Ekonomi konusunda fikir ayrılıkları devam ediyor. Youtube üzerinde ufak bir araştırma yaptığınızda bunu görebilirsiniz artık ekonomi iyiye gidiyor diye sayısı azaldı. IMF ile anlaşma yapmak zorunda olacağımızı söyleyen ekonomistler bir tarafta dursun, ekonomiyi düzeltmek için ilginç bir fikir daha var: Kemal Derviş geri çağrılsın.

Kemal Derviş Kimdir?

Türkiye’nin ekonomisi zamanında ona teslim edildiği vakit ekonominin gerçekten de çok daha iyi seviyelere geldiği iddia ediliyor. Hatta 2007-2008 döneminde dünya krizdeyken Türkiye’nin parlamasını Kemal Derviş’in yaptığı, hazırladığı altyapı sayesinde oldu diyenler de mevcut. Kemal Derviş kimdir? Gerçekten de ekonominin durumunu düzeltebilecek mi?

Dünya bankasında çalıştığı dönemlerde ekonomiyi düzeltmek için kahraman olarak ülkemize çağrıldı. Bazıları için ise batırdı.

Ekonomi Bakanı Kemal Derviş

Ekonomi bakanı olarak bir süre görev aldıktan sonra istifa edip parti kurma çalışmalarına girdi bu girişimden sonra CHP’den aday oldu. Başarıyla milletvekilliğine seçildikten sonra yine bu görevinden de istifa ederek. BM kalkınma programında görev almaya başladı.

Kemal Derviş çok katı bir şekilde bazı kesimler tarafından eleştirildi. Bunun sebebi devlet yararına bir politika gütmek yerine Dünya Bankası’nın sunduğu reçeteleri uygulama politikasıydı.

Tüm bu düşüncelere rağmen ülkemizin tek kurtuluş yolu yapısal reformların hakkıyla uygulanması olacaktır. Bi program sıkı sıkıya uygulandıktan sonra, 3-4 yıl sıkıntı çekilse de uzun vadede çok iyi seviyelere erişeceğimizden şüphelenmeyelim.

Kaynak: https://www.tozlumikrofon.com/turkiye-ekonomisinin-tarihsel-gelisim-asamalari-nelerdir/