iPhone Arayanın İsmini Söylemeyi Açma ve Kapatma

iPhone’da herhangi bri program kurmadan sizi kim arıyorsa ismini sesli okuyarak söylemesini sağlayabilirsiniz. Bazı kişiler için oldukça gerekli olan bu özellik bazı kişiler için gereksiz görülebilir. Yazımızda bu özelliği nasıl açacağınızı veya kapatmak istiyorsanız isim söylemeyi ansıl kapatacağınızı sizlere resimli olarak anlatacağız.

iPhone Arayanın İsmini Söyleme Nasıl Açılır

iPhone Arayanın İsmini Söylemeyi Açma ve Kapatma - iPhone Arayanın İsmini Söylemeyi Açma ve Kapatma

iPhone’un arayanın ismini söylemesini aktif etmek için Ayarlar’dan Telefon>Aramaları Duyur’a girelim burada karşınıza 4 seçenek gelecek. Her zaman dersek kulaklık ve arabada her türlü bağlantıda iphone arayanın ismini söyleyecek. Sadece Kulaklık ve Araba dersek aracınıza ve kulaklığa bağlı olduğunda söyleyecek, yalnızca kulaklık seçersek sadece kulaklık takılıyken ismi söyleyecektir.

Ayrıca açmanıza rağmen ses çıkmıyorsa şuna dikkat etmelisiniz iPhone’unuzun yandaki ses açma kapama tuşu kapalıdaysa ses çıkmaz sadece ses ve bildirimler açık olduğu zaman isimleri sesli olarak söyler.

iPhone Arayanın İsmini Söylemeyi Kapatma

iPhone Arayanın İsmini Söylemeyi Açma ve Kapatma - iPhone Arayanın İsmini Söylemeyi Açma ve Kapatma

Arayanın ismini söylemeyi kapatmak için ise yine yukarıdaki şekilde Ayarlar’dan Telefon>Aramaları Duyur’a girelim burada karşınıza 4 seçenek gelecek Hiçbir Zaman’a tıklayıp bunu seçelim artık telefonunuz arayanın ismini söylemeyecektir.

Görme engelliler ve araçta sık sık kullananlar için oldukça kullanışlı bir özellik.

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Eren Can Bursalı diyor

  ya cidden bu konuya ihtiyacım vardı geçende benim yegene verdim telefonu kurcaladı kurcaladı konuşma sesini açmış arıyorlar sizi bu arıyor gibisinden uyarı veriyor kapatamıyordum sürekli allahtan internet diye bir şey varda aradığımızı bulabiliyoruz çok şükür 🙂

 2. Adem diyor

  Çok işe yarar bir özellik bende de sürekli aktif ofiste hem havalı gözüküyor hemde bazen bir işle uğraşırken telefona bakamıyorum böylelikle ismi okuduğu için kimin aradığını anlayabiliyorum. Üstelik ismi okurken normal biz nasıl telaffuz ediyorsak aynısını çıkartıyor yani saçma sapan okumuyor ahmet se ahmet diyor arifse arif

 3. Sedat diyor

  Yeni bir iphone kullanıcısı olarak ayarlar ile oynarken nereden nasıl yaptıysam bu özelliği açmışım. Telefonum işim dolayısıyla sürekli çalıyor. Artık kalabalık ortamlarda sinir bozucu hale gelmişti. Kapatamadım da en sonunda sizin bu konunuza denk geldim ve kapatmayı başarabildim. Bu bilgi için size teşekkür ederim. Gerçekten sinir bozucu bir hal almaya başlamıştı. Sitenizin diğer konularını da inceledim sistem ve ağ uzmanı olarak konularınızı çok beğendim sitenizi takipteyim.

  1. ISMAIL diyor

   Takibe almanıza sevindik elimizden geldiğince tecrübe edindiğimiz hem sistemsel hem yazılımsal birçok konuda makale yazmaya çalışıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.