Günümüzde milyonlarca bilgisayarda kurulu olan uygulamalardan birisi olan Oracle firmasına ait Java yazılımı, kendi içerisinde bir takım araçlar barındırıyor. Bunlardan biriside başlıkta belirttiğimiz jucheck.exe aracı.

jucheck.exe Nedir ?

Genellikle bilgisayarınızı açtığınızda jucheck.exe uyarısı ekranınıza gelmekte çünkü bu uygulama ilk açılışta Java web sayfasından güncelleme kontrolü yapmaktadır. Eğer sürekli güncel java sürümünü kullanmanız gerekiyorsa Evet diyerek kabul etmenizde fayda var fakat bazı resmi devlet uygulamaları eski java sürümlerinde çalışabiliyor bu durumda güncelleme yapmamanız gerekebilir.

Uyarının Tam Metni:

Kullanıcı Hesabı Denetimi

Bilinmeyen bir yayımcıya ait bu uygulamanın cihazınızda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz ?

jucheck.exe

Yayıncı: Bilinmiyor

Dosya Kaynağı: Bu bilgisayardaki sabit sürücü

jucheck.exe Nasıl Kaldırılır – Devre Dışı Bırakılır ?

Belirttiğimiz gibi eğer güncel java sürümünü kullanmanıza gerek yoksa jucheck.exe programını devre dışı bırakabiliyoruz. Bunun için Windows 10 bilgisayarda yapmanız gerekenler şu şekillde;

jucheck exe kapatma - jucheck.exe Nedir ? Nasıl Kaldırılır ?

1. Adım: Başlat çubuğunda boş bir yere sağ tıklayalım ve Görev Yöneticisi ne tıklayalım.

jucheck exe kapatma 1 - jucheck.exe Nedir ? Nasıl Kaldırılır ?

2. Adım: Görev Yöneticisi ekranından Başlangıç kısmına gelelim ve buradan Java Update Scheduler seçeneğini bulalım.

jucheck exe kapatma 2 - jucheck.exe Nedir ? Nasıl Kaldırılır ?

3. Adım: Üzerine sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayalım.

Artık program kendi kendine çalışmayacak ve güncelleme kontrolü yapmayacaktır. Eğer tam tersi şekilde kapalı olan Java Update Scheduler uygulamasını etkinleştirmek için sağ tıklayıp Etkinleştir seçeneğine basabilirsiniz.

Windows 8, Windows 8.1 veya Windows server işletim sistemlerinde yukarıdaki yöntemi aynen kullanabilirsiniz. Windows 7 ve daha eski bir sürüme sahip işletim sisteminde Görev Yöneticisi bölümündeki Başlangıç bölümüne ulaşmak için Windows + R tuşuna basarak Çalıştır ekranına msconfig yazıp başlatma bölümünden jucheck.exe  bulup yanındaki tık işaretini kapatmanız gerekir.