iPhone Ekranı Büyüdü Küçülmüyor ? Nasıl Çözülür?

Apple, özellikle görme engelli kardeşlerimiz için bir takım özellikleri telefonlarında sunmakta. Bunlardan biriside ekran büyüteç özelliği. Bu faydalı bölüm aslında bazı kişiler tarafından yanlışlıkla açılarak telefonu kullanılmaz hale getirebiliyor çözümü ise oldukça basit.

Ekran büyüteç özelliğini açmak ve kapatmak için normalde Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Büyütme kısmında ki tık işaretini işaretlemeniz veya işaretli ise kapatmak için tıkı kapatmanız yeterli.

Peki diyelim ki ayarlar bölümüne giremeyecek kadar telefonunuzun ekranı büyüdü bu durumda ne yapacaksınız?

Yapmanız gereken 3 parmağınızı aynı anda ekrana 2 kez dokundurup çekmek böylelikle ekranınız hemen ufalacaktır. Ardından Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik>Büyütme kısmını kapatıp normal boyutta iPhone’u kullanmaya devam edebilirsiniz.

Aslında oldukça basit fakat bende başıma gelmese bunu öğrenemeyecekim sırf bu durumdan dolayı iTunes üzerinden telefonu sıfırladım fakat gerek yokmuştu 🙂 Ayrıca yine büyütme modunda telefonu 3 parmağınızla sürükleyerek ekranı istediğiniz yöne çekebilirsiniz.

iPhone ekran büyüme sorunu tüm modellerde başınıza gelebilir tüm iPhone modellerinde aynı şekilde çözebilirsiniz: iPhone 4/iPhone 4S/iPhone 5/iPhone 5S/iPhone 6/iphone 6S/ iPhone 7/iPhone 7 Plus/iPhone 8/ iPhone 8 Plus/iPhone X/iPhone XS/iPhone XR)

Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
 1. Tansu diyor

  Bendede aynı bu ekran büyüme sorunu vardı çok uğraştım çözemedim meğersem dediğiniz gibi oldukça kolaymış 3 parmağınızı ekrana tıklayın iki sefer tekrar küçülüyor düzeltemeseydim format atıp sıfırlayacaktım artık

 2. mustafa diyor

  tam baş belası bir sorunsu çözdük şükür telefoncuya götürdüm çözülmez abi bu dedi o bile bilmiyor 🙂 neden öncesinde internette araştırmak aklıma gelmediyse artık bilgi için teşekkürler. 3 parakla tıklıyorsun ekran küçülüyor bu kadar basit telefonum: apple iphone 7 plus

  1. ISMAIL diyor

   Çözüldüğüne sevindim Allah’tan ben gibi iphonu sıfırlayıp yeniden kurmamışsınız 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.