Kediler uzun yıllar boyunca insanların ilgiyle baktıkları canlılar olmuştur. Dünya üzerinde yüzlerce saf ırk bulunmakta iken çiftleştirme sonucunda da farklı kedi cinsleri ortaya çıkmıştır. Kedi türleri içerisinde değişkenlik gösteren karakteristik özellikler, onların yaşam alanlarını ve tavırlarını etkilemektedir. Kedi sahiplenmek isteyen kişilerin karakteristik özellikler hakkında bilgi sahibi olması ve uyum sağlayacak şekilde bir yaşam alanı sunması gerekmektedir. Kedi türleri ve karakteristik özellikleri adlı yazımız, kediler hakkında birçok bilgiye ulaşabileceğiniz geniş kapsamlı açıklamaları içermektedir.

 

 

kedi1 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

Chinchilla türleri genellikle uysal ve sakin davranan kedilerdir. Davranışlarından ve ses tonundan yumuşak tavrını anlayabilirsiniz. Sahibi tarafından ilgi görmekten hoşlanan Chinchilla, sadakatle bağlanarak sevgiye sevgiyle karşılık vermektedir. Tüm bu hassas görünümünün arkasında dayanıklı bir yapısı vardır.

Chinchilla besleyen kişiler onlarla ilgilenecek zamana sahip olmalı ve gün içerisinde en az 15 dakika fırçalamalıdır. Aksi takdirde kendisi ile bağ kurmakta zorlanacaktır.

kedi2 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Chartreux

Yumuşak bir vücut yapısı bulunan Charterux’lar, ses tonları ile de zarafetlerini göstermektedir. Sevdiği insanlara karşı çok nazik davranırken hoşlanmadığı durumlarda bunu ani pençeler ile belli etmektedir. Aile içerisinde küçük çocuklarınız var ise onlara iyi bir dostluk kazandırmış olabilirsiniz. Bahçede çocuklar gibi vakit geçirmeyi oldukça sevmektedir.

Chartreux kedi türü et ile beslenmeyi sevmektedir. Düzenli olarak et verilmesi onun çene kaslarını geliştirecektir. Tüy bakımının ise sürekli yapılmasından pek hoşlanmaz. Bunu belirli aralıklarla yapmanız onu daha çok mutlu edecektir.

kedi3 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Californian Spangled

Bu türe sahip kediler ileri bir zekaya sahip olarak farklarını belli etmektedir. Sahibi karşı duyarlı, anlayışlı ve oyuncudur. Atletik bir yapısı ile de yumuşak vücutlu kedilerden ayrılmaktadır.

Atletik yapısı, güçlü keskin bakışları ve gelişmiş çene yapısıyla soğuk ve otoriter görüntüsü çizmektedir. Nazik dokunuşlarla tüy bakımını yapabilir ve bunun için düzenli aralıklar belirleyebilirsiniz.

kedi4 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Burmese

Burmese kedi türü, sesiyle ve davranışlarıyla tam bir oyuncudur. İnsanları büyüleyen merakı ve zekasıyla ilgi çekmektedir. Bu kedi ile vakit geçirmeyi düşünüyor iseniz sürekli başını belaya sokacağını bilmelisiniz.

Sahipleri, onun tüy bakımını yaptıkları sırada kendilerini şanslı hissederler. Kısa tüylü yapısı tarama ve fırçalama için aşırı bakım gerektirmez. Bez yardımıyla vücut temizliğini yapabilirsiniz.

kedi5 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Bombay

Huzurlu bir arkadaşlık isteyenler Bombay’ı tercih edebilir. Sessiz ve sakin yapısıyla gizem yaratan bu kediler içine kapanık bir tarz oluşturmaktadır. Sevgisini içinde yaşayan bu türler ev ile oldukça ilgilidir.

Kısa parlak tüyleri, düz vücudu ile asil bir görüntü çizmektedir. Hafta bir genel temizliği yapılması onu mutlu etmektedir.

kedi6 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Birman

Duygusal ve terbiyeli olmasının yanında enerji dolu bir yapısıyla kendisini sevdirmeyi başaran Birman’ların evcil türleri, yüz yapılarıyla tatlı bir görüntü çizmektedir. Tüyleri hassastır ve sürekli bakım ihtiyacı duyar. Sahipleri Birman’lara düzenli bakım yapmalıdır.

kedi7 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • American Curl

Meraklı davranışlarıyla hayata pozitif bakan bu kedi türü, eve ve sahibine karşı bir duyarlılık içindedir. Sahibinin enerji dolu olmasını ister çünkü kendi yerine durmayı sevmez. Hayata olumlu bakan insan ve kedinin beraber vakit geçirmesi, ikisi için de mutlu bir evi oluşturacaktır.

Tüylerinin uzamasını sevmezler. Yumuşak ve ipeksi kısa tüyleri vardır.

kedi8 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • American Bobtail

American Bobtail birçok güzel özelliği barındıran canlı ve hareketli bir kedi türüdür. Kendisine ilgi duyan kişilere karşı tatlı ve sevgi doludur. Kedi severlerin kalbini hemen fethedecek özellikler onda bulunmaktadır.

Kafası diğer kedi türlerine göre daha büyüktür. Kuyruğu ponpon gibi bir görüntüye sahiptir.

kedi9 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Abyssinian

Albyssinian türlerinin algılama seviyeleri yüksek olduğu için kolay eğitilir. Uyanık ve kendi isteklerine göre hayatını şekillendirir. Kendisine sürekli olarak oyun oynayacak bir alan bulmaktadır. İstediği zaman oyun oynar istediği zaman ise sahibine yanaşarak ilgi görmek ister.

Gözleri altın rengi veya yeşildir. Kulakları ise üçgen yapıya sahiptir.

kedi10 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Sibirya Kedisi

Sahibine sadık ve sevecen bir canlıdır. Asil davranışlar gösterirler. Çocuklarla ve diğer canlılarla çok iyi anlaşırlar. Evinde besleyecek kişilere zor anlar yaşatır, sürekli olarak yükseklere tırmanma çabası içindedir. Sahibiyle ile yakın bağlar kurduğu için köpeklere benzetilmektedir. Eve gelen misafirlere karşı da oldukça nazik davranışlar sergilerler.

Kalın tüy yapısına sahiptir. Uzun tüylerine rağmen diğer ırklar kadar bakım gerektirmez. Haftada bir kez genel bakımını gerçekleştirmeniz yeterlidir. İlkbahar ve sonbaharda ise mevsimsel tüy dökmektedir.

kedi11 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Siyam Kedisi

Siyam kedilerinin, tüy renklerinin değişkenliği ile karakterleri arasında ilginin olduğu inancı bulunmaktadır. Mavi lekelilerin şefkatli, fok lekelilerin dışa dönük, çikolata lekelilerin neşeli olması gibi analizler yapılmıştır. Bu özelliklere ek olarak tamamı zeki ve dikkatli hayvanlardır.

kedi13 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • İran Kedisi Persian

Aile içerisinde sahiplenilmek isteyen kediler sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Aileye ve dostluğa bağlı olduğu için çocuklarınıza iyi bir arkadaş ve evinize yeni bir üye olurlar. Tüylerinin sürekli olarak fırçalanması gerektirir ve bunu sizlerden bekler. Her gün bu işlemi yapmak kedinize huzur verecektir.

kedi14 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Pixie Bob Kedisi

İç yapıları sevecen, yumuşak ve akıllı olsa da dış görünüşleri biraz daha vahşi görüntü çizmektedir. Sahibiyle vakit geçirmekten, yolculuk yapmaktan ve oyun oynamaktan zevk alırlar. Tüy yapıları kısadır. Haftada bir tüy temizliği yapılması onun için yeterlidir.

kedi15 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Snowshoe

Ev yaşamında tercih edilen türlerden bir tanesidir. İnsanlara, çocuklara, köpeklere ve diğer canlılara kısa süre içerisinde uyum gösterirler. Hareketli bir yapıya sahiptir, enerjisini tüm ortama yayar. Sahibiyle oyunlar oynama konusunda zekidir. Atılan her nesneyi tekrardan sahibine getirmeyi tercih eder. Sosyal bir kedi olarak tanımlanabilir.

Tüyleri kısadır ve az tüy dökmektedir. Çok sık bakım yapılması gerekmez. Belirli aralıklarla bakım gerçekleştirebilirsiniz.

kedi16 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Laperm Kedisi

Sahibiyle iyi anlaşan nazik ve hareketli bir kedidir. Mırıldamaları onun sahibiyle iletişim kurma yoludur. Sürekli bir şeyler anlatmak ister. Patisini kullanarak sevgi gösterilerinde bulunur ve sahibiyle vakit geçirmekten mutluluk duyar. Bu davranışların karşılıklı olması ise onun vazgeçilmezidir. Sahibinin omzunda vakit geçirmek, sahibiyle oyunlar oynamak, sahibiyle uyumak ve sahibinin onunla ilgilenmesi Laperm Kedisini mutlu bir canlı yapmaktadır. Tüyleri dolgundur ancak bakımı göründüğü kadar zor değildir.

kedi17 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Tiffanie Kedisi

Tiffanie kedisinin tüylerinin yumuşaklığı karakterine de etki etmiştir. Yumuşak huylu bir canlıdır. Sevecendir ve sevilmekten hoşlanmaktadır. Sahibinin ilgi göstermesini ve onunla vakit geçirmesini ister. Kucak kedisi olarak da nitelendirilir.

Ev sahibinin peşinde koşarak ev içinde geçirdiği tüm vakitlerde eşlik etmektedir. Dışarıdan gördüğü hareketleri yaparak öğrenen bu kediler, odanın kapısını açmayı kısa sürede çözerler. Meraklı yapıları ise bazen kaybolmalarına sebebiyet verebilir.

kedi18 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Van Kedisi

Van Kedisinin iki gözünün farklı renklerde olmasının yanı sıra yüzmeyi seven tek kedi türü olma özelliği de bulunmaktadır. İyi bir arkadaştır ancak kucağa alınmak yerine serbest bırakılmayı tercih eder. Kendilerini temizlemek konusunda başkalarına ihtiyaç duymazlar. Yazın tüylerinde azalma olur, kışın ise yeniden eski şeklini alır.

kedi19 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Exotic Shorthair

İran kedisi ile American Shorthair kırması kedi ırkı olarak yaşamlarını sürdüren bu canlıların tüyleri kısa ve yumuşacıktır. Suratı ise yuvarlak ve ilgi çekicidir. Çok nadir bulunan bir tür olduğu için bu hayvanı beslemek için yüksek miktarlar ödenmesi gereklidir. Tüylerine düzenli bakım istemektedir.

kedi20 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Devon Rex

Devon Rex, sahibine aşırı derecede bağlılık gösteren bir kedi türüdür. Etrafındaki şeyler bir yana sahibi bir yana düşünmekte olduğu için bulunduğu ortama kısa süre içerisinde uyum gösterirler. Sahibiyle, kedi ve köpeklerle oynamayı çok sevdiği için hareketli bir yapıda gözükebilir ancak tek kaldığı dönemlerde duygun görüntüye bürünebilir.  Kulaklarının büyük ve dışa dönük yapısı, kulak hastalıkları konusunda riskini arttırdığı için düzenli veteriner kontrolüne götürmek yararlı olacaktır.

kedi21 - Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

 • Cymric

Yerinde durmayan bir kedi görüntüsü çizen Cymric’ler, aktif bir yaşam sürdükleri kadar sevecenlerdir. Karakter yapısı oturmuştur. Bu özelliği sayesinde insanlar tarafından daha fazla ilgi görmektedir. Vücudu biraz kilolu görünmektedir. Kulaklı küçük ve püsküllüdür. Tüylerinin yoğunluğu onun düzenli olarak bakım istemesine sebep olmaktadır. Düzenli tüylere sahip olması için sık sık tarayarak ilgi gösterebilirsiniz.