Ülkelerin yaşam standartları ve mutluluk oranları hakkında yapılan açıklamalarda adını sıkça duyduğumuz İskandinavya ülkeleri, kendilerine özgü bölgeleri ve yaşam stilleri ile bu unvanları hak etmektedir. Avrupa’da yer alan bu bölgedeki ülkelerin kültürleri diğerlerin ayrılmaktadır. İskandinavya Neresidir? İskandinav Ülkeleri adlı yazımızda bu bölgenin nerede yer aldığı ve hangi ülkelerin bu kapsama girdiği hakkında detaylı açıklamalar yer almaktadır.

İskandinavya Hangi Bölgedir?

İskandinavya adıyla bilinen bölge Avrupa’nın kuzey tarafında yer alan bölgedir. Üç ülkenin krallığı buraya İskandinavya denmesine yol açmış ve daha sonra ortaya çıkan devletler de bu isme saygı duymuştur.

Kuzey Avrupa’daki yarımada İskandinav Yarımadası olarak adlandırılmaktadır. Bu yarımadanın topraklarından bir kısmı Avrupa kıtasında bir kısmı ise Asya’dadır. Bu adaya Rusya’nın da toprakları eşlik etmektedir. Kara yolu ile Rusya bağlantısı kurulabilmektedir.

iskandinavya - İskandinavya Neresidir? İskandinav Ülkeleri

İskandinav Ülkeleri Hangileridir?

İskandinav ülkeleri toplam 5 ülke olarak sıralanmaktadır.

  • Danimarka (Başkent Kopenhag)
  • İsveç (Başkent Stockholm)
  • Norveç (Başkent Oslo)
  • Finlandiya (Başkent Helsinki)
  • İzlanda (Başkent Reykjavik)

İskandinav Ülkeleri Hakkında Bilgiler

  • İzlanda: Avrupa’nın kuzey bölgesinde İskandinav yarımadasından bağımsız olan bir adadır. Avrupa’ya bağlıdır. Başkent Reykjavik ülke nüfusunun büyük bir bölümünü barındırmaktadır. Resmi olarak Avrupa Birliği üyesi sayılmamaktadır.
  • Norveç: İsveç, Finlandiya ve Rusya’ya komşuluğu bulunan bu ülke Norveç Krallığı olarak anılmaktadır. Anayasal monarşi ülke siyasetinde etkilidir. Avrupa Birliği üyesi değildir ve bu duruma soğuklardır. Böyle bir üyelik gerçekleşir ise Avrupa Birliği’nin Norveç balıkçılık enstitüsüne olumsuz etki edeceğini savunmaktadır.
  • İsveç: İsveç Krallığı olarak bilinen bu ülke İskandinav yarımadasında bulunmaktadır. Avrupa Birliği üyesidir ve bu birlikte yer alan en büyük ülkeler listesinde 3.sıradadır. Parlamenter sistemle yönetilen İsveç’in toplam nüfusu 10 milyondur.
  • Finlandiya: İskandinav ülkeleri arasında yaşayan ve gelenekleri üst seviyede olan ülkelerden bir tanesidir. Kuzey Avrupa’nın Baltık Denizi kıyısındaki toprağıdır. Başkent Helsinki’dir.
  • Danimarka: Danimarka Krallığı olarak bilinen ülke anayasal monarşi ile yönetilmektedir. 1944 yılından önce Danimarka bayrağı altında yaşamlarını sürdüren İzlandalılar bu dönemden sonra kendi ülkelerini oluşturmuşlardır.

İskandinav ülkeleri olarak bilinen bu ülkeler, birbirlerine çok benzerlik gösterirler. Kültürün ve yaşam şartlarının şekillendirdiği yapıları mevcuttur.