Katarakt Tedavi Edilmezse Ne Olur ? Körlük yapar mı ?

Kataraktın çeşitleri vardır. Hatta kimi türleri oldukça hızlı ilerler. Yıllarca devam edip yoğunlaşan türleri de görülebilir. Bunlar halk arasında perdeli görme ya da sisli görme olarak bilinir. Bir türü daha vardır ki birkaç ay içerisinde tamamen görmeye engel olur. Bazı şekilleri de vardır 3-5 yıl sonra kendisini gösterir ve yine ne yazık ki kalıcı görme sorunlarına yol açabilir.

Çare olarak yakın gözlük kullanan hastalar bir süre gözlük kullanımı sonrasında geçici çözüme kavuşur hatta birkaç ay sonra gözlerinin düzeldiğini düşünüp gözlük kullanımından vazgeçerler. Yakını çok rahat gördüğünü sanar ama gözde gençleşme ya da ikinici bahar olarak bilinen bu durum sonunda ameliyat olunmaz ise katarakt sorunu daha da ilerleyip kalıcı görme sorununa yol açar.

Bebeklerde doğuştan katarak hastalığı ile ilgili bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

20 yıl once körlüklerin sebebi katarakt hastalığıydı. Ama bugün katarakt tamamen tedavi edilebilir hale geldi. Katarakt günümüzde toplumun tamamını ilgilendiren bir hastalıktır. Çünkü 70 yaşından sonra toplumun yüzde 75’i bu hastalığa yakalanıyor. Kataraktın sebepleri kısaca özetlersek;

  1. Yaşlılık,
  2. Konjentan katarakt (genetik katarakt) anne karnında geçirilen kızamık hastalığı buna sebep olabilir. Eğer hemen fark edilir ise anne karnındaki çocuk bundan etkilenmez, tedavi edilmez ise çocuk da bundan mutlaka etkilenir.
  3. Diyabet gibi hastalıklar da katarakta sebep olabilir.
  4. Uzun süre ateş karşısında olanlarda katarakt olabilir.