İşlemciler, akıllı telefon ve bilgisayarlardaki görevleri yerine getiren birimlerdir. İşlemcilerin görevleri başarıyla yerine getirmesi de çekirdeğe bağlıdır. İşlemci Çekirdek Nedir? Adlı yazımızda, görevlerin yerine getirilmesini sağlayan gizli kahraman hakkında detaylı açıklamalar yer alıyor.

İşlemci Nedir?

İşlemciler CPU olarak adlandırılır. Central Processing Unit cümlesinin kısaltılmış halidir. Türkçede ise “Merkezi İşlem Birimi” anlamını taşıyor. Bilgisayar ve telefonlar için hayati öneme sahip olan işlemciler, verilen komutların yerine getirilmesi için görevleri üstleniyor. Bu sayede bilgi giriş ve çıkışları işlemci vasıtasıyla gerçekleştirilerek sorunsuz bir kullanım sağlanır.

İşlemcilerin merkezinde en az 1 çekirdek bulunur. Günümüze kadar gelen teknolojik süreçte telefon ve bilgisayarlarda bulunan işlemcilerde bir çekirdek bulunuyordu. İhtiyaçlar ve istekler doğrultusunda işlemcideki çekirdek sayısı artırılarak güç seviyesi yükseltilmiş durumda.

Yeni nesil işlemci modellerinde çekirdek sayısına göre isimlendirmeler yapılıyor.

  • Dual – core: Çift çekirdekli işlemci
  • Quad – core: Dört çekirdekli işlemci
  • Hexa – core: Altı çekirdekli işlemci
  • Octa – core: Sekiz çekirdekli işlemci

İşlemci Çekirdeği Ne İşe Yarar?

Bilgisayar ve telefonlar üzerindeki her parçanın bir beyni bulunuyor. İşlemciler bilgisayarın beyni konumunda yer alıyorsa çekirdekler de işlemcilerin beynidir. İşlemciye iletilen bilgiler çekirdek tarafından işlendikten sonra çıkış yapılır. İşlemcilerdeki çekirdek sayısının artırılması da görevlendirmeler ile doğru orantılıdır. Çekirdek kendisine verilen görevi kısa sürede gerçekleştirdikten sonra diğer göreve yönelir. İşlemcideki çekirdek sayısının artırılmasıyla birlikte daha hızlı çalışma kapasitesi elde edilir.

İşlemcinin çekirdekleri, farklı görevleri yerine getirmek için bölünebilir veya zor bir görev için güçlerini birleştirebilirler. Bilgisayar kullanımındaki hız ve performansın üst seviyeye çıkabilmesi için en uygun görülen görev paylaşımı otomatik olarak yapılmaktadır.

İşlemci Saat Hızı (Clock Speed) Nedir?

İşlemci üretimi yapan birçok farklı marka olduğu için ürünler arasında hız ve performans farklılıkları görülür. İşlemcinin hızını tam olarak çekirdek sayısına bağlamak yanlıştır. İşlemci kalitesi ve diğer bileşenlerin ortaklaşa çalışmasıyla performans ortaya çıkar. İşlemci saat hızı, GHz olarak adlandırılır. İşlemcilerin bir saniyede gerçekleştirebileceği en yüksek işlem sayısı hız sonucunu verir.