Kemik İltihabının Belirtileri

Kemik iltihabı (bilimsel adı osteomyelit) 2 sebebi vardır.

  1. Akut hematojen osteomyelitler genelde çocuklarda görülür. Özellikle yeni doğan çocuklarda sanki ayağında felç olmuş gibi oynatamama belirtisi görülür. Bunun yanında iltihabın 5 belirtisi vardır. Bunlar; şişlik, kızarıklık, ağrı, o bölgenin üzerine basıldığında hissiyatın azalması, bölgede fonksiyon kaybı gibi.
  2. Fistur yanı kemik iltihabının dış ortama açıldıgı uçtan ceratin gelmesi veya geçirilmiş fisturlerin kapanmış izlerinin görülmesi ve röntgende bunların tespit edilmesi yani bulguya rastlanması (sikleroz) başlıca osteomyelit bulgularıdır.

Kemik iltihabının Nedenleri

Kemik iltihabı yani osteomyelitler başlıca kan yolu ile geçer. Buna akut hemotojen osteomyelitler denir. Bunun dışında geçirilen kazalar, açık kazalar yani kemiğin dış ortamda bir yere temas etmesi, (buna cerrahi tedaviler de eklenebilir) bazı hastalıklar vücut direncini kırarak hastalıklara sebep olabilir. Bunlar başlıca diyabet, kan hastalıkları, yoğun alkol kullanımı, aşırı sigara tüketimi, aşırı kortizon kullanımı birer risk faktörüdür.

Beslenme bozuklukları kemik iltihabına sebep olmaz fakat afrika gibi aşırı besi kaybı olan yerlerde genel vücut direnci düşen yerlerde kemik iltihabına rastlanır.

Kemik İltihabı Tedavi Yöntemleri

Kemik iltihabı tedavisi yine 2 başlık altında incelenmelidir.

Akut hemotojen osteomyelit, acil tedavi edilmesi gereken bir süreçtir. Burada çocuğun beslenmesi kesilir, anesteziye hazırlanır ve bir iğne ile bölgeden girilerek cerehat olup olmadığına bakılır. Eğer o bölgede problem yok ise yine iğne yardımı ile cerahat boşaltılır, yıkanır ve bölgenin tekrar kapatılması ana tedavi aşamasıdır.

Kronik Osteomyelitler

Kronik Osteomyelitler adı üstünde kroniktir. Acil müdahale gerektirmez, planlama gerektirir. Enfeksiyon olan bölge, yayılımı, fistür (akıntı) olup olmadığı incelenmelidir. Ameliyat esnasında sorunlu olan kemik dokularının çıkarılıp temizlenmesi esas prensip olup daha sonraki aşamada ise o temizlenen kısımda dokuların nasıl tedavi edileceği cerrah uzmanları tarafından belirlenmelidir.