IP adresi bütün internet kullanıcılarının kulağının alışık olduğu bir ifadedir. IP açılımı ise İnternet Protokolüdür. Kısaltılmış adı IP’dir. İp adresi, bilgisayar, mobil telefon ve internete bağlı bütün aygıtların iletişim kurabilmesini sağlayan rakamlar bütünüdür. Yani bilgisayarların ve diğer internete bağlı aygıtların internetteki kimlik numarası demek mümkündür. İnternete bağlı tüm bilgisayarların ip numarası mutlaka vardır.

Bu numaralara IP adresi adı veriliyor. Bilgisayarlar tüm işlemleri bu numara üzerinden yanıtlıyor ve diğer aygıtlarla iletişimi ip numaraları üzerinden sağlıyor. Böylelikle karmakarışık sistem yerine, daha düzenli bir sistem kullanılıyor. Her insanın kimliği var ise, bilgisayarların da internetteki kimliği IP numaralıdır.

IP Numaraları Ne İşe Yarar?

IP Adresleri, bilgisayarların çeşitli bilgilerini içinde barındıran bir sistemdir. Noktalar ile birbirinden bağımsız bir şekilde ayrılan, dört haneli rakamdan oluşur. Buna şu şekilde örnek verebiliriz. 192.168.1.1 IP numarasına örnek olabilir. Bir bilgisayarda IP numarası varsa, diğer tüm bilgisayarlar bu adresi kolayca bulabilirler.

Bir internet sitesinin IP adresini biliyorsanız, internet aracılığı ile web üzerinden IP adresini yazarak,  bağlanmanız mümkündür. Fakat bu numaraları akılda tutmak son derece zordur. Bu nedenle internet sitelerine erişimde daha akılda kalıcı olan domain (alan adı) kullanılmaktadır.

IP Adresleri İnternette Ne İşe Yarar

IP adresleri, internet kullanıcılarını doğru siteye yönlendirmek için son derece önemlidir. İnternete bağlı olduğunuz ip adresini ip sorgulama yaparak öğrenmek mümkündür. İnternette trafiğin düzgün işleyebilmesi için bu numaralar gereklidir. İnternet trafiğinin akışını bu ip numaraları sağlıyor. Bu sayede karışıklık olmadan internete erişim gerçekleşiyor.

IP Sorgulama Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınız ile internete bağlandığınız zaman, cihazınız için servis sağlayıcınız tarafından IP adresi atanır. Bu atama her defasında yenileniyor. Kullanmış olduğunuz cihaz, bu numara ile internet erişimi sağlar.

İnternete hangi birim üzerinden girildiğini ve hangi sağlayıcının kullanıldığını araştırmak için, IP numarası sorgulaması gerekebilir. IP adres sorgulama işlemleri internette sıklıkla yapılıyor. Siz de IP adresim nedir diyorsanız https://www.ipadresim.com sitesinden ip sorgulama yapabilir ve bilgisayarınız, cep telefonunuz veya tabletinizin internet ip adresini öğrenebilirsiniz.