntem kullanmaktayız. Hikayenize eklemek istediğiniz IGTV videosunu seçin ve ardından URL seçeneğiyle yönlendirme yapabilirsiniz.

Instagram Hikayeye Link Ekleme Ne İşe Yarar?

Bu işlem, bir siteye yönlendirme yapmak için kısayol oluşturma amacını taşımaktadır. Ancak burada yüksek takipçi sayısına sahip kişilerin yönlendirme yaparak diğer kullanıcıların ilgisini çekmesi de sağlanıyor. Bu sayede reklam ve yönlendirme işlemi bir sektör haline gelebilir.

  • Herhangi bir ürünün veya hizmetin satışını arttırmak amacıyla bu özelliği kullanabilirsiniz. İnstagram hikayeye link ekleme yöntemini sadece kendi ürünleriniz için değil anlaştığınız diğer firmaların reklamlarını yapmak amacıyla da kullanabilirsiniz. Bu işlem kullanıcıların ürün ve hizmete direkt olarak link üzerinden ulaşmasını sağlayacaktır.
  • Sosyal medya üzerinde takipçi sayısı fazla olan kişiler kullanıcıları yönlendirme içerisinde olabiliyor. İnstagramdan Youtube’ye veya Facebook’a veya bir başka sosyal mecraya yönlendirme yapabilirsiniz.
  • Kendi sitenizin, bloğunuzun veya paylaşımda bulunduğunuz bir mecraya, diğer kullanıcıların daha sık giriş yapmasını sağlamak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.