Boşlukta yer alan kara delikler günümüzde halen birçok soru işaretini barındırmasından kaynaklı ilgi odak noktası olmaya devam etmektedir. Çünkü kara delikler hakkında bilinen şeyler kısıtlı ve birçok bilinmeyen durum söz konusu. Kara delik nedir ve kara delik hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bahsederek soru işaretlerinizi biraz da olsa gidermeye çalıştık.

Kara Delik Nedir?

Kara delikler aslında bildiğimiz ve her gece birçoğuna rastladığımız bir şeydir. Kara delikler, ölü yıldızlardır. Büyük kütleli yıldızların işlevini tamamlamasıyla birlikte merkezdeki nükleer tepkimeler kütle çekim kuvvetini dengeleyemez ve bu nedenle yıldızın tüm kütlesi merkeze doğru yönelmeye başlar. Bir süre sonra tüm kütlenin belirli bir noktaya toplanması üzerine yoğunluk artışı olur ve bu kütlenin çevresinde yer alan her şey bu yapının yani kara deliğin içine doğru çekilir. Yeteri kadar yakında olan her şeyi yutar.

Kara Delik Neden Siyahtır?

Kara delik aslında görülen şeyin siyahlığı değildir, görülmeyenin siyahlığıdır. Yani, kara deliklere ulaşan ışıklar geri yansımaz. Güçlü kütle çekime sahip olan bu çukurlar yüzünden ışık ufkundan dışarı çıkamaz. Bir kara deliğe baktığınızda, herhangi bir ışık size ulaşmadığı için karadelik sizde sadece siyah izlenimi verir. Kara delikler gözlemleyen kişiye hiçbir ışık saçamadığı için simsiyahtır.

İlk Kara Delik Ne Zaman Keşfedildi?

1964 yılında dikkat çeken Cygnus X – 1 isimli gök cismi keşfedildikten 7 yıl sonra kara delik olarak adlandırılmıştır. .6 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen ve bizlerden 6000 ışık yılı uzaklıkta olan CYG X-1, hala bilinen en hızlı dönen kara delikler arasındaki yerini koruyor (saniyede 800 kez).

Evren Üzerinde Bilinen En Büyük Kara Delik Hangisi?

S5 0014 + 813 kodu ile isimlendirilen kara delik Evren üzerinde keşfedilen en büyük kütleli kara delik unvanına sahiptir. Uzmanlar tarafından ifade edildiğine göre bu kara delik kütlesinin yaklaşık olarak 40 milyar tane Güneş’in kütlesine denk olduğu düşünülmektedir.

Güneş Bir Gün İşlevini Yitirerek Kara Delik Olacak mı?

Bu sorunun cevabı hayır. Bir yıldızın kara delik oluşturması için yaklaşık olarak Güneş’in en az 15-25 katı kadar bir kütleye sahip olması gerekir. Bu durumda yıldızın iç basıncı bu kadar büyük bir kütlenin çöküşünü durduramayacak ve yıldız bir kara deliğe dönüşmeye başlayacaktır. Güneş’in kütlesinde yer alan yıldızların iç basıncı, kütleleri yeteri kadar büyük olmadığı için kütle çekim kuvvetini bir noktadan sonra kendiliğinden durdurabiliyor.

İki Kara Deliğin Çarpışma İhtimali Var mı?

İki kara deliğin çarpışma ihtimali veya birbirlerine ulaşabilecek seviyelerde oluşma ihtimali var. Çarpışma durumu gerçekleşirse birçok ihtimal olabilir. İlk ihtimal olarak iki kara delik birleşerek daha büyük ve daha güçlü bir kara delik meydana getirebilirler. İkinci ihtimal ise birbirlerini savururlar. Bu olay daha büyük şiddetli etkilere sahip olabilir. Savrulan kara delik yüksek bir hızla evrenin derinliklerine doğru gider. Geride kalan kara delik kendini güçlendirmiş bir şekilde parlak bir ışıma yaymaya başlar. Uzmanlar, bu ışımanın binlerce, hatta on binlerce yıl boyunca devam edebileceğini düşünüyor.

Kara Deliklerin Zamanla Kaybolma İhtimali Var mı?

Uzmanlar bu sorunun cevabını Hawking ışınımı sayesinde evet kaybolabilir diye cevaplıyor. Hawking ışıması olarak bilinen teoriye göre kara delikler zaman içinde yok olabilir. Evren içinde birçok konuda madde ve anti madde parçaları oluşur. Saliseler içinde birleşerek birbirlerini yok ederler. Kara deliklerin etrafında bu durum gerçekleşirse, negatif yüklü parçacığın kara deliğin içine çekildiğini ve pozitif yüklü parçacıkların o bölgeden kaçtığı düşünülmektedir. Madde- Anti madde ilişkisinin sonucunda zamanla kütlesini kaybedip yok oluyor.

Dünya’ya En Yakın Olan Kara Delik Hangisi ve Dünya İçin Bir Tehlike mi?

V616 Mon adındaki kara delik, şimdiye kadar keşfedilen kara delikler içerisinde Dünya’ya en yakın olanıdır. Dünya ile V616 Mon kara deliği arasında yaklaşık olarak 3000 yıl mesafe olduğu belirtilmektedir. Bu durumda ve şartlarda V616 Mon, bir tehlike yaratmamaktadır.

Kara Delikler Başka Bir Evrene ya da Boyuta Geçiş Kapısı mıdır?

Kara delikler için yapılan araştırma ve teorilerde bu durum önemli yer tutmaktadır. Kara delikler için ortaya atılan ilginç fikirler içerisinde yer alan bu durum ispatlanamayan bir haldedir. Doğru veya yanlış demek şu an için imkansız.

Bir İnsan Kara Deliğe Çekilirse Ne Olur? Yaşama İhtimali Var mı?

Maalesef hayır. İngiliz astrofizikçi Sir Martin Rees, kara deliğe çekilen bir insana neler olacağı konusunda çok güzel bir terim ortaya atmış: Spagettileşme. Bu durumda kara deliğe yakın olan tarafınız hangisiyse o tarafınız daha çok çekim kuvvetine maruz kalıyor, dolayısıyla vücudunuz o bölgenizden başlayarak uzadıkça uzuyor, parçalanıyor; ta ki en küçük yapıtaşlarınıza, yani atom altı parçacıklarınıza kadar ayrılıp uzun ince bir çizgi haline gelene kadar.