İnstagram kullanıcıları, takipçi sayısını arttırmak veya sayfalarına ilgi çekmek için karşılıklı profil takibini gerçekleştirirler ancak ilerleyen süreçte takip edilen binlerce kişinin takibini bırakılması zaman kaybına neden olmaktadır. Bu işlemi kolaylaştıran bazı yöntemler bulunmaktadır. İnstagram’da Toplu Takip Bırakma İşlemi adlı yazımızda, takip bırakma işlemini emek ve zamandan tasarruf ederek gerçekleştirmenizi sağlayan yöntemler açıklanmaktadır.

İnstagram’da Toplu Takip Nasıl Bırakılır?

Kullanıcılar çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak binlerce kişiyi takip edebilir. Daha sonrasında bu kişilerin takip etmekten vazgeçtiğinde ise büyük bir problemle karşı karşıya kalmaktadır. Yüksek takip sayısını teker teker azaltmak zaman ve emek bakımından büyük yük olmaktadır. Üstelik aynı işlemi çok sık tekrarlamanız İnstagram tarafından tehlikeli işlem olarak algılanarak kısa süreli engellenmektedir. Günlük olarak belirli sayıda takip bırakma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İnstagram gibi sosyal paylaşım platformlarında kullanıcı sayısının milyonlarca olması sebebiyle yazılımcı ve geliştiriciler tarafından önemli bir pazar konumları oluşmuştur. Geliştiriciler, engelleyen kişileri bulmak, takipten çıkanları bulmak gibi uygulamalar ortaya çıkarırken toplu takip bırakma için de çalışmalarda bulunmuştur. Toplu takip bırakma işlemini uygulama olmadan gerçekleştirmek pek de mümkün gözükmemektedir.

Google Play Store ve App Store üzerinden İnstagram toplu takip bırakma işlemi için uygulamalar indirebilirsiniz. Bu uygulamalar takipten çıkmak istediğiniz tüm kişileri toplu olarak seçmenizi ve kısa sürede otomatik olarak takipten çıkmasını sağlamaktadır. Üstelik zaman ve emek tasarrufu büyük ölçüde gerçekleşmektedir.

Uygulamaları cihazınıza indirdikten sonra telefondan istenen izinleri okuyarak kabul etmeniz önerilmektedir. Her uygulamanın isteyeceği izinler farklı olduğu için bazıları sakıncalı taleplerde bulunabilir. Kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra uygulamanın profilinizi görüntüleyebilmesi ise İnstagram kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmanız istenmektedir. Oturum açtıktan sonra hesabınızda takip ettiğiniz ve sizleri takip eden kişileri görüntüleyebilirsiniz. İnstagram toplu takip bırakma işlemini gerçekleştirmek için takipten çıkmak istediğiniz kişileri hızlıca seçerek talebinizi başlatabilirsiniz.

İnstagram Toplu Takip Bırakma Uygulaması

  • İnstaClean for İnstagram

İnstagram toplu takip bırakma işlemi için önerilen uygulamalardan bir tanesi İnstaClean’dir. Uygulamayı kullanarak işleminizi gerçekleştirmek için aşağıdaki yönlendirmeleri takip ediniz.

  • İnstaClean for İnstagram uygulamasını Google Play Store ve App Store mağazalarından indirebilirsiniz.
  • Uygulamayı indirdikten sonra kurulumunu yapın ve kurulum sırasında istenen izinleri okuyarak onaylayın.
  • İnstagram hesabınızdaki takipçilerin görüntülenmesi için kullanıcı adı ve şifrenizle oturum açın.
  • Ana ekranda sol üst köşede “Options” seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza 4 adet seçenek listelenecektir. “Select All” seçeneğine tıklayın.
  • Takipten çıkmak istediğiniz hesapları hızlı bir şekilde seçerek sağ üst köşedeki “Unfollow” butonuna tıklayın.
  • İnstagram toplu takip bırakma işlemi bu şekilde gerçekleşmektedir.

Bu uygulama, tek seferde 200 kişinin takibini bırakmanıza olanak sağlamaktadır. İnstagram teknik ekibi, birçok işlemde olduğu gibi takip bırakma işlemlerinin de aşırı derece yapılmasından şüphe duymakta ve engelleyici cezalar vermektedir. Bu yüzden, İnstagram toplu takip bırakma işlemlerini bir saat arayla yapmanızda fayda vardır.

  • Unfollow Users

Unfollow Users uygulaması, İnstagram’da toplu takip bırakma işlemi için tercih edilen yazılımlardan bir tanesidir. Uygulamaya Google Play Store aracılığıyla ulaşabilir ve kurulumunu tamamlayabilirsiniz. Bu uygulama, kişilerin 10’ar gruplar halinde takip bırakma işlemini gerçekleştirmelerine olanak sağlamaktadır. Uygulama içindeki “Unfollow 10 From Top” butonuna tıklayarak bu işleminize başlayabilirsiniz.

Takip etmeye devam etmek istediğiniz kişilerin yanındaki yıldız işaretine tıklayarak işlemden etkilenmemelerini sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde İnstagram toplu takip bırakma işleminden onlar da nasibini alacaktır.