Yoğun tempoda çalışanlar ve sürekli masa başı iş yapan kişilerin sık şikayetleri kaburga ağrısıdır. Kaburga önemli bir vücut elamanıdır çünkü oluşturduğu göğüs kafesinde 2 önemli yaşam organımızı muhafaza etmektedir. Kemiklerin sıralanış şekli ve yapısı nefes alıp vermemizi kolaylaştırır. Kaburga ağrıları genelde nefes alıp-verme esnasında kendini hissettirir. Peki sebepleri nelerdir neden kaburgalar ağrır buna bir göz atalım.

Kaburga Ağrısı Nedenleri

Eğer kaburganızda bir ağrı var ise, bu yüksek tempodan kaynaklanabileceği gibi, kaburgadaki bazı problemlerden dolayı da olabilir. Kaburga kemiğiniz iltihap kapmış olabilir. Yahut göğüs bölgesine alınan sert bir darbe, kaburganın kıkırdak dokusunda hasara yola açabileceği gibi, kaburga kemiğinin kırılmasına da neden olabilir. Buda haliyle şiddetli bir ağrı yaratır. İlerleyen yaşlarda ise kemik erimesi yüzünden bu tip şikâyetler gelmektedir. Bazen ağrılar kaburgadan kaynaklı ortaya çıkmayabiliyor. Akciğerlerinizdeki iltihaplanma, fazla öksürüğe neden olduğundan, kaburga kasları bir süre sonra aşırı güç harcayıp, ağrı yapabilir. Ayrıca, pnömani ve tüberküloz ’da bu ağrınızın sebebi olabilir. Bu yüzden uzun süren ağrılarda, size en yakın sağlık kuruluşuna gidip, bir iç hastalıkları uzmanına muayene olmanızı tavsiye ediyorum.

kaburga agrisi - Kaburga Ağırısı Neden Olur ?

Otururken Kaburga Ağrısı Varsa Ne Tür Egzersizler Yapmalı

Kaburga ağrılarınızın iş temponuzdan kaynaklandığını düşünüyorsanız, sizlere birkaç önerim olacak. Öncelikle sürekli oturuyorsanız, oturduğunuz yerde derin nefes alıp vererek boyun egzersizleri yapabilirsiniz. Kambur durmamaya dikkat edin, çünkü göğüs kafesiniz aşırı sıkıştığında, baskısı kaburgalara olduğundan ağrılarınız geçmeyecektir. Oturma pozisyonunuzu omurganızı dik tutacak şekilde ayarlayın, bildiğiniz gibi kaburgalar omurgaya bağlıdır. Eğer ağrınız hala devam ediyorsa, ciddi bir soruna dönüşmeden doktorunuzla erken tedaviye başlamalısınız.

Eğer kaburgandan kaynaklanmış ise rahatsızlığınız, doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerle rahatsızlık dönemini hafif bir şekilde atlatabilirsiniz. Bol istirahat edin ve gerektiğince spor yapmaya çalışın. Kaburga ağrılarınızdan kurtulun rahat bir nefes almak için sağlıklı bir yaşamı tercih edin.