İşlemci sıcaklığının kontrol altında tutulması bilgisayar sağlığı için önemli bir unsurdur. Sıcaklığın yüksek seviyelere ulaşması sonucunda maddi hasarlar ile karşılaşabilirsiniz. İşlemcinin sıcaklığını kontrol altına almak ve gerekli müdahalelerde bulunabilmek için bazı programları kullanabilirsiniz. İşlemci Sıcaklığını Kontrol Etme Programları Hangileridir? Adlı yazımızda, önerilen programlar liste halinde açıklanmaktadır.

Bilgisayarınızın soğutma sistemi yeterince fayda sağlamadığında, işlemci sıcaklığı üst seviyelere çıkabilmektedir. Üst sıcaklıklar ise bilgisayarın donanımına hasar verdiği için bir süre sonra maddi hasarlar yaratmaktadır. Bilgisayarınızın sıcaklığını kontrol altında tutmak için termal bakımlarını yaptırmalı, soğutma sistemini arttırmalı ve programlar kullanmalısınız.

Bilgisayarlar için ideal işlemci sıcaklığı 50 ile 70 derece arasındaki seviyelerdir. 90 derecenin üstündeki sıcaklıklar bilgisayara zarar vermeye başlar. Bu sorunu ortadan kaldırmak için en kısa sürede önlem almalısınız. Aşırı sıcaklıklara maruz kalan işlemcilerin ömrü kısaltmaktadır.

Soğutma sisteminizi desteklemek için fanı temizleyebilir, termal macununuzu yenileyebilir, ek olarak hava veya sıvı soğutucu edinebilirsiniz. Sıvı soğutucular hava soğutma sistemine göre daha aktif rol oynamaktadır.

İşlemci Sıcaklığını Kontrol Edebileceğiniz Programlar

Bilgisayar kullanıcılarının işlemci sıcaklığını kontrol ederek önlemler almasını sağlayan programlar mevuttur. Sizler de aşağıdaki programlardan birini kullanarak işlemci sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. İşlemci sıcaklığını kontrol edebileceğiniz programlar:

  • Open Hardware Monitor

Open Hardware Monitor programı, işlemci sıcaklığını kontrol etmenize yarayan Zip uzantılı bir dosyadır. Bilgisayarınıza yükleme gereği duymadan kolaylıkla kullanabilirsiniz. Basit ara yüzü ile kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır.

  • SpeedFan

Ara yüzü biraz karışık olsa da CPU ve diğer bileşenlerin sıcaklık kontrolünü yapmak için ideal bir programdır. CPU’yu soğuk tutabilmek için manuel ayarlanmalara olanak sağlamaktadır. Fan hızınızı en ideal seviyeye getirerek soğutmanın fayda seviyesini arttırabilirsiniz.

  • Core Temp

Core Temp programı basit bir kullanıma sahip. Programın temel amacı CPU sıcaklığını ve yükünü ölçmek olarak ayarlanmıştır.

  • HWİNFO 64

HWİNFO 64 programı geniş veri analizi sunmaktadır. Programı çalıştırdığınızda Kısa Bilgi ve Sensörler seçeneği karşınıza çıkmaktadır. Detaylı analizler “Sensörler” seçeneğindedir. Bu sayfada işlemci sıcaklığı hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • CAM

CAM programı, kullanıcılarına sadece işlemcinin sıcaklığını sunmaktadır. İşlemci sıcaklığını kontrol etme amacı için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Şık ve kolay arayüzü sayesinde CPU sıcaklığını, CPU yükünü, fan hızını ve saat hızını öğrenebilirsiniz.

  • HWMonitor

HWMonitor, sistem sıcaklığı ve çalışma yükleri için geniş veri analizi sunmaktadır. Bilgisayar çekirdek kullanımları, saat hızları, CPU sıcaklığı, fan hızı ve diğer donanımlardan alınan fayda ölçüsü aktarılmaktadır.

  • ZOTAC FireStorm

Ücretsiz şekilde işlemci sıcaklığının kontrol edilmesine olanak sağlayan ZOTAC FireStorm programı, bunlara ek olarak fan hızının kontrolü, fan hızının manuel ayarlanması, saat ayarlanması, bellek saat hızı ve VDDC değerlerini görüntüleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  • KAR Energy Saver

Programın amacı, bilgisayarın ihtiyaç duyduğu enerjiyi alarak fazlalıklardan tasarruf yapmak üzerinedir. Güç tüketimini yönetir ve işlemci sıcaklığını kontrol altına almak için soğutma yöntemlerini kullanır. Bilgisayarınızdaki güç tüketimini manuel olarak ayarlayabilir ve boşa giden enerjileri durdurabilirsiniz.

  • Notebook Fan Control

Popüler bilgisayar üreticilerinin tercih ettiği işlemci sıcaklığını kontrol etme programıdır. Kullanıcılar Notebook Fan Control programına ücretsiz bir şekilde ulaşabilmektedir. Programı kullanarak işlemci sıcaklığını kontrol edebilir ve fan hızını manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Gerek duyulduğunda ise ekstra soğutma hamleleri yapmaktadır.